ÇEŞİT VE FİDE SEÇİMİ
Çilek de şoklu(frigo), tüplü ve taze fide olarak üretim yapılır. Şoklu fide soğuklanma ihtiyacını fideliklerde karşılamış, vegatatif gelişmesi durmuş -2 C derecede soğuk hava tesislerinde muhafaza edilen fidedir. Fidelik rakımı 700-1100m ve üzerinde ise Kasım-Aralık aylarında alçak rakımlarda ise Aralık-Şubat aylarında fidelikten sökülerek soğuk hava depolarında muhafaza edilir. Şoklu fideler Ağustos-Eylül ayının ilk haftası arasında dikimi yapılır.
Taze fide ise rakımı 700 m’den yüksek fideliklerde gün uzunluğu 13 saat’den az ve ortalama gece sıcaklıkları 7.2 C derecelerde çiçek gözleri oluşur Ekim-Kasım aylarında sökülerek +2 C derecelerde muhafaza edilerek dikim alanlarına sevk edilir.Erkencilik taze fide ile üretimin en büyük avantajıdır.
Tüplü fide ise fideliklerde stolonlardan elde edilen fidelerin torf+perlit karışımı veya direk fidelik toprağının viyol veya naylon keselere alınması ile olur. Topraksız kültürde elde edilen fideler soğuk hava tesislerinde +2 C derecede bekletilerek soğuklanma ihtiyacı karşılanır.
Çeşit seçiminde ise üretim yapılacak bölgenin ekolojik koşulları ve Pazar şartları göz önüne alınarak seçim yapılır.Ülkemizde kısa gün bitkisi olan Camarosa çeşidi %90 oranında dikimi yapılmaktadır. Nötr gün çeşitlerinden ise Albion,Diamente,Aroma ve Selva dikilmektedir.Nötr gün çeşitlerinin ilkbaharın ortasında dikilmesi ile kışlık dikime göre daha erkencilik sağlar.Nötr gün çeşitlerinin dezavantajı kötü meyve şekli ve lezzetsiz olmasıdır.
California Üniversitesinin yeni ıslah ettiği Ventana dünyada Camarosanın yerine geçmiştir. Ülkemizde bu çeşitler Camarosa dahil tescil altına alınmadığından ithal edilememektedir. İhracat amaçlı ve meyve bahçesi kurmak şartı ile üretim yapılacaksa özel koşullar altında ithalat izni verilmektedir. Çilek üretiminde dünya şoklu fideden taze fideye dönmektedir. 700 m’den yüksek fideliklerde elde edilen fidelerle üretim şoklu fideden daha iyi sonuç vermektedir. Şoklu fideler verime Mart ayında başlar ve havalar ısınıncaya Haziran-Temmuz’a kadar devam eder.Yüksek rakımlı fideliklerden elde edilen taze fideler ise Ocak ortasında verime başlar ve havalar ısınıncaya kadar Haziran –Temmuz ayına kadar devam eder. 700 m’den düşük fideliklerden elde edilen taze fideler ise Aralık ayında verime başlar Şubat-Mart aylarında biter. Yüksek rakımlı fideliklerden elde edilen taze fidelerin meyvelerinde homojen meyve büyüklüğü, renk ve şekil elde edilirken düşük oranlarda ikinci sınıf meyve elde edilir. Şoklu fidelerde ise yüksek oranlarda şekilsiz ve ikinci sınıf meyve elde edilir.