Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Hdi Motor Nedir? Nasıl Çalışır?
1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Konu: Hdi Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

 1. #1

  Post Hdi Motor Nedir? Nasıl Çalışır?  Hdi Motor Nedir? Nasıl Çalışır?


  Yıl 1959... Paris otomobil fuarında sergilenen Peugeot 403 seri üretimi gerçeklerştirilen ilk dizel otomobil olarak tarihe geçti. Yıl 1998... Peugeot, yeni nesil dizel teknolojisi HDi motoru üretti. Yıl 2006... Bugün, üstün HDi teknolojisiyle, çok düşük yakıt tüketimini ve en son derece yüksek bir performansı birarada yaşatan Peugeot'nun HDi modelleri, Avrupa ve Türkiye'nin en çok tercih edilen otomobilleri. Peugeot HDi motorları devrim yaratan "common rail" (ortak yakıt yolu) yüksek basınçlı püskürtme sistemi üzerine inşa edilmiştir. Yüksek mühendislik ve teknoloji ürünü olan HDi motorları yakıtın yüksek basınçla sürekli akışını ve yakıt püskürtmelerinin kusursuz kontrolünü sağlar. HDi teknolojisi sağladığı esneklik, tork ve güçle büyük bir sürüş zevki sunar ve yakıt tüketimini, hava kirliliğini, yanma gürültülerini ve titreşimleri azaltır.

 2. #2

  Standart

  HDi teknolojisi nasıl çalışır?

  Elektronik olarak kontrol edilmekte olan enjektörler yüksek basınç altında (1350 bar) tutulan ortak bir yakıt besleme yoluna bağlıdır. Ortak yakıt yolu sistemine özgü çok hassas bir elektronik beyin motor sıcaklığı, hava sıcaklığı, atmosferik hava basıncı ve hatta gaz pedalının konumu da dahil bir çok parametreyi gözlemler. Bu faktörleri göz önüne alan elektronik beyin otomobilin motoru içindeki yakıt besleme, püskürtme basıncı ve yakıtın silindirlere püskürtülme hızı gibi işlemleri düzenler. Enjektörler her silindirin içine tam olarak belirlenmiş miktarda yakıtın püskürtülmesini sağlayan değişken kontrol kafalarına sahiptir. Ayrıca elektronik beyin yakıtın silindirlere en doğru zamanda püskürtülmesini garantiler.

  Püskürtülen yakıt miktarı ve püskürtme süresi, püskürtme basıncından ve motorun döngüsünden bağımsız olarak ayarlanır. Bu fonksiyonların ayrıştırılması:

 3. #3

  Standart

  *Ön veya pilot püskürtmenin belirli miktarda ve sürede yapılmasını ve bunun neticesinde motor gürültüsünün ve motor tarafından atılan krili gazların miktarını azaltılmasını,
  *Ateşleme kıvılcımı ve gereken güç çıkışına göre ayarlanan ana püskürtme yapılmasını olanaklı kılar.

  Yakıt Tüketimi ve Tork Bilgileri
  Bazı HDi modellerinin yakıt tüketimi ve tork bilgileri aşağıda verilmiştir.

  Model Yakıt Tüketimi (lt/100km)Şehir Dışı/Şehir İçi/Karma
  206 1.4 HDi 70 hp------------------- 3.6 ---/ 5.5 ----/ 4.3
  307 1.6 HDi 90 hp------------------- 4.3 ---/ 6.1 ----/ 4.9
  407 1.6 HDi 110 hp------------------ 4.6 ---/ 7.0 ----/ 5.5

  HDi: Ekonomik kullanım ve bakım maliyetleri…
  HDi motor bir önceki jenerasyon dizel motorlarla karşılaştırıldığında %20 yakıt ekonomisi sağlar. Ayrıca periyodik bakım aralıkları ve maliyetleri de bir önceki jenerasyon dizel motorlara göre daha düşüktür.

 4. #4

  Standart

  Bu mükemmel ekonomiklik üç önemli ekolojik yeniliğin sonucudur.

  1-Ortak yakıt yolu sistemi...
  Bosch ile birlikte geliştirilmiş olan ortak yakıt yolu sistemi yüksek basınç pompası kullanmaktadır(1350 bar). Silindirlere püskürtülen yakıt miktarı elektronik beyin sayesinde kesinlikle ayarlanabilmektedir. Püskürtme deliklerindeki küçük çaplı memeler yakıtın yanmadan önce tamamen buharlaştırılmasını garantilemektedir.

 5. #5

  Standart

  2-Özel dizayn edilmiş yanma odası...
  Yanma odası mükemmel bir hava sirkülasyonu sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir ve ideal bir yakıt-hava karışımı sağlanmasını garantilemektedir. Bu özellik yakıt-hava karışımının neredeyse tamamen yanmasına katkıda bulunur ve çok yüksek bir verimlilik sağlar.

 6. #6

  Standart

  3-Yeni tip motor yağı...
  HDi motor yüksek ekonomi sağlaması için yeni tip bir motor yağı kullanmaktadır.

  HDi teknolojisi ve özellikle de "pilot püskürtme" özelliği daha verimli yanma ve yakıtın tamamen yakılmasını sağlar. Bu da egzos gazlarının azaltılması demektir.
  Normal standartlarla karşılaştırıldığında HDi motor sera etkisi yapan gazlarda (CO2) %20, ozona zararlı gazlarda %50 ve kurum parçacıklarında %50 azalma sağlamaktadır. HDi motor çevrenin korunmasına katkıda bulunmaktadır.

Benzer Konular

 1. Java Nedir Nasıl Çalışır
  By DaY_WaLKeR in forum Java
  Cevaplar: 11
  Bölüm Listesi: 10-28-2009, 08:03 PM
 2. Dvd Oynatıcı Nasıl Çalışır ?
  By ByemonaR in forum Ses, Görüntü, Sinema Sistemleri
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 03-19-2007, 12:19 AM
 3. Ram Nedir? Nasıl Çalışır?
  By BoDyGuArD in forum Donanım
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 02-28-2007, 12:15 PM
 4. Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 01-06-2007, 10:22 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]