Arkadaşlar merhaba, erkek arkadaşım bana pırlanta kolye hediye etmişti bir kaç sene önce. Sürekli boynumdaydı ve son zamanlarda çok da kirlendi sanki. Yani pırıltısı kayboldu. Ben de oturdum araştırdım. Pırlanta kolye nasıl temizlenir falan diye. Bulduğum yöntemleri denedim. En çok ise yarayanı sizinnle paylaşacağım. Önce yöntemler Pırlanta, 1 çay kaşığı amonyak ve 6 çay kaşığı suyun karıştırıldığı bir solüsyonla da evinizde temizlenebilir. Yumuşak bir fırçayla pırlantayı fırçalayarak tüm kirleri temizleyebilirsiniz, fakat yüzüğünüzün veya mücevherinizin metal kısmına dokunmamaya ve metali fırçayla çizmemeye özen gösterin. Her yıl 1 kere kuyumcunuza pırlantanızı gösterip temizletmekte ve taşın durumu hakkında bilgi almakta yarar var. İkinci olarak yumuşak deterjanlar kullanılabilir. Mücevherinizi küçük bir kap dolusu herhangi yumuşak bir sıvı deterjanla köpürtülmüş ılık suyun içine daldırın. Yumuşak bir diş fırçası ile köpüğün içinde nazikçe fırçalayın. Sonra musluğun altında ılık suyla tek tek durulayın. Tiftiksiz, yumuşak bir bezle suyunu alın. Bunları yaparken lavabonuzun deliğini tıkaçla kapamayı ihmal etmeyin. ve üçüncü yöntem, mücevher temizleme sıvısı Herhangi bir pırlanta ürününüzü bu pırlanta küpe ya da kolye olabilir temizlik sıvısı satın alın ve üzerinde yazan talimatları takip edin. Pırlantalarınızın bu 3 yöntemle de nasıl ışıldadığını siz de göreceksiniz. Ben üçünü de denedim en çok ilk yöntem basarılı oldu. Bilginiz olsun