Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
münazara konusu- eğitimde aile mi okul mu önemlidir?
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: münazara konusu- eğitimde aile mi okul mu önemlidir?

new münazara konusu- eğitimde aile mi okul mu önemlidir?

Arkadaşlar bu bizim okuldaki münazara konumuzdu.ben bu konuşma için çok heyecanlanmıştım ama ben heyecandan okuyamadım (aslında nefes bile alamadım) umarım okumak sizlere nasip olur. (Bu arada ben okulu savundum)

Arkadaşlar. Bizim savunduğumuz konu eğitimde aile önemlidir. Bunun sebeplerini sizlere açıklamadan önce sizin kendi görüşünüzü düşünmenizi istiyorum. Yani sizlerce eğitimde aile mi önemlidir yoksa okul mu? Bizlerce eğitimde okul önemlidir çünkü ailenin verebileceği eğitim sınırlıdır. Belli bir yaştan sonra ki bu yaş çocuğun okula başladığı yaştır aile okulun verdiği eğitimi veremez. Çünkü ailede verilen eğitim yansınamazsa da bir aile ne kadar deneyimli olursa olsun bir profesyonel kadar bilgiye sahip olamaz. Öğretmenler ki özellikle okul öncesi eğitim veren öğretmenler gerek ahlaki ve edebi gerekse akademik olarak çocuklara en kaliteli eğitimi verebilmek için en az dört yıl bu konu hakkında üniversite eğitimi alıyorlar. Yani anlatmak istediğim şey şu “çoğu kişi okulun ailenin vereceği ahlaki eğitimi veremeyeceğini düşünüyor ancak bir aile her şeyi bilemez ve bu yüzden çocuğunu gerektiği gibi yetiştiremeyebilir. İşte bu yüzden çocukların ilk olarak profesyonel kişilerin elinden bir okul öncesi eğitim almaları gerekir.” Son sözlerimden sonra aklınızda şöyle bir soru yeşermiş olabilir “peki ahlaki eğitim sadece okul öncesi mi veriliyor?” bu sorunun cevabı tabi ki de hayır. Okulöncesinden sonra devam eden süreçte de ( bu süreçten kastım ilköğretim ortaöğretim lise ve üniversitedir) ahlaki eğitim yine profesyonel kişilerin ellerinden verilmeye devam etmektedir. Ayrıca okullarda çocukları ahlaki, fiziksel, edebi ve zihinsel olarak geliştirmek için olan dersler de elbette yadsınamaz. Misal Din kültürü , beden eğitimi, müzik, düşünce eğitimi ve görsel sanatlar dersleri. Ayrıca eminim ki şöyle düşünenleriniz vardır “okulda çocuğa ailedeki kadar ilgi ve alaka gösterilemez” ancak arkadaşlar benim bu konudaki görüşüm şöyledir: çocuklara okullarda gerekli ilgi ve alaka gösterilir. Çünkü okullarda çocuklarla birebir ilgilenip sorunlarını çözümleyebilmek için rehberlik dersleri ve rehberlik servisleri var. Ayrıca okullarda bulunan rehberlik öğretmenleri işin eğitimini aldıkları için olaylara aileden daha tarafsız bir bakış açısıyla bakıp, tarafsız olarak duygusal yaklaşmadan sorunları daha iyi çözebileceklerdir. Ayrıca bazı çocuklar psikolojik sorunlar yaşamaktalar. Peki bir aile çocuğunun psikolojik sorunlarını çözebilir mi? Sanırım bu hususta çoğumuzun cevabı hayırdan yöne. Ancak rehberlik servislerinde çocukların gerek akademik gerekse psikolojik sorunlarıyla yakından ilgilenip sorunlar uygun bir üslupla çözülebilmektedir. Arkadaşlar çoğunuz eminim ki benim konuşmamı dinlerken şunu üşündünüz “çocuğun karakteri ailede biçimlenir” arkadaşlar bu düşünce asla doğru değil ancak yanlış anlaşılmak istemem ben bu düşünce yanlıştır da demedim. Arkadaşlar elbet ki çocuğun karakterinin şekillenmesinde aile de önemli bir faktör olsa da bireyin karakterinin geliştiği tek yer aile değildir. Burada devreye okul ve bireyin arkadaş çevresi giriyor. Arkadaşlar arkadaş çevresi dediysem de kabul etmeliyiz genel olarak arkadaş çevremizi oluşturduğumuz yer okul. Bu noktada sizlere şunu örnek vermek istiyorum öyle ki ne ahlaksız ve cahil ailelerin ne kadar düzgün ve kültürlü çocukları oluyor ve yine öyle ki ne edepli ve kültürlü ailelerin karakteristik açıdan onlara zıt çocukları oluyor. Arkadaşlar işte bu hususlarda okul devreye giriyor. Unutulmamalı ki çocuk sadece ailesini örnek almaz. Çocuk çevresindekileri örnek alır. Arkadaşlar sizleri daha fazla sıkmadan konumu toparlamak istiyorum. Eğitimde aile her ne kadar yadsınamaz olsa da Arkadaşlar, size kısaca konumuzu özetlemek gerekirse bence cevap; eğer eğitimde aile yeterli olsaydı okullar olmazdı! Çocuk sevgiyi aileden, eğitimi de okuldan alır.

فͤ҈ͥ҉ͦ҈ͧ҉ͨ҈ͩ҉ͪ҈ͫ҉ͬ҈ͭ ҉ͮ҈ͯ҉
    Transmortal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Düşünceni açıkça vermişsin, beğendim. Keşke okuyabilseydin bir de.

beğendiğinize sevindim keşke okuyabilseydim ancak ben nefes bile alamıyordum heyecandan, elim ayağım titriyordu