Sayfa 7 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci ... 567
61 den 69´e kadar. Toplam 69 Sayfa bulundu

Konu: Sözler ve Kitap Alıntıları.

"Kimse bana iade-i itibar edemez, itibarıma bir şey olmadı. Ama biri benden özür dilesin belki o zaman devletin zedelenen itibarının birazı kurtarılır."

-Emekli Kurmay Albay Ali TÜRKŞEN

"Senin herkes dediğin kalabalık içinde cahilleri, hainleri, budalaları bol bol barındıran bir kuru gürültüdür.
    ...
    Çünkü herkes dediğin şey bir hayvan sürüsüdür."

-Nihal Atsız, Ruh Adam

"yaşarken kamuoyunun dikkatli bakışı, çıkar çatışmaları, açgözlülükle açgözlülüğün savaşı, insanı eski paçavralarını saklamasına, söküklerini ve yamalarını gizlemesine, kendi vicdanına yaptığı itirafları diğer insanlardan esirgemesine neden olur; insan, başkalarını böyle kandırmasının en büyük ödülü olarak, kendisini de kandırmayı başarır, çünkü bu durumda, acılı bir deneyim olan utançtan ve korkunç bir ahlaksızlık olan ikiyüzlülükten kurtulmuş olur. ama ölüyken ne fark ederdi! o ne rahatlıktır! o ne özgürlüktür! insanın büründüğü pelerini fırlatıp atması, incik boncuklarından kurtulması, maskesini çıkartması, bütün süs ve boyalarından arınması, ne olup ne olamadığını açık açık itiraf etmesi ne muhteşemdir! sonuçta ne komşu vardır, ne arkadaş, ne düşman, ne tanıdık, ne yabancı ne de herhangi bir başka seyirci. biz ölümün diyarına girer girmez, kamuoyunun keskin ve yargılayan gözü gücünü kaybeder. onun bazen bu tarafa da baktığını, bizi inceleyip yargıladığını inkar edecek değilim, fakat onun yargıları biz ölüleri ilgilendirmez. siz hâlâ hayatta olanlar, inanın ki dünyada bizim kayıtsızlığımız kadar korkunç enginlikte hiçbir şey yoktur."

-mezarımdan yazıyorum, machado de assis
    Konu Müşkülpesent tarafından (02-09-2017 Saat 05:07 PM ) değiştirilmiştir.

"ah benim patavatsız, kör cahil sevgilim, bizi dünyanın hakimi kılan yeteneğimiz budur: Geçmişi yeniden kurmak. Böylece kanılarımızın değişkenliğini, sevgilerimizi beyhudeliğini kanıtlamış oluruz. pascal, insanın düşünen bir kamış olduğunu söylemiş. yanlış... insan düşünen bir dizgi hatasıdır. hayatın her dönemi, bir öncekini düzelten yeni bir basımdır ve her dönem, bir sonraki tarafından düzeltilecektir; ta ki nihai basım yapılana kadar, ki yayımcı bu basımı kurtlara adamıştır."

Konu Müşkülpesent tarafından (02-09-2017 Saat 05:08 PM ) değiştirilmiştir.

"ben insanların iyiliğine inanmıyorum, öyle mi hassas yürekli kişi? diana'nın uyluğu aşkına! böyle bir hakaret ancak kanla temizlenir, tabii kan bu dünyada herhangi bir şeyi temizlerse. hayır, duyarlı kişi, insanların iyiliğine inanmıyor değildim, ben de bir insandım, o kadar; beynim, her türden oyunun oynandığı bir sahnedeydi; kutsal oyunlar, trajediler, aşk maceraları, neşeli komediler, gürültülü farklar, karakterlerin erdem ve kötülük gibi ahlaki değerleri simgelediği dramlar, taşlamalar bir velvele yaratıyordu hassas kişi; izmir gülünden arka bahçenizde büyüyen sedef otuna, kleopatra'nın muhteşem divanından sahilin, bir dilencinin uykusunda ürperdiği köşesine dek her şeyin görülebildiği, şeylere ve insanlara dair patırtılı bir kargaşa yaratıyordu. her türden ve her sınıftan düşünce birbirine karışıyordu. burada yalnız kartal ve sinekkuşunun değil, kurbağa ve salyangozun da ait olduğu ortam vardı. yani kullanmış olduğun o talihsiz sözü geri al, hassas yürek; sinirlerine hâkim olmayı öğren, gözlüğünü temizle; çünkü bazen sorun gözlükten kaynaklanır ve artık çalılığın çiçeği meselesini kapatalım."

Konu Müşkülpesent tarafından (02-09-2017 Saat 05:08 PM ) değiştirilmiştir.

"dorian ara sıra aptalca şeyler yapmazlık etmeyecek kadar akıllıdır, sevgili dostum basil."

-dorian gray'in portresi, oscar wilde

"yani ben sybil vane'i öldürdüm," dedi dorian gray, yarı yarıya kendi kendine konuşurmuş gibi. "adeta o incecik boğazını bir bıçakla kestim. oysa güller her zamanki kadar güzel. kuşlar bahçemde mutluluk içinde ötüyor. bu akşam seninle yemek yiyeceğim, sonra operaya gideceğiz, herhalde daha sonra bir yerde bir şeyler içeriz. hayat ne kadar da acı! bütün bunları bir kitapta okusaydım harry, herhalde bu olup bitenler için gözyaşı dökerdim. ama şimdi, nasıl oluyorsa, bunlar gerçekten de benim başıma gelince gözyaşı dökmüyorum, bana çok güzel geliyor.
    ..."

-dorian gray'in portresi, oscar wilde

"We are the sum of all people we have ever met; you change the tribe and the tribe changes you."

-fierce people, dirk wittenborn

okurken aklımda kalan bir cümleydi ama not almamıştım, şimdi araştırınca ingilizcesini bulabildim sadece. çok güzel kitaptı bence.

"bak, dinle beni," dedi furi. "sana hiçbir zaman gül bahçesi vadetmedim ben. hiçbir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim..."(...)"ve hiçbir zaman huzur ya da mutluluk da vadetmedim. sana ancak bütün bunlarla savaşma özgürlüğüne kavuşmana yardımcı olabilirim. sana sunduğum tek gerçeklik savaşım. ve sağlıklı olmak, gücünün yettiği kadarıyla, bu savaşımı kabul edip etmemekte özgür olmak demektir. ben yalan şeyler vadetmem hiç. kusursuz, güllük gülistanlık bir dünya masalı koca bir yalandır... üstelik öyle bir dünya çok cansıkıcı bir yer olur!"

-sana gül bahçesi vadetmedim, j. greenberg

Sayfa 7 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci ... 567