Bu zamana kadar forumda da bir çok kez tartıştık. Spor Kulübü akışında da, bugün ayın tartışmasını yazmamız gerekiyordu ve bu tartışma konusu gerçekten Şubat ayında da çok konuşulmuş bir olay olmalıydı. Bu nedenledir ki yine şike davasını seçtim.

Şike vardır ve şike yoktur diye iki başlık altında, bu zamana kadar ortaya atılan iddiaları konuma yazarak üyelerimizin tartışmasına açıyorum. Her zamanki gibi saygı çerçevesinde herkes kendi fikrini söyleyebilir.


ŞİKE VARDIR

Fenerbahçe'li Alex De Souza'nın Eskişehirspor'a karşı 12. dakikada attığı frikikte topun gol olması.
Oynanan bu maçta, golün tekrarı izlendiğinde, kaleci Ivesa, barajı kurduruyor, sonra da barajın kapatmadığı köşeye geçiyor ve şut bekliyor. Alex yaklaşık 20 metre ile topa vurduktan sonra da Ivesa kendi köşesini bırakıyor. Alex te klasik frikiklerin yanı sıra, Ivesa'nın tuttuğu yere vuruyor ama Ivesa kendi tuttuğu yeri terk ettiği için ve gelen topa da herhangi bir müdahele yapmadığı için gol oluyor. Golü merak edenler Youtube'da aramaya tMv9BAlrq0c yazıp izleyebilirler.

Aynı maçta Özer Hurmacı'nın 23. dakikada attığı aşırtma şutun gol olması.
Türkiye Ligi'nde 2.05 ile en uzun boylu kalecisi olmasına rağmen Ivesa, bu şuta dokunabiliyor. Ama müdahelesi çok cılız kalıyor ve gol oluyor. Youtube araması: soMUB_GvR18

Aynı sezon Fenerbahçe - Ankaragücü maçından iki gün önce, Ankaragücü kalecisi Serkan Kırıntılı'nın Bağdat Caddesi'nde görüntülenmesi.
Normal şartlarda karşılaşmaya yakın günlerde takımıyla birlikte olması gereken Serkan'ın, özelliklede Fenerbahçe'nin mekanlarından biri olan Bağdat Caddesi'nde bulunması hayretle karşılanmıştı. O sezon oynanan maçta, Serkan Kırıntılı'nın yediği 3 gol de çok tartışılmıştı. Sonradan çıkan iddaalarda Serkan'a yiyeceği her gol için bir ev armağan edildiği öne sürüldü.

Sadri Şener'in Trabzonspor - Fenerbahçe öncesinde, muhabire "Gideceğiz, oynayacağız ve yenilip geleceğiz." demesi.
Bu iddiaya göre Sadri Şener'in de Aziz Yıldırım'dan rüşvet aldığı söylendi. Ama Trabzonspor o maçta Fenerbahçe'yi 3-1 yendi. Maç sonucundan sonra da "Sadri Şener rüşvet aldı ama takım oyuncuları Fenerbahçe'ye yenilmeyi kabul etmedi" denildi.

Aziz Yıldırım'ın Sivasspor yöneticisi Ahmet Çelebi ile görüşmeye giden kendi adamı Bülent İbrahim İşçen'e telefonla "Söyle bize yardım etsinler tamam mı, yani belli etmeden yardım etsinler." demesi.
Konuşmaların telefon kayıtlarına alındığı iddia edildi. İşçen'in de Aziz Yıldırım'ı arayarak "O gidecek futbolcularla fiyat konuşacak. Direkt kendim görüşeceğim dedi" dedi. Sonrasında emniyet tarafından fiziki takibe alınan İşçan'ın, 20 Mayıs'ta Sivas'a giderek Sivasspor başkanı ve yöneticileri olan Mecnun Otyakmaz, Faruk Taşseten ve Mehmet Oflaz ile görüştüğü, aynı günün akşamında Sivasspor'lu futbolcularla Büyük Otel'de konuştuğu belirlenmiş.

Futbolcu Mehmet Yıldız'ın Eskişehirspor Yardımcı Antrenör'ü Sefer Yılmaz ile yaptığı telefon görüşmesi.
Sefer Yılmaz, Mehmet Yılmaz'ı arayıp "Nasıl gidiyor?" anlamında "Ne yaptın?" diyor. Mehmet Yıldız ise, "Ne yapayım Fener'i şampiyon yaptık eve gidiyorum." diyor. Sefer Yılmaz ardından "Oğlum orada kafaya çıkıp atsana golü ya." deyince Mehmet Yıldız'tan flaş bir cevap geliyor: "Ne golü ya, ben oraya gol atmaya gitmedim ki, bulunmaya gittim."

ŞİKE YOKTUR

Fenerbahçe'li Alex De Souza'nın Eskişehirspor'a karşı 12. dakikada attığı frikikte topun gol olması.
Pozisyonda kaleci Ivesa'nın durumu tamamen bir zamanlama ve yer tutma hatası yapma ihtimali üzerinde durulmuyor. Pozisyon iyice izlendiğinde, Ivesa, Alex'in baraj üzerinde aşırma yapacağını düşünerek sol tarafa yönelmiş ve yerini boşaltmıştır. Sonrasında da kontrpiye de kalan kaleci, topa müdahale edememiş.

Aynı maçta Özer Hurmacı'nın 23. dakikada attığı aşırtma şutun gol olması.
Pozisyonda kaleci Ivesa, kendi üzerinde aşırı güven tutuyor. Şutu rahatlıkla tokatlayabileceğini düşünerek küçük bir müdahalede bulunuyor. Bu da sadece bir hata.

Aynı sezon Fenerbahçe - Ankaragücü maçından iki gün önce, Ankaragücü kalecisi Serkan Kırıntılı'nın Bağdat Caddesi'nde görüntülenmesi.
Serkan'ın Bağdat Caddesi'nde olduğu doğru fakat Fenerbahçe'yle bir irtibatta olduğunun ispatı yok ve yediği goller basit goller değildi. Maç özeti izlendiğinde bu çok kolay bir şekilde fark ediliyor.

Sadri Şener'in Trabzonspor - Fenerbahçe öncesinde, muhabire "Gideceğiz, oynayacağız ve yenilip geleceğiz." demesi.
Sadri Şener çevresinde genelde konuları alaya alan birisi olarak tanınır ve bu sözü de sadece bununla alakalı.

Fenerbahçe'nin Bucaspor'u 2-1'den 5-3 yenmesi esnasındaki konuşmaların, soruşturma dosyasına konulması.
Soruşturma dosyasına Fenerbahçe yöneticilerinden Abdullah Başak ile İlhan Ekşioğlu arasındaki normal konuşmaların da koyulması ve bunun "şike" adı altında incelenmesi, soruşturmanın tarafsızlığına gölge düşürüldüğü iddiasını doğurdu. Konuşmada İlhan Ekşioğlu, Abdullah Başak'a "Apo bir dua mua et, bir şeyler yap." demişti. Soruşturmaya takılan söz ise, Başak'ın, Ekşioğlu'na söylediği "Rahat ol İlhan" alacağız bu maçı demesi. Soruşturmaya göre Başak çok fazla rahat ve emin konuşuyordu. Bu da şke yaptıklarını göstergesiydi (!)

Ligin 31.haftasında oynanan Fenerbahçe - İstanbul BŞB karşılaşmasında, İbrahim Akın'ın tutuk bir oyun sergilemesi.
Soruşturma dosyasının taraflı olduğu iddiasını kanıtlar nitelikte başka bir iddia da İbrahim Akın'ın tek şutunun 30. dakikada atması, bunun dışında herhangi bir pozisyona girmemesi gösterilmiş ama bu şike yapıldığını ne derece gösteriyor bilinmez.

Aziz Yıldırım ile belli başlı kişilerin fotoğraflarının yayınlanması.
Aziz Yıldırım'ın gerek Sivasspor yöneticileriyle, gerek İstanbul BŞB yöneticileriyle fotoğrafları yayınlanmış fakat, bunun şike amaçlı değil, dostane çekilmiş olma ihtimali üzerinde durulmuyor. Futbol camiasında tüm takımların yöneticilierinin dostlukları, arkadaşlıkları var ve bu taraftarlar tarafından bilinemeyebiliyor. Özellikle de güçlü bir insan yapısına sahip bir Aziz Yıldırım ile fotoğraf çektirmek için çabalayan insanlar olduğu, tüm taraftarlar tarafından da kabul edilebilecek bir gerçek.

Sizlerden gelen şike vardır yada şike yoktur ifadelerini bekliyorum.

Görüşleri alabiliriz.