Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Çin'e Nasıl gidilir Ne Yenir Ne İcilir
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Çin'e Nasıl gidilir Ne Yenir Ne İcilir

 1. #1

  new Çin'e Nasıl gidilir Ne Yenir Ne İcilir  Çin'e Nasıl gidilir Ne Yenir Ne İcilir


  Başkent Pekin  Nüfüs 1,313,973,713


  Yüzölçümü 9,596,960


  Dil Çince Parabirimi Çin Yuanı  Milli Bayramlar 1 Ekim 1949


  Komşular Afganistan, Butan, Burma, Hong Kong, Hindistan, Kazakistan, Kuzey Kore, Kırgızistan, Laos , Makau , Moğolistan, Nepal, Pakistan, Rusya , Tacikistan , Vietnam


  İklim Çeşitlilik göstermektedir; güneyde tropikal, kuzeyde subarktik iklim hakimdir


  . Yönetim Biçimi Sosyalist Cumhuriyet  Saat Farkı 6 saat ileri  Genel Bilgiler

  Geleneksel değerlere verilen önemin yanı sıra modernleşme yolundaki adımlarıyla farklı özellikleri bünyesinde toplayan Pekin, geleceğin gözde başkentlerinden biri…

  Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti olan Pekin, ülkenin kuzeyinde yer alıyor. Çin’in gelişmeye en açık şehri olan Pekin’de yaşam standartları oldukça yüksek. Modern meydanlar, caddeler, parkların yanı sıra binlerce yıllık tarihiyle kent oldukça ilgi çekici.

  T.C BÜYÜKELÇİLİĞİSan Li Tun Dong Wu Jie No:9
  100600
  Tel: 86 10 5322650

  Nasıl Gidilir?

  Şehre Türkiye’den yerli havayolu şirketleriyle direkt uçuş imkanı olduğu gibi yabancı şirketlerin düzenlediği aktarmalı seferler de bulunuyor. Dünyanın en büyük havaalanının yer aldığı Pekin’de şehir içi ulaşım metro, otobüs ve taksilerle yapılıyor. Kent içinde ulaşımın ağırlığı ise bisiklette… Çinlilerin büyük çoğunluğu işlerine bisikletle gidiyor.

  Rent A Car Şirketleri

  515 Car Rental

  tel : 86 10 68566866

  Chongqing Zunrong Car Rent  tel : 86 23 61619852


  Hertz


  tel : 86 10 65958109
  GÖRÜLECEK YERLER

  Çin, yalnız Türkiye'den yurtdışına çıkanların değil bütün ülke gezginlerinin en çok görmek istediği ülkelerin başında geliyor.Dünya nüfusunun beşte birini oluşturan bu ülkenin geniş coğrafyası üzerinde yüze yakın kültürün yaşıyor olması, her kültürden kişilerin ilgisini çekiyor. Çin'e gidenlerin görmeden gelmeyeceği yerler arasında Çinlilerin Beijing dediği başkent Pekin de ;  Çin Seddi’nin yanı sıra, Imparator ve Imparatoriçelerinin 500 senedir kullandigi ve önemli seremonilerin yapildigi 700.000 m2 lik bir alan üzerine kurulmus Çin’in ve dünyanin en büyük saraylarindan Palace Museum , Tien Anmen Meydanı ,Cennet Tapınağı ve Ming Hanedanlığı İmparator Mezarlarını görebilirsiniz. Doğal güzellikleri yasayacagınız Li Nehrinde yemekli tekne gezisine mutlaka çıkın.

  Bahar (Mart-Nisan) ve sonbahar (Eylül-Ekim) ayları Çin’i ziyaret için en iyi zamanlardır.Bu mevsimlerde günlük sıcaklık 20 ile 30 derece arasında değişir,fakat geceleri soğuk ve yağışlı olabilir.

  Çin’in başkenti Beijing, Çin’in siyaset ve kültür merkezidir. Çin’in Huabei Ovası’nın kuzeyinde bulunan Beijing, coğrafi konum bakımından İtalya’nın Roma ve İspanya’nın Madrid şehirleriyle aynı kuşaktadır.
  Beijing’in tarihi 3000 yıl öncesine uzanır. Beijing, Chunqiu ve Zhanguo döneminde ( M.Ö. 770-M.Ö. 221) başkent oldu. Qin, Han ve Sanguo hanedanları döneminde Beijing, Çin’in kuzeyindeki önemli kasabalardan biri haline geldi. Beijing Jin Hanedanı’ndan itibaren başkent hüviyeti kazanmıştı. Ondan sonraki Yuan, Ming ve Qing hanedanlarının başkentleri de burada kuruldu. Toplam 34 imparator burada yaşadı ve hüküm sürdü.  Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra, özellikle Çin’de reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı son 20 yılı aşkın süre içinde Beijing’de her geçen gün yeni değişiklikler meydana geldi, modern yapılaşma hamleleri başladı. Şu anda Beijing büyük bir uluslararası metropol olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Burada eski tarihi kalıntılar ve modern binalar mükemmel bir uyum içerisindedir. Dünyanın dört yanından gelen turistlerin ilgisini çeken Beijing son yıllarda milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırladı.

  Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan Beijing’de çok sayıda tarihi eser ve müze bulunur. Tarihi eserleri görmek isteyenlerin, Çin Seddi’ne çıkmalarını, Yasak Kent, Yazlık Sarayı, İmparatorluk Bahçesi, Xiangshan Dağı ve Gök Tapınağı gibi yerleri ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz. Çin’in eski kültürünü tanımak isteyenlerin ünlü tarihi kişileri tanıması ve onların yaşamış oldukları yapıları gezmesi gerekmektedir. Çin’in siyaset, ekonomi, bilim, teknoloji ve askeri alanları hakkında bilgiler edinmek isteyenler, Beijing’deki 100’ü aşkın müzeyi ziyaret edebilirler. Doğal güzelliklerden hoşlananlar Beijing’in yakın çevresinde geziler yapabilirler.

  Şu anda Beijing’de Çin’in Dört A Dereceli turizm bölgeleri arasında, Gök Tapınağı, Ming Mezarları, Yazlık Sarayı, Beijing Deniz Salonu, Badaling Çin Seddi, Beihai-Jingshan Parkı, Milliyetler Parkı, Çin Bilim ve Teknoloji Müzesi, Beijing Hayvanat Bahçesi ve Beijing Botanik Parkı bulunmaktadır.
  Çin Halk Cumhuriyeti, hem kültürel hem de coğrafik yönüyle her türlü ilgiyi uyandıran bir turizm cennetidir. Kırmızı renkli çatılarıya yüzyıllık tarihe sahip tapınaklar, uçsuz bucaksız çay bahçeleri, dünyanın üçüncü en geniş nehri olan Yangtze Nehri gibi coğrafik zenginlikler, güney sahilinde dünyanın en cazip plajlarından örnekler, Xian kentinden başlayan Tarihi İpek Yolu ve Çin Duvarı gibi tarihi abideler, Çin İmparatorluğu'ndan benzersiz eserler ve modern dünyanın sembolleri olan gökdelenler... Hepsi ve çok daha fazlası ülkenin herkese hitap eden turizm potansiyelini meydana getirir. Çin'in başkenti Pekin, ülkenin efsanelerle yoğrulmuş en önemli tarihi değerlerine ev sahipliği yapar.

  Ülkenin en büyük tarihi bölümü ve bulundurduğu saray, bahçe ve konaklar ile büyüleyici Unutulmuş Kent (Forbidden City), Cennet Tapınağı (Temple of Heaven), imparatorluk ülkesinden kalma Yazlık Saray (Summer Palace) ve dünyanın en büyük meydanı Tiananmen Meydanı, Pekin'in sahip olduğu turizm değerlerinden birkaç örnektir. Şangay, sayısız gökdelenleriyle New York ile yarışırken aynı zamanda ülkenin modern yüzünü temsil etmektedir.

  Ülkenin güneyinde yer alan Hong Kong; doğu ve batıyı kaynaştıran zengin kültür yapısının yanı sıra benzersiz plajları, farklı türde bitkiler barındıran zengin bitki örtüsü, baş döndürücü deniz manzaraları ve tropikal alanları ile insanı cezbeder.

  Çin Seddi

  10000 metre uzunluğuyla dünyanın en dikkat çekici yapılarının başında yer alan Çin Seddi aynı zamanda binlerce yıllık bir geçmişe sahip.


  Ming Mezarları

  Ming Hanedanı’na ait olan mezarda hanedanının 16 imparatorundan 13'ü yatıyor. Ünlü bir hanedan olan Ming’lerin mezarları oldukça özenli ve ihtişamlı inşa edilmiş.


  Terra Cotta Müzesi

  Birçok tarihi eserin yer aldığı müzenin en dikkat çekici bölümü 8000 toprak askerden oluşan ordunun yer aldığı bölüm.
  Tiananmen Meydanı

  Dünyanın en büyük ve ünlü meydanlarından biri olan Tiananmen Meydanı her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.
  Yasak Şehir

  Eskiden imparatorluk sarayı olarak kullanılan şehir, artık müze olarak hizmet veriyor. Mimari yapısıyla oldukça gösterişli olan yapı kapladığı alan açısından dünyanın en büyük saraylarından biri.
  Yazlık Saray

  Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan sarayın bahçesinde evler, tapınaklar, köPage Rankingüler ve göl yer alıyor.
  ÇİN' DE EGLENCE

  Çin'e gitmek bir nevi dansın merkezine seyahat anlamı taşıyor. Pekin Uluslar arası Sanat Koleji ve ünlü Dans Akademi'si Çin'in en ünlü dans ve akrobasi okullarından. Bu okullarda, Çin insanının inanılmaz sabrı, disip lini ve üstün yeteneğiyle tanışmanız mümkün.  Pekin Uluslar arası Sanat Koleji'nde, hepsi yatılı olmak üzere 300 öğrenci eğitim görüyor. Öğrenciler, öğretmenler tarafından Çin'in değişik bölgelerindeki okullardan seçiliyor. 10 yaşında başlayan eğitim 7 yıl hiç tatilsiz devam ediyor. Ulusal ya da uluslararası gösteri grupları, mezun olan öğrencilerle hemen sözleşme yapıyor ve mezunların hiçbiri işsiz kalmıyor.

  Okul, akrobatlar, dansçılar, tiyatrocular ve Kung Fu'cular yetiştiriyor.Son yıllarda yurtdışından da öğrenci almaya başlayan okulda şu an 20 Rus öğrenci eğitim görüyor. Yöneticiler, talep gelmesi halinde Türkiye'den de öğrenci alabileceklerini söylüyor. Çin'in en önemli sanat okulu sayılan Dans Akademisi ise geleneksel danslardan baleye kadar, dansın her alanında öğrenci yetiştiriyor.

  Dansın yanısıra Çin kültürü ve edebiyatı konusunda akademik eğitimin de verildiği okulun 350 öğretmeni var. Şehrin içinde oldukça geniş bir alana kurulu akademinin ana binasının 7 katında da geniş dans sahneleri bulunuyor.

  Çin aynı zamanda çok çeşitli festivallere de konu olan bir ülke. Örneğin Ocak sonu ile Şubat başı arasına denk gelen ulusal İlkbahar festivali bunlardan biri. Burada genellikle ateşler yakılır, dans edilir, folklor gösterileri sahne alır. Fener festivail ise ay takvinin ilk ayı gerçekleşir.

  Bahçe partileri ve folklorik danslarla kutlanır. Bunların dışında Saf Aydınlık, Sonbahar ve Dragon bot festivalleri Çinlilerce kutlanan ulusal festivallerdendir. Ulusal festivallerin dışında azınlıklarca düzenlenenler ve devletin desteklediği turizm festivalleri de görülmeye değer nitelikler taşımaktadırlar.

  Şanghay'a gece indiğinizde bir anda kendinizi rüyada hissedebilirsiniz. Mükemmel ışıklandırması, gökdelenleri, köPage Rankingüleri, otoyollarıyla sanki bambaşka bir dünya. Liman ve sanayii kenti olan Şanghay'da şehirleşme; alt yapı sistemlerinin en iyi şekilde planlanması ile mükemmel bir hal almış.

  Ne Yenir

  Çin'e gidenler yıllardır söyler durur: 'Çin'de Çin yemeği yenilmez'. Aslında Çin yemeği, Batı ülkelerinde, o ülkelerin damak tadına adapte edildiği için güzelmiş, Çinde susam yağı kullanıldığı için ağırmış ve kokarmış... Hepsi yalan. Yemekler olağanüstü güzel. Susam yağı ise bildiğimiz bitkisel yağlara sadece bir damla karıştırılıyormuş.

  Ancak bilindiği üzere, Çin'de çayın apayrı bir anlamı vardır. Batılılar çayı daha çok susuzluklarını gidermek için tüketmekte. Oysa Çin ve Japonya'da çay Budist inancın bir uzantısı. Çay bundan beş bin yıl önce ilk kez Çin'de içilmiş. Çin çayı, 2.75 mt'ye kadar uzayabilen bir çeşit. Soğuk kış koşullarına dayanıklı olup ekonomik olarak en azından 100 yıl kadar verim vermekte. Darjeeling ve Sri Lanka enlemlerinde yetiştiriliyor. İkinci sürümdeki yaprakları gerçekten nefis bir tat ve içime sahip. Zaten Çinliler iki bin yıldır da çay üzerine yazıp çizmekte. Bunların bir kısmı elbette çayın yetiştirilmesi, türleri, hazırlanması üzerine teknik bilgileri içeren yazılar. Ama bence daha etkilisi, Çinlilerin çaya yükledikleri mistik anlamları içeren yazılar.


  5000 yıllık bir mutfak olan Çin mutfağının özellikle son zamanlarda dünyada olduça popular olduğu bir gerçek. Bu bir tesadüften çok, Çin'in kendine özgü etnik tarzda hazırlanmış, lezzetli ve hoş görünümlü yemeklerinden kaynaklanıyor. Yemeklerde bolca bulunan renk, baharat ve aromada kesinlikle sınır yok.

  Sarmısak, acı biber, tarçın, zencefil, soya sosu, susam yağı, turşu, sirke ise en çok kullanılanlardan. Öyleki Çin'de yemekler sadece damak tadına değil, göze ve ruha da hitap ediyor. Kokular ise başlı başına bir macera.


  Çin yemeklerinin ana malzemesi pirinç olmakla birlikte, en basit malzemelerden biri soya fasülyesidir. Yemeklerde soya yağı kullanıldığı ve genelde sebze ağırlıklı olduğu için salığa en faydalı mutfaklardan biridir. Çin mutfağında ekmek yoktur, ekmek yerine yemeklere buharda pişmiş pirinç eşlik eder.

  Pişirme teknikleri olarak buharda, haşlama ve stir fry'dır. Çin mutfağında kullanılan pişirme teknikleri genellikle iki aşamalıdır. En büyük özelliği yemeklerin çabuk pişirinmesidir.Çok yüksek ateşte ve Wok denilen tavalarda pişirilir. Çin yemekleri genellikle lokma büyüklüğündedir. Yemek çabuk pişirildiği için besin değerleri ölmez ve sebzeler gevrek kalır.

  Çin'de kahvaltılar bizim Anadolu kültürüne benzer bir biçimde çorbayla yapılıyor. Çorbanın yanı sıra her zevke hitap edebilecek kadar çok çeşitli omlet ve domuz salamı, kahvaltılık sosis bulmak mümkün olsa da Çin'de peynir yok. Sadece birkaç büyük mağazada özelikle yabancılar için satışa sunulmuş çok pahalı fiyatlarla peynir alabirsiniz. Zaten Çin'de süt de pek yaygın değil.

  Tatlı çeşitleri de oldukça fazladır. Tatlılar alışık olduğunuz gibi değil, meyveyle hazırlanmış hafif tatlılar şeklindedir.
  Çin'de kolaların tadı çok farklı. İçinde daha çok şeker var. Bildiğimiz markalar bile nedense alıştığımız tadın çok daha ötesindeydi. Ayrıca her ne kadar sıcak bir ülkede olsa, Çinlilerde buz kullanmama alışkanlıkları var. Yemeklerde genellikle pirinç şarabi içilir. Yemeklerden sonra ise yasemin çayi veya yeşil çay içilir. Çayın tarihi ise M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanır.

  Yeme İçme Olanakları

  A Beijing Restaurant

  Yerel tatlar sunuyor.

  DongDaQiao Yolu, Chaoyang Bölgesi
  tel : 86 10 65063961

  Dong Lai Jhun

  Dünya mutfağı (Müslümanlara yönelik yemek çeşitleri mevcut.)

  5/F Xin Dongan Plaza Wangfujing Dajie
  tel : 86 10 65280932

  Jing

  Noodle çeşitlerini bulabilirsiniz

  The Peninsula Beijing Hotel 8 Jinyu Hutong
  tel : 86 10 65230175

  La Dolce Vita

  İtalyan mutfağına özgü tatlar…

  8 Xindong Lu North
  tel : 86 10 64682894

 2. #2

  Standart

  süper yerler imkanım olsa çok gezmek isterimm

Benzer Konular

 1. Rakı Nasıl İçilir?
  By ABYSS in forum İçecekler
  Cevaplar: 9
  Bölüm Listesi: 07-30-2010, 08:03 PM
 2. Dominik Cumhuriyeti Nasıl gidilir Ne Yenir Ne İcilir
  By MAUSEFALLE in forum Turizm & Gezi & Tatil
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 11-02-2009, 02:47 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]