Kültür ve Turizm Bakanlığı her yıl 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği Mevlana Müzesi'nde görüntü alınmasını ve fotoğraf çekilmesini yasakladı.

Konya Müzeler Müdürlüğü'nün Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Mevlana Müzesi içinde fotoğraf ve görüntünün yasaklanması yolundaki talebine olumlu cevap geldi. Ziyaretçilerin yüzde 90'ının dijital fotoğraf makinesi ya da kamerayla müze içinden görüntü almaya çalıştığını belirten müze yetkilileri, bu durumun müze içindeki atmosferi bozduğunu dile getirdiler. Flaşların, müzedeki tarihî eserlerin genel yapısına zarar verdiğine işaret eden müze yetkilileri, 'Bu, uzman raporlarında da açıkça tespit edildi. Fotoğraf ve görüntü genellikle Mevlana'nın sandukasının önünde çekiliyor. Sürekli görüntü almaya çalışılması, müze içindeki rahat ve huzurlu ortamı bozuyor. Binlerce kişinin geldiği müze içinde görüntü almaya çalışanlar yüzünden tıkanmalar oluyor.'' şeklinde konuştular.

Dünyanın birçok yerinde Mevlana Müzesi gibi çok ziyaretçisi olan müzelerde fotoğraf ve görüntü alınmasının yasak olduğunu dile getiren yetkililer, şunları kaydetti: 'Biz de müzede mayıs-eylül ayları arasında fotoğraf ve görüntü çekilmesinin yasaklanması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na talepte bulunduk. Çünkü bu aylarda günde ortalama 8 bin ziyaretçi geliyor. Talebimize olumlu cevap geldi ve yasak başladı.' Giriş biletlerinin üzerinde ve müze girişinde uyarıcı büyük levhalarla fotoğraf çekme ve görüntü almanın yasaklandığı yolunda duyurular yaptıklarını belirten yetkililer, yasağı mayıs-eylül ayları arasında uygulamayı değil, tüm yıla yaymayı planladıklarını dile getirdi.