İtalyan kâşif Marco Polo’nun en önemli başarısı, dünyaya makarnayı ve dondurmayı yaymaktır. Diğer başarılarından bahsetmek gerekirse İpek Yolu ile Çin arasındaki yolu kateden ilk batılılardan olması sayılabilir. Tüccar babası Niccolo ve amcası Maffeo ile daha 17 yaşındayken yola çıkan Marco, 24 yılı ülkesinden uzakta geçirir, İtalya’dan başlayıp Çin’e kadar Asya’yı dolaşır. Kubilay Han tarafından resmî olarak karşılanıp ağırlanırlar. Marco Polo’nun 17 yıl boyunca Çin hükümdarlığı hizmetinde çalıştığı söylenir. 1295’te ülkesine geri döner ve asıl ününü, orada gördüklerini anlatarak kazanır. Gördüğünüz gibi Marco Polo’nun ünü, büyük keşifler yapmasından değil, Avrupa’nın hiç tanımadığı bir uygarlığa gidip orada gördüklerini anlatmasından kaynaklanıyor.


Venedikli Marco Polo on üçüncü yüzyıl ortalarında Batının hiç denecek kadar az tanıdığı Asya'ya serüvenli bir yolculuk yaptı. Adım adım ipek yolunu izleyerek Büyük Kağan Kubilay Han'ın başkenti Hanbalık'a ulaştı. Kısa zamanda Han'ın güvenini kazanmayı başardı ve gönderildiği görevler ve elçilikler sırasında Çin'in ve Hindistan'ın büyük bir bölümünü tanıma fırsatını buldu. 25. yıl süren bu geziden dönüşünde bir savaşta Cenevizlilere tutsak düştü. Tutsak kaldığı dört yıl içinde gezi notlarına dayanarak hücre arkadaşı Rusticano'ya 'Harikalar Kitabı' diye adlandırılan kitabı yazdırdı. Geniş ilgi gören kitabı Kristof Kolomb da okudu ve elindeki nüshanın üzerine notlar yazdı. 1492'de gemilerinin burnunu Batıya çevirdiği zaman amacı Marco Polo'nun söz ettiği ülkelere ulaşmaktı. Yeni Çağ'ı müjdeleyen ve okuyucunun da zevk ve merakla okuyabileceği bir biçimde yazılmış olan bu önemli yapıtın ayrıca İpek yolu, Türklerin anayurdu, Orta Asya'da yaşayan Türkler konularında pek çok bilgiyi içermesi bakımından Türk okuyucu için özel bir yeri ve önemi de var.

"Biz canlilarin cehennemi gelecekte var olacak bir sey degil, eger bir cehennem varsa, burada, coktan aramizda; her gun icinde yasadigimiz, birlikte, yan yana durarak yarattigimiz bir cehennem. bu durumda aci cekmemenin iki yolu var: birincisi, pek cok kisiye kolay gelir: cehennemi kabullenmek ve onu gormeyecek kadar onunla butunlesmek. ikinci yol riskli: surekli bir dikkat ve egitim istiyor; cehennemin ortasinda cehennem olmayan kim ve ne var, onu aramak ve buldugunda tanimayi bilmek, onu yasatmak, ona firsat vermek." (Marco Polo)