Balıkçılık malzemeleri

Balıkçılık malzemeleri gelişen teknoloji ve ticaret ile beraber geçmişten günümüze kadar büyük gelişmeler kaydetmiştir. Eski zamanlarda çeşitli doğal yollarla avlanan balıklar, artık tüm donanıma sahip çeşitli malzeme ve alt materyaller yardımı ile kolaylıkla avlanabilir hale gelmiştir.

Balıkçılık, en eski çağlardan beridir devam eden, gelmiş geçmiş en değerli uğraşlardan birisidir. Balıkçılık malzemeleri gelişmeye uğramadan önce, eski çağlarda sadece fizyolojik açıdan ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlayarak balık avlayan insanoğlu, ilerleyen dönemlerde bu uğraşı hobi olarak devam ettirmeye başlamıştır. Her iki amaca da yönelik yapılan balıkçılık,günümüzde profesyoneller tarafından meslek, amatör insanlar için hobi olarak devam ettirilmektedir.


Boş zamanları değerlendirmek açısından en ideal uğraşlardan biri olan balık avlama, psikolojik anlamda rahatlama sağlarken aynı zamanda kişisel çabalara dayalı bir aktivite olduğundan, motivasyon yaratma bağlamında da sıkça tavsiye edilmektedir. Balık avlamanın bazı püf noktaları da vardır, bunlar iyi bilindiğinde balık avlamayı en zevkli hale getirecek kapının anahtarını da elinize almış olmaktasınız. Bu püf noktalardan bazılarını sıralayacak olursak; balık cinslerini iyi bilmek, avlanış zamanlarını bilmek ve daha birçok küçük bilgi dahilindeki püf noktalardır.

Bunların yanı sıra balık avlayacak kişilerin balıkçılık malzemelerini iyi tanımaları ve kullanım alanlarını iyice bilmeleri, soğukkanlı ve sabırlı olmaları gerekmektedir. Farklı olta çeşitleri, zıpkın ve fileler yardımıyla avlanan balıklar, bu malzemeler sayesinde Karadeniz bölgesi en başta olmak üzere büyük bir ticaret kaynağı haline gelerek ekonomiye katkı sağlamıştır. Sağlığa yaptığı katkılar ile de bilinen balık, son derece yararlı bir besindir. İçlerinde bulundurdukları yüksek değerdeki vitaminler insan sağlığına büyük yararlar sağlar. Magnezyum, selenyum, çinko ve iyot balığın içindeki faydalı ve önemli vitaminlerden sadece ve sadece bazılarıdır.