Halı saha filesi

Halı saha filesi geçmişten bu yana hızla gelişen, herkesin isteğine ve ilgi alanına girebilecek şekilde çeşitliliğe sahip hayatımızda büyük yer kaplayan spor dallarının uygulandığı ortamlarda büyük önem taşıyan bir gerekliliktir.

Dünya sağlık örgütünün yaptığı araştırmalara göre, dünyada her 10 gençten 9’u obezite ile mücadele etmekte. Bunun yanı sıra sağlıksız beslenmelerin yol açtığı ciddi hastalıklar da halen hızla devam ediyor. Uzmanlar, en sağlıklı kilo alma ve kilo verme yönteminin spor olduğunu her fırsatta vurgulayarak her yaş aralığındaki bireyleri yeterli ve doğru miktarda spora yönlendiriyor.

Halı saha filesi, oyun alanlarındaki güvenliği sağlamanın yanı sıra, oyun malzemelerinin zarar görmesini, veya oyun anında gerçekleşebilecek sert darbeler sonucunda malzemelerin saha dışına çıkarak kaybolmasını da önler.

Çeşitli renklerde ve biçimlerde olan halı saha filesi yapımında, iklim şartlarına uygun, sert cisim veya sert darbelere karşı dayanıklı materyaller kullanılır. Kimi zaman daha ince örülürken, kimi zaman daha kalın örülerek kullanım alanına bağlı olarak değişim gösterebilir. Aynı şekilde ebatları da oyun alanlarına göre ayarlanır ve montajlanır. Güneş ışınlarının yarattığı etkilere karşı en üst düzey kalitede üretilmektedir, bunun sayesinde oyun esnasında veya oyun dışında yaşanabilecek kopmalar, yırtılmalar ve aşınmalar engellenmiş durumdadır.


Estetik görünüm bakımından da bir hayli önemli olan halı saha filesi, oyun sahalarında çok eski tarihlerden beridir kullanıldığından, halı saha denildiğinde akla gelen ilk şeydir. Bu yüzden halı sahaların her zaman en önemli özelliklerinden birisi olmaya devam etmiştir . Genelde renksiz olan fileler, renklerin bilinç altına etkisi dikkate alınarak, renklerin insanlarda yarattığı düşünceye göre veya tamamen kullanıcının zevkine göre, memnuniyet dikkate alınarak istenilen renkte üretilip satılabilir.