Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
atatürk ün sansürlenen resimleri
1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Konu: atatürk ün sansürlenen resimleri

 1. #1

  Question atatürk ün sansürlenen resimleri  Geçenlerde basında çıkan haberlere göre Arşiv Antik adlı bir şirketin düzenlediği ilkyaz müzayedesinde Atatürk’ün TBMM’nin açılışında dua ederken çekilen fotoğrafın orijinali satışa çıkarılacakmış.

  Gerçi bu epeyce tanıdık bir resim ama bilmediğimiz, daha doğrusu gözümüzden saklanan o kadar çok ‘öteki’ Atatürk resmi var ki!

  Merak ediyoruz: Bunlar ne zaman satılacak veya gün yüzüne çıkacak?

  Mesela mı? Mesela çankaya Köşkü’nde çekilen çarşaflı kadın fotoğrafları… En başta da Latife Hanımın ve ailesininkiler.
  1923-1924 yıllarında o zaman için normal sayılan kapalı, yalnız türbanlı değil, üstelik çarşaflı kadın misafirlerin fotoğrafları nedense ısrarla saklanmaktadır bazı çevreler tarafından. Hatta eski adı Akit olan Anadolu’da Vakit gazetesinin birkaç hafta önceki bir haberine göre, Cumhurbaşkanlığının internet sitesinden bile itinayla temizlenmiştir bu zamanını şaşırmış fotoğraflar.
  ikinci olarak Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sona ermesinden sonra çıktığı ünlü yurt gezisinde Konya’da çekilmiş (muhtemelen 1923 başları) bir fotoğrafını görüyoruz. Solda Latife Hanım, Atatürk’e şiir okuyan bir kız öğrenciyi ilgiyle dinliyor. Sağdaki yüzleri peçeli ve çarşaflı kadınlar ise öğretmen.
  işte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çekilmiş ünlü ‘âyetli’ fotoğraf…  Başbakan ismet inönü kürsüde konuşuyor ve başının üzerinde irice bir hat levhası asılı göze çarpıyor. Levhadaki yazıyı dahi okuyabiliyoruz buradan. şûra suresinin 38. ayeti yazılıdır fotoğraftaki talik levhada. Bir zamanlar TBMM’nin Kur’an’ın gölgesinde çalıştığını bilmekten yüzü kızarıyor olmalı birilerinin.

  Ve işte 1923 yılının başlarındayız. Günlerden 26 şubat 1923’tür. Lozan görüşmelerine ara verilmiş, dış ilişkiler trafiği iyice yoğunlaşmıştır.

  Bu defa o devrin, yani Hakkı Tarık Us’un Vakit gazetesi Mustafa Kemal Paşa’nın ziyaret ve görüşme haberlerine geniş yer verirken ilginç bir fotoğraf da yayınlar.

  Alt yazısına “Hususi fotoğrafçımızın aldığı resim” kaydı düşülen bu fotoğrafta TBMM Reisi Mustafa Kemal Paşa’yı başında kalpağıyla Eskişehir taşından mamul uzun bir tespihi seçerken görüyoruz. Hem de öyle böyle değil, görüntüye bakılırsa tekkelerde çekilen 999’luk tespihlere benziyor Paşa’nın elindeki.
  Satın alıp almadığını bilmiyoruz tabiatıyla. Buraya fotoğrafın altındaki yazıyı da alıyorum: “Mustafa Kemal Paşa Eskişehir taşından mamul tespih vesaire satın alırken.”


  Arayın bakalım bu fotoğraflara rastlayabilecek misiniz elinizdeki yayınlarda? Pek sanmıyorum. Hele sonuncusunu temin edebilmek için epeyce ter döktüğümü söylemeliyim.

  işimiz uzun ve zor anlayacağınız… Atatürk’ün resimlerine bile sansür konuluyorsa varın gerisini siz düşünün…

 2. #2

  Standart

  uste arkadaş neyı kast edıosun ben çıkartamadım konudan

 3. #3

  Standart

  daha doğrusu gözümüzden saklanan o kadar çok ‘öteki’ Atatürk resmi var ki!
  .........

 4. #4
 5. #5
  stalker_shadow
  Guest

  Standart

  mustafa armağan gibi tarihçiler kuyuya bir taş atıyor sonra çıkar babam çıkar

 6. #6

Benzer Konular

 1. atatürk resimleri
  By KARİZMA_EMİR in forum Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 11-28-2008, 06:26 PM
 2. atatürk resimleri
  By KARİZMA_EMİR in forum Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 11-22-2008, 10:41 PM
 3. Atatürk Resimleri...
  By MaX PaYnE in forum Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk
  Cevaplar: 6
  Bölüm Listesi: 07-13-2008, 01:33 AM
 4. Atatürk Resimleri
  By ABYSS in forum Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 04-22-2007, 12:44 PM
 5. Atatürk Resimleri
  By ABYSS in forum Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 2
  Bölüm Listesi: 04-22-2007, 12:41 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]