1-MILAN (390 adet)
(Fransızca: Missile d´infanterie léger antichar = Anti-Tank Hafif Piyade Füzesi), dizaynı 1962'de başlayan ikinci nesil anti-tank güdümlü füzesi projesi. Tesiri menzili 75-2000 metre arasındadır. Nişancı menzili içindeki hedefe silahın optik nişangahında bulunan çok hassas + kıl ile nişan alarak tetiğe basarak silah üzerine yerleştirilen güdümlü roketi ateşler. Roket silahı terk ettikten sonra nişancı hedef yer değiştirse bile + kılı hedef üzerinde tutuğu sürece roket silah sistemi tarafından yönlendirilir ve %100 lük bir başarı ile hedefi imha eder. Günümüzde TSK envanterinde de bulunmaktadır.


2-BGM-71 TOW (365 adet)
BGM-71 TOW ABD tarafından geliştirilen bir tanksavar füzesidir. TOW kısaltması İngilizce Tube launched, Optically tracked, Wire command link guided kelimelerinin baş harflerinden almaktadır. 1970 yılında üretilen füze dünya çapında özellikle Batı ülkeleri arasında en çok kullanılan füze sistemidir. Halen üretimine devam edilmekte olan füze her türlü tank zırhı geçebilmektedir.

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.Orjınal boyut 684x542

M72 LAW (66mm) (40000+ adet)
M72 LAW (Light Anti-Tank Weapon-Hafif anti-tank silahı), tek atışlık taşınabilir 66 mm anti tank silahı. ABD'de Talley Defense Systems tarafından tasarlanmış, Norveç'te Nammo Raufoss AS tarafından üretilmiştir. LAW, Kore Savaşı'nda ABD piyadelerinin ana anti-tank silahı olan Bazuka'nın yerini aldı. TSK tarafından da kullanılmaktadır.


RPG-7 (40mm) (5000+ adet)
RPG-7, Sovyetler Birliği yapımı ve dünyada en çok kullanılan güdümsüz tanksavar silah. Etkili erimi 400 metredir. Orijinal adı: Ручной Противотанковый Гранатомёт - Rutschnoj Protivotankovy Granatomiot (Rus yapımı bomba lançeri). ABD ordusu kendine malederek "Rocket Propelled Grenade" biçiminde açıklar. 40 mm çapında 95.3 cm uzunluğunda müsademe çarpma sistemiyle çalışan dakikada 4-6 atım yapabilen 25 metre geri tehlike bölgesi bulunan toplu ve zırhlı hedeflere kullanılan timin destek silahıdır. 900 metreden sonra hedefin bulunamaması halinde roket kendini imha etmektedir. 2 çeşit roket mermisi vardır:

1. antitank roketi( tank için tasarlanmış tahrip gücü yüksek etkili)
2. anti personel roketi (toplu yaya intikal eden veya duran hedefler için tasarlanmış personel roketidir.

Hedef Cinsleri:

1. tank ve zırhlı araçlar
2. beton koruganlar
3. mürettebatlı otomatik silah mevzileri
4. duran uçak ve helikopterler
5. toplu canlı hedefler

RPG-7 Knut adı verilen bu silah ilk olarak, Rusya’nın Kovrov silah fabrikasında üretildi. 1962 senesinde Varşova paktı ordularında hizmete sokuldu ve bugüne kadar da sınıfının en etkili ve popüler silahı olarak şöhretini korumakta. Bu kadar seneden sonra bile bu silah hala üretilmektedir. Görmeyenler için tarif etmek gerekirse RPG-7 40 mm çapında ve bir metre uzunluğunda bir boruya benzer ve üzerinde tetik sistemiyle PGO-7 mesafe ölçerli optik nişangah vardır. Bütün silah, eğer ucuna takılan roketi hariç tutarsak, 6 kilo ağırlığındadır. Yani bu silah son derece hafif ve kullanışlıdır.

RPG-7 için pek çok mühimmat tipi mevcuttur. Orijinal mühimmatı olan RPG-7 roketi 4-5 kilo ağırlığında ve 200 metre etkili menzile sahiptir.duran hedeflere 500 hareket halindeki hedeflere ise 300 metreden atış yapılabilir.Bu roket 1.5 metre kalınlığında takviyeli betonu, 2 metre kalınlığında tuğla duvarı veya 750 mmlik çelik zırhı delip geçebilir.

RPG-7’nin yeni çıkan modelleri gece görüş ve kızılötesi gibi imkanlara da sahip. Bu silah etkinliği ve kolay kullanımı yüzünden dünyadaki pek çok ülke tarafından da üretilmekte. Bu ülkeler şu an itibariyle, Rusya, Çin, Bulgaristan, Mısır, Gürcistan, İran, Pakistan ve Romanya. İşgale uğramadan önce Irak da bu ülkelerin arasındaydı ve fabrika Nasıriye’de bulunuyordu. Şu anda milisler tarafından sıkça kullanılmakta.

RPG-7'nin kullanımı da oldukça basittir. Bunun için kullanıcı önce ateşleyici fünyeyi rokete takar ve her ikisini de roketatara yerleştirir. Roket lançerdeki yerine oturduktan sonra roketin ucundaki emniyet tapası çıkartılır ve sadece roketatarı hedefe doğrultup tetiğe basmak artık yeterli olacaktır. mühimmat namludan çıkarken ilk metrelerde düşük hızla gittiği gözle görülür,sevk fişeği açılır ve hedefine giderkenki yuksek hızına ulaşır.atış yapılırken kulak tıkama tıpası kullanılır ve atıcı ağzını açık tutmalıdır.Mühimmat üzerindeki hassas tapanın çarpmadığı yerlerde mühimmat patlamayabilir.Bu silahın temel kullanım alanı zırhlı araçları ve takviye edilmiş mevzileri imha etmektir.ERYX (1200 adet)
Avrupalı bir firma olan MBDA tarafından üretilen kısa menzilli seyrüsefer sistemi olarak SACLOS güdümle sistemini kullanan kablo güdümlü bir tanksavar füzesidir. En fazla Kanada Ordusu, Fransız Ordusu ve Norveç Ordusu tarafından kullanılmaktadır. Silah tanksavar özelliğinin yanında sığınakların imhasında da kullanılır. Bazı durumlarda alçaktan uçan helikopterlere karşı uçaksavar olarak kullanılabilir.9M113 Konkurs (420 adet)
9M113 Konkurs (Rusça l9М113 «Конкурс»); Türkçesi (yarışma)) SSCB tarafından üretilen ve kablo güdümlü SACLOS sınıfı bir tanksavar füzesidir. Günümüzde GRAU (Rusya Savunma Bakanlığı Topçu ve Roket Ajansı) "9M113" adı ile tanımlamıştır. NATO kaynaklarında ise AT-5 Spandrel olarak anılır.

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.Orjınal boyut 669x276