Özgeçmiş yazma fikri, hemen herkesi korkutur. İnsanın nereden başlayacağını ve neleri yazması gerektiğini kestirmesi zordur. Üstesinden gelinilemeyecek bir iş gibi görünebilir. İşte burada, bu işin üstesinden gelmekle kalmayıp aynı zamanda işi almanıza da vesile olacak bir özgeçmiş yazmanıza yardımcı olacak 15 ipucu var.

Özgeçmişi yazmadan önce iş arama hedefinizi belirleyin
Bir kez hedefinizi belirledikten sonra, muhtevayı bu hedef etrafında inşa edebilirsiniz. Özgeçmişinizin bir nişan tahtası olduğunu varsayarsak, hedefiniz de on ikiden vuracağınız merkezdir. Zihninizde net bir hedef belirlemeden özgeçmiş yazmaya kalkarsanız, yazının kaderi, muhtemelen, okuyan kişinin bir türlü yoğunlaşamadığı bir metin olmaktır. Bu yüzden, yazmaya başlamadan önce net bir hedefe ulaşabilmek için çaba harcayın.

Özgeçmişinizi bir pazarlama aracı olarak düşünün
Kendinizi bir ürün farz edin ve potansiyel işverenlerin sizin müşterileriniz; özgeçmişinizin de sizin hakkınızda hazırlanan bir broşür olduğunu düşünün. Metin boyunca kendinizi pazarlayın. Özellikleriniz ve sizi işe aldıkları zaman sağlayacağınız faydalar neler? Sizi diğerlerine göre özel yapan nedir? Özgeçmişinizde bu bilgileri karşı tarafa ilettiğinizden emin olun.

Özgeçmişinizi bir iş değil, bir iş mülakatı elde etmek için kullanın
Her bir başarının detaylarına girmek zorunda değilsiniz. Açık ve net olmaya çalışın. Özgeçmişinizin amacı, işverenin mülakat için sizinle irtibat kurmasını sağlayacak kadar ilgisini çekebilmektir. Daha evvelki başarılarınızı daha geniş olarak ifade etmek ve işin teklif edilmesine zemin oluşturmak için mülakatı kullanın.

Cümleleri maddeleyin
Özgeçmiş metninde uzun paragraflar yerine madde imleriyle ayrılmış kısa cümleler kullanın. Özgeçmişler çabuk okunur. Bu maddelenmiş cümlelerle oluşturulan format, hızlıca taranması ve tamamiyle kavranabilmesi için metni daha kolay hale getirir.

Canlı ifadeler kullanın
Bu kelimeler özgeçmişinizi çarpıcı yapar. Metne hayat katmak için aktif fiillerle biten cümleler kullanın; "yapıldı, yönetildi, sunuldu, artış oldu, geliştirildi" gibi.

'#, $ ve % gibi sembolleri kullanın
Rakamlar, meblağlar ve yüzdeler bir özgeçmişin gövdesini ayakta tutar. Bunları kullanın. İşte iki örnek:
* 1,000,000 US$ bütçesi olan 10 kişilik bir departmanı yönettim.
* 3 bölgeyi kapsayan sorumlu bölgemdeki satışlarda %25'lik bir artış kaydedildi.

Güçlü yanlarınızdan başlayın
Özgeçmişler, aşağı yukarı 30 saniye içinde gözden geçirilir. Dolayısıyla, iş arama hedefinizi en iyi şekilde destekleyecek maddeleri belirlemek için zaman harcayın. Bu güçlü noktaları okunması en muhtemel yerlere yerleştirin.

Eşleştirmece oynayın
Sizi ilgilendiren iş ilanlarını gözden geçirin. Bu ilanlarda sıralanan anahtar ifadeleri özgeçmişinizdeki maddelerle eşleştirin. Herhangi bir anahtar ifadeyi unutmuşsanız, özgeçmişinize onu da ekleyin.

Göndermeler yapın
Belli bir alanda yeterliliğinizi gösterecek terimler, ifadeler varsa onları kullanın.

Artıları vurgulayın
Negatif ve alakasız noktaları dışarıda bırakın. Eğer mezuniyet tarihinizin size yaştan kaybettireceğini düşünüyorsanız tarihi yazmayın. Halihazırdaki işinizde iş arama hedefinizi desteklemeyecek bazı işler yapıyorsanız onları da yazmayın. Hedefinizi destekleyecek şeylere yoğunlaşın. Kilonuz, boyunuz gibi alakasız kişisel bilgilere de yer vermeyin.

Ne bildiğinizi gösterin.

Tek bir alanda derinleşmek yerine özgeçmişinizi bilgi birikiminizin genişliğine ışık tutacak şekilde hazırlayın. Detaylar için mülakatı kullanın.


Sizi tanıyanlardan bahsedin
Daha önce Başkan Yardımcısı ya da Departman Müdürü gibi önemli birisine tanıtıldıysanız, bunu özgeçmişinizde belirtin. Önemli birisine tanıtılmış olmak, okuyucuda sizin de önemli olduğunuz imajını oluşturur.

Özgeçmişinizi kolay okunabilecek şekilde düzenleyin
Boşluklar bırakın. 10 puntodan daha küçük yazı tipi kullanmayın. Metni bir-iki sayfayla sınırlayın. Özgeçmişlerin hızlı okunduğunu hatırınızdan çıkarmayın. Okuyucunun metni etkili ve verimli bir şekilde tarayabilmesine yardımcı olun.

Özgeçmişinizi gözden geçirecek birilerini bulun
Kendinize dışarıdan bakamadığınız için, bütün yeterliliğinizi açıkça iletmek ve sivrilen yanlarınızı ortaya çıkarmak sizin için zor olabilir. Özgeçmişinizi, iş arama hedefinizi ve ilgilendiğiniz mevkilerin (pozisyonların) listesini gözden geçirecek birilerini bulun. Onları, size soru sormaları için cesaretlendirin. Bu tip sorular, özgeçmişinizde bahsetmeyi unuttuğunuz noktaları keşfetmenize yardımcı olur. Özgeçmişinizi bunları da içine alacak şekilde düzeltin. Bu sorular aynı zamanda okuyucunun kafasını karıştıran kısımları da ortaya çıkarır. Bu veriden yola çıkarak metni netleştirin.

Özgeçmişinizi potansiyel işverenlere gönderin
Özgeçmişinizi gönderme hususunda cesaretli olun. Bunu, yaptığınız her bir başvurunun kazanma şansınızı artırdığı bir oyun olarak düşünün; Gerçekten de yaptığınız her başvuruyla avantajınızı arttırırsınız. Üç-yönlü bir yaklaşım deneyin. Birincisi, seviyenizin altındaki birtakım işlere başvurun. Belki size, mülakatta, beklediğinizden fazlasını sunmaya karar verirler. Ya da belki kapıdan adımınızı attığınız anda diğer alternatiflerin farkına varırsınız. İkincisi, kendi seviyenizde gördüğünüz işlere başvurun. Bunlardan bazılarıyla mülakat yaparsınız. Her biri nasıl işler, görürsünüz. Üçüncüsü, zor gibi görünen işleri deneyin. Bu da sizin risk alarak gelişmenizi/olgunlaşmanızı sağlar. Kendinize şans tanıyın ve güvenin.İYİ ŞANSLAR...