DATÇA OTELLERİ
"Dantel gibi koylar, bal, badem, zeytin..."

Datça, Ege ile Akdeniz'in birleştiği noktada kurulmuş, kumu, güneşi, doğası ile eşsiz güzellikte bir beldemiz. Çam ormanları, doğal güzellikleri ile Datça Türkiye'nin nem oranı en düşük ve oksijeni en yoğun olan turistik merkezi. Datça Bodrum ve Marmaris'e çok yakındır. Ama neyse ki oralardaki betonlaşmaya burada rastlamak mümkün değil. Datça geçmişten günümüze doğallığını ve bakirliğini koruyabilmiş bir belde. ''Tanrı yarattığı kulun uzun ömürlü olasını istiyorsa Datça Yarımadasına bırakır' demiş ünlü tarihçi Strabon. Gerçekten Datça'da kumu, güneşi, doğayı ve sağlığı bulacaksınız. Yolunuz güneye düşerse cennet Datça'ya uğramadan geçmeyin sakın...

Tarihi
Datça"nın tarihi, milattan önceki çağlara kadar uzanmaktadır. Datça"nın önce Karya"lıların daha sonra da Dorların egemenliği altında kaldığı bilinmektedir. Bölgenin Antik Çağ"da Karia olan adı Kar Kar kaviminden gelmektedir. Datça yarımadası Dorların egemenliği altında iken oldukça gelişmiştir. Herodot"a göre şehrin kurucuları Dorlardır. Dorlar, Hexapolis Birliği altında altı şehir kurmuşlardır. Bu şehirlerden biri ve birliğin merkezi olan Knidos şehri Datça yarımadasında kurulmuştur. Bu dönemde deniz ticareti çok gelişmiş ve Datça önemli bir ticaret limanı halini almıştır.

Datça"nın tarihi geçmişi hala araştırılmaktadır. Datça önemli bir ticaret merkezi olması yanında, çıkan kilise kalıntıları ışığı doğrultusunda, dinsel bir merkez olduğu da tahmin edilmektedir. Datça"da yaşayan halk balıkçılık yanı sıra tarımla da uğraşmıştır. Zeytin yetiştiriciliği çok gelişmiştir. Ayrıca buranın halkı şarap da üretmiştir. Gelişmiş deniz ticaretleri sayesinde üretimlerini ihrac etmeyi de başarmışlardır. Oldukça verimli olan Datça yarımadası antik çağlarda Lidyalıların ve Perslerin istilasına uğramıştır. Daha sonra, Büyük İskender"in, Romalıların, Bizans İmparatorluğu"nun , Selçuklular"ın ve Osmanlı İmparatorluğu"nun egemenliği altına girmiştir.
Ulaşım
Datça'ya karayolu, havayolu ve denizyolu ile ulaşmak mümkün. Karayolu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Muğla'dan belli başlı otobüs firmaları ile Datça'ya ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında Datça'ya otobüs seferleri sıklaştırılıyor. Datça - İstanbul arası 960 km , Datça - Ankara arası 840 ve Datça - İzmir arası 360 km. Bodrum ve Marmaris'ten Datça'ya ulaşmak oldukça kolay. Marmaris'ten Datça'ya minibüsler kalkmakta. Bodrum'dan da denizyolu ile ulaşabilirsiniz. Mayıs ve Ekim ayları arasında Bodrum'dan Datça'ya deniz otobüsü ve feribot seferleri düzenlenmekte. Eğer özel otomobiliniz ile Datça'ya gitmeyi düşünüyorsanız virajlı Marmaris - Datça yoluna karşı hazırlıklı olun. Datça'ya havayoluyla gelmeyi arzu ederseniz Bodrum veya Dalaman'a uçup oradan kara veya havayolu ile Datça'ya ulaşabilirsiniz. İstanbul'dan Dalaman'a her gün sefer yapılmakta. Ankara'dan ise aktarmalı olarak sefer düzenlenmekte.
Sezonu
Datça tipik Akdeniz iklim özellikleri göstermektedir. Yazları sıcak ve kuru, kış ayları yağışlı ve ılıktır. Yaz ve kış ayları arasındaki ısı farklılığı oldukça azdır. Yılın büyük bir bölümünde Datça'da güneşe rastlayabilirsiniz. Havası genelde yumuşaktır. Nem oranının sıfıra yakın olması insan sağlığına oldukça yararlıdır. Oksijenin en bol olduğu bu yerleşim merkezini özellikle astım hastaları ve nefes darlığı çeken insanlar her mevsim ziyaret edebilirler. Bahar aylarında Datça eşsiz bir güzelliğe bürünmektedir. Muhteşem güzellikteki doğası insanı büyülemektedir. Yaz aylarında Datça güneydeki diğer turizm merkezlerine oranla daha serin ve esintilidir. Kuzeyden esen serin rüzgarlar Datça'nın sıcak havasını serinletmektedir.
Nerede Ne Var ?
Datça yarımadasında her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Datça'nın her yerinden denize, tarihe ve doğaya ulaşmanız mümkün. Kumluk Plajı, Hastane Altı Plajı ve Taşlık Plajı ve Şifalı Göl herhangi bir araca gereksinim duymadan ulaşabileceğiniz ve denizin tadına varabileceğiniz yerlerdir. Datça merkeze 4 km. uzaklıktaki Kargı Koyu'nda denize girebilir, gece kumsalda mehtabı izleyebilirsiniz. Gençler kumsalda ateş yakarak, şarkı söyleyerek gece geç saatlere kadar eğlenmektedir bu koyda. Siz de onlara katılabilirsiniz. Palamutbükü, Hayıtbükü, Aktur ve Ovabükü tertemiz denizi ve sakinliğiyle, yüzmeniz, kafanızı dinleyip, dinlenmeniz için birebir.
Eski Datça'yı ve Reşadiye'yi ziyaret etmenizi öneriyoruz. Burada eski taş evleri görebilirsiniz. Hızırşah köyünde Selçuklulardan kalma camiyi, Kızlan köyünde de yel değirmenlerini görebilirsiniz. Datça'ya 35 km uzaklıktaki Knidos, beldenin en önemli tarihi mekanı. Burada Dorlara, Perslere ve Lidyalılara ait antik çağdan günümüze ulaşmış eserleri bulabilirsiniz. Datça'nın Knidos bölgesindeki en eski limanlardan biri olduğunu da hatırlatmak isteriz.
Ne Yenir ?
Datça'da yeme içmenin diğer turizm beldelerine nazaran daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Datça'nın bademleri ve içine badem konularak yapılan özel tatlısı çok meşhurdur. Datça'ya yolunuz düştüğünde denemeden geçmeyin. Datça'da İskele Caddesinde ve Liman'da bir çok restoran, cafe ve karnınızı doyurabileceğiniz ufak büfeler bulunmaktadır. Datça genelinde restoranların fiyatları oldukça makuldür fakat özellikle limandaki restoranlarda yemek kalitesinin daha iyi ve fiyatların biraz daha yüksek olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz. Bu arada Datça'ya gittiğinizde köyleri mutlaka ziyaret edin ve köy böreğini deneyin. Tadına doyamayacaksınız.
Alışveriş
Datça'da Marmaris ve Bodrum'a nazaran daha az alışveriş olanağı bulunmakta. Burada çok fazla seyyar satıcıya rastlayabilirsiniz ayrıca İskele Caddesinde ve Turgut Özal Meydanı'nda alışveriş yapabilme fırsatı bulabilirsiniz. Buradaki alışveriş merkezlerinde özellikle badem, zeytinyağı gibi besin maddeleri ve yöreye özgü el işi eşyalar, klasik desenli kilim ve halılar bulabilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi seyyar satıcılardan ufak tefek takılar, gümüş ve hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Seyyar satıcıların en fazla rağbet gören hediyelik eşyası Afrodit Heykelciği. Siz de yakınlarınıza bir Afrodit Heykelciği almayı unutmayın.
Sağlık
Datça'da geçireceğiniz günler sağlığınızı olumlu etkileyecektir. Nemsiz ve bol oksijenli havası insanın sağlığına sağlık katıyor. Özellikle astım hastaları ve nefes darlığı çekenler için Datça eşsiz bir yer. Bunun dışında Datça'da yaz aylarında kuzeyden sürekli esen bir rüzgar hissedilir. Bu rüzgar özellikle akşam saatlerinde serinlik vermektedir. Bu yüzden akşamları üzerinize bir şeyler almayı ihmal etmemelisiniz. Aksi takdirde üşütebilirsiniz. Ayrıca Datça'da yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat edin. Özellikle seyyar satıcılardan aldığınız besin maddeleri sağlığınızı bozabilir.
Yöre İçi Ulaşım
Datça içinde ulaşım çok rahat bir şekilde sağlanmaktadır. Belde içinde çalışan dolmuşlarla istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Tavsiyemiz Datça çevresindeki yerlere ulaşımda tekneleri tercih etmeniz. Böylelikle hem Datça'nın eşsiz koylarını görebilir hem de tekne sefası yapabilirsiniz. Marmaris'ten Datça'ya sık aralıklarla dolmuşlar işlemekte. Özellikle geceleri Marmaris'te eğlenmeyi düşünüyorsanız bu dolmuşlardan faydalanabilirsiniz. Datça'da araba kiralama olanağı pek fazla yok. Aslında araba kiralamaya da ihtiyacınız yok. Temiz havada bol bol yürüyüş yaparak beldeyi keşfedebilirsiniz.
Çocuklarla Tatil
Datça sessizliği ve temiz havası ile dinlenebilmek ve sorunlardan uzaklaşabilmek için eşsiz bir turizm beldesi. Bu yüzden Datça, çocuklarınız için ideal bir tatil mekanı değil. Burada çocuklarınızla tarihi mekanları gezebilirsiniz ve çam ormanlarında yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz.
Doğa Sporları
Datça doğal güzellikleri dışında spor olanakları ile de tam bir cennet. Datça tarım adasında tüm su sporlarını yapabilirsiniz. Özellikle scuba diving için Türkiye'deki en uygun yerleşim birimlerinden. Datça içinde birçok dalış kursu ve dalış malzemesi satan dükkan bulabilirsiniz. Datça'da kuzeyden esen rüzgar sörf tutkunlarını çekmektedir. Datça'da uygun rüzgarda bol bol sörf yapabilirsiniz Datça'da yürüyüş yapabileceğiniz bir çok mekan ve olanak bulunmaktadır. Datça'nın mis kokulu çam ağaçları arasında yürüyüş yapabilir, köyleri, koyları keşfederken bol bol oksijen soluyarak nefesinizi açabilirsiniz.
Gece Hayatı
Datça genelde sakin sessiz bir yerleşim yeridir. Fakat önceki yıllara nazaran bu özelliği kaybetmiş durumda. Datça ve yakın çevresinde çok sayıda bar, disko ve eğlence yeri var. Ayrıca bazı restoranlarda canlı müzik yapılmakta, yemeğe gelen insanlar bu restoranlarda müzik aaafini de yaşamaktadırlar. Kargı yolundaki New Castle Disco, Datça'nın en çok rağbet göre eğlence mekanıdır Özellikle Liman'da bir çok bar ve diskoya da rastlamanız mümkün. Burada eğlence ve müzik sabaha kadar sürmektedir. Liman'da en popüler bar, Eclipse Bar. Genelde Datça'ya gelenlerin eğlence için Marmaris'e geçtiklerini hatırlatmak isteriz.