Burada, güncelleştirmelerle ilgili sık karşılaşılan soruların yanıtları bulunur. Güncelleştirmeler ve gizliliğiniz hakkında bilgi için, çevrimiçi Windows Update gizlilik bildirimini okuyun.

[IMG]mshelp://Help/?id=Microsoft.Windows.Resources.ExpandArrow[/IMG] Güncelleştirme nedir?

Güncelleştirmeler, sorunları engelleyebilecek veya düzeltebilecek, bilgisayarınızın çalışmasını iyileştirebilecek bilgi işlem deneyiminizi geliştirebilecek yazılım ekleridir.


[IMG]mshelp://Help/?id=Microsoft.Windows.Resources.ExpandArrow[/IMG] Güncelleştirmeleri nerede bulabilirim?

Internet Explorer ve Windows ile birlikte verilen programların güncelleştirmelerini de içeren Windows güncelleştirmelerini bulmak için Denetim Masası'nda Windows Update'e gidin:

  1. [IMG]mshelp://help/?id=Microsoft.Windows.Resources.ShellExecuteTopicI con[/IMG] Windows Update'i açmak için tıklatın.
  2. Sol bölmede, Güncelleştirmeleri denetle'yi tıklatın.

Otomatik güncelleştirmeleri etkinleştirerek yeni güncelleştirmeler kullanıma sunulduğunda Windows'un bunları yüklemesini sağlamanızı öneririz. Daha fazla bilgi için bkz. Otomatik güncelleştirmeyi açma veya kapatma.
Microsoft Office Sistemi ile ilgili güncelleştirmeleri bulma konusunda bilgi için bkz. Microsoft Office Güncelleştirmesi. Kullandığınız diğer program ve aygıtların güncelleştirmeleri için yayımcının veya üreticinin web sitesine bakın.


[IMG]mshelp://Help/?id=Microsoft.Windows.Resources.ExpandArrow[/IMG] Güncelleştirmeleri karşıdan yüklemem ve kurmam gerekli mi?

Evet. Güncelleştirmeler kuruluncaya kadar etkili olmaz, ancak güncelleştirmeleri kurmak için önce bilgisayarınıza karşıdan yüklemeniz gerekir. Windows'un güncelleştirmeleri sizin için otomatik olarak karşıdan yüklemesini ve kurmasını, güncelleştirmeleri otomatik olarak karşıdan yüklemesini ve sizi bilgilendirmesini (bu durumda güncelleştirmeyi kendiniz kurabilirsiniz) veya yeni güncelleştirmeleri hem karşıdan yüklemeniz ve hem de kurmanız için sizi uyarmasını seçebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Windows'un güncelleştirme yükleme ve güncelleştirmelerle ilgili uyarıda bulunma şeklini değiştirme.


[IMG]mshelp://Help/?id=Microsoft.Windows.Resources.ExpandArrow[/IMG] Windows hangi güncelleştirme türlerini otomatik olarak yükleyebilir?

Windows'u, önemli ve önerilen güncelleştirmeleri veya yalnızca önemli güncelleştirmeleri otomatik olarak yükleyecek biçimde ayarlayabilirsiniz. Önemli güncelleştirmeler, geliştirilmiş güvenlik ve güvenilirlik gibi önemli yararlar sağlar. Önerilen güncelleştirmeler, kritik olmayan sorunları giderebilir ve bilgisayar kullanma deneyiminizi artırmanıza yardımcı olabilir. İsteğe bağlı güncelleştirmeler otomatik olarak karşıdan yüklenmez veya kurulmaz. Daha fazla bilgi için, bkz. Otomatik güncelleştirmeyi açma veya kapatma ve Windows'un güncelleştirme yükleme ve güncelleştirmelerle ilgili uyarıda bulunma şeklini değiştirme.
Sürücüleri ve diğer isteğe bağlı güncelleştirmeleri yüklemek için


  1. [IMG]mshelp://help/?id=Microsoft.Windows.Resources.ShellExecuteTopicI con[/IMG] Windows Update'i tıklatarak açın.
  2. Sol bölmede, Güncelleştirmeleri denetle'yi tıklatın ve Windows'un bilgisayarınız için en son güncelleştirmeleri aramasını bekleyin.
  3. Güncelleştirme bulunursa, Kullanılabilir güncelleştirmeleri görüntüle'yi tıklatın.
  4. İstediğiniz isteğe bağlı güncelleştirmeleri seçerek Yükle’yi tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

Daha fazla bilgi için bkz. Windowsun güncelleştirme yükleme ve güncelleştirmelerle ilgili uyarıda bulunma şeklini değiştirme ve Windows güncelleştirmelerini yükleme.


[IMG]mshelp://Help/?id=Microsoft.Windows.Resources.ExpandArrow[/IMG] Bilgisayarımı ve programlarımı hangi sıklıkta güncelleştirmem gerekir?

Olabildiğince sık. Güncelleştirmeler bilinen sorunları engellemenin veya onarmanın en iyi yoludur ve bilgisayarınızın güvenliğini artırabilir. Windows'da güncelleştirmeleri yüklemenin en kolay yolu otomatik güncelleştirmeyi açmaktır. Windows yeni güncelleştirmeleri kullanılabilir olduklarında yükler. Daha fazla bilgi için bkz. Otomatik güncelleştirmeyi açma veya kapatma.


[IMG]mshelp://Help/?id=Microsoft.Windows.Resources.ExpandArrow[/IMG] Güncelleştirmeyi yüklemeyi unutursam ne olur?

Bilgisayarınız risk altında kalabilir veya Windows ya da programlarınızda gereksiz sorunlarla karşılaşabilirsiniz.


[IMG]mshelp://Help/?id=Microsoft.Windows.Resources.ExpandArrow[/IMG] Güncelleştirmeleri otomatik olarak alabilir miyim?

Windows ve Windows ile birlikte gelen Internet Explorer gibi programlar için güncelleştirmeleri otomatik olarak alabilirsiniz. Otomatik güncelleştirmeyi açmanız yeterlidir. Daha fazla bilgi için bkz. Otomatik güncelleştirmeyi açma veya kapatma. Diğer programlar için güncelleştirmeleri otomatik olarak alıp alamayacağınızı öğrenmek amacıyla yayımcının veya üreticinin web sitesine bakın.


[IMG]mshelp://Help/?id=Microsoft.Windows.Resources.ExpandArrow[/IMG] Güncelleştirmelerin maliyeti nedir?

Microsoft ürünlerine yönelik Microsoft güncelleştirmeleri, bakım ve destek hizmetlerinin bir parçası olarak ücretsizdir. Diğer ürünler için güncelleştirmelerin ücretsiz olup olmadığını öğrenmek üzere her programın yayımcısına ve aygıt üreticisine başvurun. Internet bağlantınıza bağlı olarak, herhangi bir yayımcı veya üreticiden güncelleştirmeleri yükleyip kurarken standart yerel ve uzak mesafeli telefon ücreti ve Internet hizmeti ücreti uygulanabilir.


[IMG]mshelp://Help/?id=Microsoft.Windows.Resources.ExpandArrow[/IMG] Bazı güncelleştirmeleri neden diğer güncelleştirmeleri yüklemeden önce veya sonra ayrı olarak yüklemem gerekiyor?

Bunun nedeni, normalde bu güncelleştirmelerin etkili olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmesidir. Örneğin, bilgisayarınıza yönelik diğer güncelleştirmeleri denetleyebilmek için öncelikle bir Windows Update güncelleştirmesi yüklemeniz gerekebilir. Diğer durumlarda, güncelleştirme şu anda çalıştırdığınız yazılımın yeni bir sürümü veya hizmet paketi olabilir. Bilgisayarınızın bu güncelleştirmeleri yüklemeye hazır olduğundan emin olmak için öncelikle bilgisayarınıza yönelik tüm önemli güncelleştirmeleri yüklemeniz gerekir. Önemli güncelleştirmeleri yükledikten sonra, Windows tek başına güncelleştirmeyi mi yoksa "özel" güncelleştirmeyi mi kendi kendine yüklemek istediğinizi sorar.


[IMG]mshelp://Help/?id=Microsoft.Windows.Resources.ExpandArrow[/IMG] Bilgisayarımı başkalarıyla paylaşıyorum. Hepimiz aynı güncelleştirmeleri alalım mı?

Evet. Güncelleştirmeler, Windows'u ve programlarınızı kullanan kişiye bağlı olmadan uygulanır.


[IMG]mshelp://Help/?id=Microsoft.Windows.Resources.ExpandArrow[/IMG] Ev ağım var. Tüm bilgisayarlarımı aynı anda güncelleştirebilir miyim?

Hayır. Her bilgisayarda ayrı olarak otomatik güncelleştirmeyi açmalı ya da güncelleştirmeleri denetlemelisiniz. Örneğin, Windows'un farklı sürümlerini çalıştıran bilgisayarlar farklı güncelleştirmeler gerektirir. Windows her durumda hangi güncelleştirmelerin uygulanacağını algılar, ancak örneğin Windows XP güncelleştirmelerini Windows 2000 çalıştıran bir bilgisayara uygulayamazsınız.


[IMG]mshelp://Help/?id=Microsoft.Windows.Resources.ExpandArrow[/IMG] Güncelleştirmeleri kaldırabilir miyim?

Önemli işletim sistemi dosyalarını etkileyen güncelleştirmelerin dışındaki bazı güncelleştirmeleri kaldırabilirsiniz. Güncelleştirmeyi yalnızca soruna neden olduğundan eminseniz kaldırmalısınız.