Kıbrısın Bitki Örtüsü (Florası) Değişimi KIBRIS'sın bitki örtüsü M.Ö 275 - 195 devresinde yaşamış olan Eratosthenes'e göre Kıbrısın büyük bir kısmı hatta Mesarya bile ormanlarla kaplı idi. Bilinçsiz kullanım ve aşırı otlatma sonuçu gelen tahribat, bitki örtüsünün değişim süreçinde önçe Maki florasını oluşturan (çalı topluluğu) 4 veya 6 m boy, Arbutus andrachne (Sandal Ağaçı), Pistacia terebinthus (Çitlembit), Olea europea (Zeytin), Styraix officinalis (Tesbih Ağaçı) ve Quercus coccifera (Kermes Meşesi); oluşmuş daha sonra bilinçsiz kullanım ve aşırı otlatmanın ağırlığı ve devamlılığı sonucu 3 metre den daha az boylu garik bitki topluluğu oluşturan Cıstus (Laden), Genista sphacelata (Azgan), Calycotome villosa (Pirekapan) ve yer yer Pistacia lentiscus (Sakız Ağaçı) ile yıllık ve çok yıllık otsu bitkiler gelmiştir.

Bilinçsizliğin ve otlatmanın daha da ağırlaşması ile Sarcopotenium spinosum (Abdesbozan), Fumana spp (Güneş Gülü), Micromeria spp (Güverin otu), Thymus capitatus (Beyaz Kekik tülümbe) ile çok az sayıda otsu bitkiden meydana gelen bitki toplulukları oluşmuştur. Bunun yanında, İnsanoğlunun Kıbrıs florası üzerinde olumlu etkileride olmuştur. Söyleki yıllar boyunca başka ülkelerden Kıbrısa ithal edilen yabancı tür bitkiler günümüzde park - bahçe ve yol boylarında çok değişik ve büyüleyiçi güzellikteki çiçekleri ile etkileyiçi bir çevre oluşturuyorlar. Hindistan kökenli Bauhinia variegate (Deve Tabanı) yeni dünya tropik bitkilerinden olan Bougainvillea spectakilis (Cemile) Avusturalya kökenli Grevillea robuste (Grevilya), Jacaranda mimosifolia (Cakaranda).

Palmiyeler, Agave (Sabır), Kaktüsler, Mimosalar ve Okaliptüs ağaçları gibi dış kökenli bitki türleri ise günümüzde Kıbrıs peyzajında yüksek oranda kullanılır.