1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu

Konu: Sarıkamış Faciası

Standart Sarıkamış Faciası

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  f65854da46.jpg
Görüntüleme: 1549
Büyüklüğü:  407,4 KB (Kilobyte)

Sarıkamış Harekatı
    1914 yılında Dönemin Başkomutan Vekili Olan Enver Paşa Tarafından, Rus İşgali Altındaki Kars, Sarıkamış ve Ardahan’ı Kurtarmak; Baharda Başlayacak Rus Taarruzunu Engellemek ve Kafkaslar ile Orta Asya’daki Türk İllerinin Kapısını Açmak Amacıyla Başlatılmıştır.

Tamamen Karlarla Kaplı, Çok Yüksek Dağlık ve Yolsuz Bir Arazide o Günün Koşulları Altında Kış Donatımından Yoksun Yaya ve Atlı Birliklerle Yapılan Bu Harekât Çok Riskliydi Ama Enver Paşa, Başarıldığında Rusların Bu Cephede Varlıklarının Yok Olmasının Bu Riske Değeceğini Hesaplamıştı. Enver Paşa Bu Büyük Başarı İçin Büyük Risk Almaya Karar Verdi.

Nitekim İşler Umulduğu Gibi Gitmedi ..
    Kağıt Üzerindeki Plana Nazaran Cephede Malzeme ve İaşe Çok Noksandı. Mesela Mevcut 6 Yıllık İaşesi İçin 88.000 Ton Buğday, Çavdar ve Arpa İhtiyacı Olmasına Karşın, Ordu Ambarında 1.250 Ton Hububat vardı.

O Feci Geceyi Yaşayan Kaymakam Şerif Bey Hatıratına Şunları Yazar ;

"Hava soğuk idi. Saatler pek uzun olarak geçiyordu. Gece oldu. Keskin bir soğuk ve şiddetli tipi başladı. Efrad, ayağındaki çarıkla diz boyu karlı orman yamaçlarında, zabitinin gözünden kaybolmuş ve şurada burada istirahate koyulmuştu. Bunların içinde ateş yakmaya muvaffak olan vardı. Fakat birçokları da orada ebedi bir uykuya dalmıştı. Yol boyunca perakende olarak kıtasından geri kalıp da donan efrad ile ormanlar içinde kalan bedbahtlar, gündüz olduktan sonra anlaşıldı ki, fırkaların mevcutlarından daha fazla idi."

Sarıkamış Harekatında Her İki Tarafında Kazanma İhtimali Vardı ..
    5 Ocaktaki Rus Taarruzunda Düşmanın Saldırılarına Rağmen , Enver Paşa Geri Çekilme Emri Vermemiş Kendiside Yerinden Ayrılmamıştır ..
    Büyük Rus Baskısı ve Ciddi Kayıplara Rağmen Üçüncü Ordu Çok Zor Şartlar Altında; Norman , Kaleboğazı, Yeniköy, Tortum Hattında Tutunmayı Başarmış;
    Enver Paşa ise 11. Kolordu ile Yardıma Koşmak İstemiş Fakat Felaket Haberini Yolda Almıştır .

İsim:  enver-pasa_120282-e1333179723664.jpg
Görüntüleme: 1059
Büyüklük:  27,4 KB (Kilobyte)

5 Ocaktaki Rus Taarruzunda En Ön Saflarda Yer Alan Enver Paşa Vasiyetini Şu Şekilde Yazmıştır ;

"Ruslara taarruz edildi, fakat mağlup edilemedi. Şimdi, 11. Kolordu ve süvari fırkasını bekliyorum. Gelir ve yetişirse, düşmanı bozacağım. Fakat gelmeden düşman, zayıflamış kıtalarımıza taarruz eder ve taarruzda muvaffak olursa, o vakit ordu mahvolmuş demektir. Şimdiye kadar asker ve zabitler, hiç kusursuz harp ettiler. Her manevrayı yaptılar. Bu halde vasiyetim: Ben vazifemi yaptığımı sanıyor ve öyle ölüyorum. Düşmana, sonuna kadar karşı koyunuz. Her halde sonunda muvaffak olacağız. Ben, kalben müsterih olarak ölüyorum. Yaşasın dinim, vatanım, padişahım!"

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığına
    Göre Osmanlı Zayiatları 60.000 ve Rus Zayiatları 30.000'dir. Savaşın En Hazin Kısmı İse Osmanlı Kayıplarının Bir Çoğunun Rus'lar ile Yapılan Çarpışmalarda Değil de Ağır Soğuk Hava Koşulları Yüzünden Ölmesidir. Tarihçi-Yazar Mehmet Niyazi Sarıkamış Harekatındaki Şehit Sayısının Tüm Belgelerde Toplamda 23.000 Olduğunu, 90.000 Rakamının 60.000 Kayıp Veren Rusların Yalanı Olduğunu Kaydeder.

10 Ocak 1915’te 3’üncü Ordu komutanlığını Tuğgeneral Hafız Hakkı Paşa’ya devrederek İstanbul’a dönen
    Enver Paşa, Uzun Bir Süre Sarıkamış Hakkında Herhangi Bir Haber, Bildiri, veya Yayın Yapılmasını Engelleyerek Sansür Uygulamış ve Osmanlı
    Halkı Savaşta Olup Bitenleri Uzun Yıllar Sonra Öğrenebilmiştir.

....

Bu Tarihi Facia ve Verdiğimiz 60.000 Şehit Hala Yüreğimizi Sızlatmaktadır .
    Eminimki Bu Konu Hakkında Siz Değerleri Üyelerimizin Söyleyecekleri Vardır .

Sizlere Çok Önemli ve Can Alıcı Bir Soru Yöneltmek İstiyorum ;

60.000 Şehit Verdiğimiz Sarıkamış'ta
    Askerleriyle Birlikte Geri Çekilmeyen Savaşın Bu Şekilde Sonuçlanmasında Doğrudan Sorumlu Tutulan , Hatta ve Hatta Vatan Haini Olarak İlan Edilen Enver Paşayla ;

Çanakkale'de ''
    BEN SİZE SAVAŞMAYI DEĞİL , ÖLMEYİ EMREDİYORUM '' Diyerek Savaşın Gidişatını Değiştiren Mustafa Kemal Aynı Çizgi Üzerinde Bağdaştırılabilirmi ?

Tarih Kulübü Olarak Siz Üyelerimizin Değerli Cevaplarını Bekliyoruz ..

Saygılarımla ..

Konu Sergei Dragunov tarafından (01-19-2014 Saat 11:42 PM ) değiştirilmiştir.

MaXJoHNRoYaN
    Guest

60.000 şehit hikayesi yalandan ibarettir. O dönem Sarıkamış cephesinde bulunan asker sayısı resmi kayıtlarla beraber 28.000'dir. Bunun yanında Enver Paşa için yıllarca hain denilmiştir. Buna da katılmıyorum. Eğer Enver Paşa komutasında ki subaylar, onun emrine karşı çıkıp dinlenme tercihini kullanmasalardı..Ordu zaten o gün Sarıkamış'a girmiş olacaktı.

Alıntı MaXJoHNRoYaN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    60.000 şehit hikayesi yalandan ibarettir. O dönem Sarıkamış cephesinde bulunan asker sayısı resmi kayıtlarla beraber 28.000'dir. Bunun yanında Enver Paşa için yıllarca hain denilmiştir. Buna da katılmıyorum. Eğer Enver Paşa komutasında ki subaylar, onun emrine karşı çıkıp dinlenme tercihini kullanmasalardı..Ordu zaten o gün Sarıkamış'a girmiş olacaktı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığına Göre Osmanlı Zayiatları 60.000 'dir .
    Ancak T
    arihçi-Yazar Mehmet Niyazi, Sarıkamış Harekatındaki Şehit Sayısının Tüm Belgelerde Toplamda 23.000 Olduğunu Savunmuştur.
    Kimilerine Görede Bu Rakam 90.000'dir . Kesin Birşey Söylemek Çok Güç Tartışmaya Açık Bir Konudur ...

Çanakkale'de '' BEN SİZE SAVAŞMAYI DEĞİL , ÖLMEYİ EMREDİYORUM '' Diyerek Savaşın Gidişatını Değiştiren Mustafa Kemal Aynı Çizgi Üzerinde Bağdaştırılabilirmi ?

Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur, kişiden kişiye değişir ama bence ikisi aynı çizgide değerlendirilemez değerlendirilmemeli.

Sarıkamış Harekatı'nı yapmak ve başarıyla sonuçlanmasını beklemek imkansızı istemekti. Çünkü; ordu hem mühimmat hem de güç açısından yetersizdi.Bırakalım savaşmayı adım atmaya takatleri yoktu ): (Tabi o anki şartlarda daha iyi bir plan uygulanabilir miydi bilmiyorum)

Alıntı Emre´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur, kişiden kişiye değişir ama bence ikisi aynı çizgide değerlendirilemez değerlendirilmemeli.

Sarıkamış Harekatı'nı yapmak ve başarıyla sonuçlanmasını beklemek imkansızı istemekti. Çünkü; ordu hem mühimmat hem de güç açısından yetersizdi.Bırakalım savaşmayı adım atmaya takatleri yoktu ): (Tabi o anki şartlarda daha iyi bir plan uygulanabilir miydi bilmiyorum)

Çanakkale Savaşında da Durum Çok Farklı Değildi .
    Karşımızda Resmen Bir Dünya Vardı ve İmkanlar Yok Denecek Kadar Kısıtlıydı ..

Alıntı Sergei Dragunov´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çanakkale Savaşında da Durum Çok Farklı Değildi .
    Karşımızda Resmen Bir Dünya Vardı ve İmkanlar Yok Denecek Kadar Kısıtlıydı ..
    Ama Çanakkale'de düşman denizdeyken biz karadaydık bu bile bizi daha şanslı konuma getirmeye yeter ayriyeten çok az olan imkanlar en iyi şekilde değerlendirilmişti..

Alıntı Emre´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ama Çanakkale'de düşman denizdeyken biz karadaydık bu bile bizi daha şanslı konuma getirmeye yeter ayriyeten çok az olan imkanlar en iyi şekilde değerlendirilmişti..

Kara Çıkartmalarında Her İki Taraf İçinde Büyük Izdıraba Sebep Oldular ..
    Nitekim Mustafa Kemal Bu Emrini Deniz Saldırılarında Değil , Düşmanın Yaptığı Kara Çıkartmaları Sonucu Cephanesiz Kalan Türk Askerlerine Vermiştir ..
    Cephanenin Bitmesi, Hatta ve Hatta O Dönemdeki Askerlerin Yemek Listelesi Bile Bu Başarının Ne Tür İmkansızlıklarla Kazanıldığının Somut Belgesidir ..

Konu Sergei Dragunov tarafından (01-21-2014 Saat 11:32 PM ) değiştirilmiştir.

Alıntı Sergei Dragunov´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kara Çıkartmalarında Her İki Taraf İçinde Büyük Izdırıba Sebep Oldular ..
    Nitekim Mustafa Kemal Bu Emrini Deniz Saldırılarında Değil , Düşmanın Yaptığı Kara Çıkartmaları Sonucu Cephanesiz Kalan Türk Askerlerine Vermiştir ..
    Cephanenin Bitmesi, Hatta ve Hatta O Dönemdeki Askerlerin Yemek Listelesi Bile Bu Başarının Ne Tür İmkansızlıklarla Kazanıldığının Somut Belgesidir ..

Tabii ki imkansızlıklarla kazanıldı ama yine de ikisine aynı pencereden bakılamaz

P A R S
    Guest

Avrupa’da savaşın mevzi harbine dönüşmesi ve Galiçya’da Avusturyalıların Ruslar karşısında zor durumda kalmaları üzerine Enver Paşa, müttefiklerinin Avrupa’daki yükünü hafifletmek için -Alman Başkomutanlığı’nın da etkisiyle- Doğu Cephesinde Rus kuvvetlerinin imhasını hedef alan, büyük ölçüde kuşatıcı bir taarruza karar verdi.