1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Konu: aşk adamı inletir,dert adamı söyletir

 1. #1

  Standart aşk adamı inletir,dert adamı söyletir  Üretme fakiri mi oldum ne, bir şeyler var etmek için illaki aşık mı olmalı, illaki aşk harabelerimi olmalı hayatında insanın. Aşık da oldum aslında, harabeler de var geçmişimde, ama aslında hayata aşığım ben, sevginin kendisine, kendisi olabilen herkese.

  Plastik bir çiçeğe belki, belki gökyüzünde uçan sineğe. Alerjimi azdıran polenlere aşığım, aşığım belki kavak yellerine. Sokak aralarında top koşturan bebelere, bedenlere değer katan ruhlara aşığım ben. Aşık olabilen herkese. Evet aşk tek kişiliktir. Gönül gözü gören herkes aşıktır. Zaman mekan tanımaz. Laftan sözden anlamaz. Gözünüzle değil de gönlünüzle görüyorsanız dünyayı, işte bu aşk demektir. Karşılık yoktur aşkta, zaten gerçek aşık karşılık beklemez sevdalarına. Aşık karşılıksız verebilendir. Almadan vermek Allah'a mahsustur ama insanın ruhunda O'nun nefesi vardır. Buna ulaşan bunu anlayan aşıktır. Kimi zaman sevdasından deli divane olup yollara düşen kimi zaman dağları delendir aşık. Kimi zaman da karanlık dünyasından çıkmayı reddedip gönül gözünün penceresinden seslenen Aşık Veysel'dir aşk. Aşıksa 'Güzelliğin on para etmez bu bende ki aşk olmasa, eğlenecek yer bulaman gönlümde ki köşk olmasa, kim okurdu kim yazardı, koyun kurt ile gezerdi, fikir başka başkolmasa.' diyendir.

  Aslına bakarsanız aşk kelimesi çok yıpratıldı. Seviyesiz, ahlaksız, anlamsız ilişkilerini gizlemek isteyenler ya da ulu orta yaşayıp ilişkilerini medyaya meze yapmak isteyenler rezilliğin adını aşk koyuverdi. 24 saatlik bile olmayan bu ahlaksız ilişkileri sanki aşkmış gibi göstermeyi marifet kabul etti. Oysaki aşk onların erişemeyeceği kadar masum ve temizdir. Aşk sevilmeden sevebilmek, almadan verebilmektir, nefesini hissedecek kadar yaklaşamasan bile yüreğinde duymaktır sıcaklığını, canını acıtsa bile kötülüğünü isteyememektir, teni değil canı sevmektir aşk. Bunun için illa da iki kişi gerektirmez aşk. Sevebilenin kalkanı, kainata açılan penceresidir. Şahıslara yada bedenlere bağlamamak gerek aşkı.Gerçek aşık zamansız ve koşulsuz sevebilendir.

  Bu kadar tanımlama kafidir umarım. Zira konu aşk olunca ve tanımlamak gerekince herkesin söyleyecek illa ki bir yok canım ne biri bin sözü olur mutlaka. Tanımı okuyan her insana bir eksik gelir. Eklenecek ilave bir tanım şüphesiz vardır. Onun için burada kesiyorum devamını okuyanlara bırakıyorum. 'Oy dünya dünya fanisin dünya, oy dünya dünya yalansın dünya, aşk ile pervane dönensin dünya' diyen türkü gibi bizde yerimizde dönüp durmayalım lafı bağlayıp maksadımıza ulaşalım.

  Demem o ki aşk bir erkeğin bir kadını sevmesi değildir yalnızca. Bir insanın kainatı sevmesidir. Karşılık beklemeden gocunmadan, erinmeden. Sevmek için sevebilmek. Sevebiliyor olmaktan mutluluk duymak aşktır. Gökyüzünün grisini, toprağın çorağını, denizin dalgasını sevmek, severken paylaşabilmektir aşıklık. Sevdiği kadının yada erkeğin özünü yani ruhunu sevebilmektir hüner. Henüz gonca olmamış gülü, açmış görebilmek, yeşermemiş fidanın gölgesinde, serinlemesini bilmektir. Kıskanmadan kamu alem ile paylaşabilmek sevgiyi aşıklık meziyetidir. Belki imkansızı sevmek ona ulaşmak için daima yenilenmektir. Yağan her yağmurda ruhunu yıkayıp arındırmasını bilmektir. Vefasızı, hayırsızı bile sevmek sevebilmek ardından ağıtlar yakabilmektir. Vuslata eremediği için yakıp yıkmayan vurup öldürmeyendir aşık. Çünkü sevginin zarar vermemek olduğunu bilendir aşık. 'herkes yazmış dosta arzu halini, benimkini ürüzgara yazmışlar, bilmem tecellimi yoksa ki kader, beni bir vefasız yare yazmışlar, yazanlar Leyla'nın Mecnun kitabın Sürmani'yi bir kenara yazmışlar.'

  İşte böyle aşık gerektiğinde bir kenara yazılmayı kabullenebilen kişidir. Uçan kuştan, esen yelden medet uman kişidir. O sevdiğinin özünde tüm canları seven ve onları kutsal görendir. Her gözün göremediğini görmek her aklın almadığını akıl etmektir. Taşlı çorak bir arazide Gazi Çiftliği'ni görmek onun için mücadele etmek yılmadan çalışmaktır aşk. Sırf bastığı kara toprağa duyduğu aşk yüzünden öleceğini bile bile Seddülbahir sırtlarına cansız düşendir aşık. Aynı zamanda 'Gelin canlar bir olalım, sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz.' Diyen Yunus Emre kadar alçak gönüllü, sevecen olabilendir aşık. Boşuna dememişler aşk adamı söyletir, dert adamı inletir diye bakın aşk beni nasıl söyletti.

 2. #2

  Standart

  bence Aşk degil Sevgi inletir ikiside ayini deme aşka inanmayanlardanım aşk yoktur sevgi vardir insanin içinde sevgi varsa o insan güzel insan hoş insan tek kelımeyle zarar gelmeyen insan demektır tabi gercek sevgıden bakhsediyorum sevgisız insan yapraksız bir agaca benzer ne golgesınden nede meyvasından yararlanırsınız yanı hiç bir işe yaramaz

 3. #3

  Standart

  haklısınız güzel bi yorum teşekkür ederim

 4. #4

  Standart

  allah tüm sevenleri sevipte kavuşamıyanları yani içinde GERCEK SEVGİ olan insanları ne inetsin nede söyletsin

 5. #5

  Post

  Alıntı cakı´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  allah tüm sevenleri sevipte kavuşamıyanları yani içinde GERCEK SEVGİ olan insanları ne inetsin nede söyletsin
  -amin...
  ee buz söze amin denmezde ne denir?

  -helin'ede paylaşımı için tşk.denir.

 6. #6

  Standart

  Alıntı EXİR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  -amin...
  ee buz söze amin denmezde ne denir?

  -helin'ede paylaşımı için tşk.denir.
  teşekkür ederim exsir

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]