Beze Nedir? Nerelerde Bulunur ?
Bezeler (lenf Nodlari) disaridan vücudumuza giren mikroorganizmalarla vücudun savastigi, direnç gösterdigi savunma yapilarimizdir. Boyunda, koltukaltinda, kasiklarda, ensede kulak çevresinde, dirsek bölgesinde ve hatta karin içi organlar ile gögüs boslugunda normalde bulunurlar. Bademciklerimizde birer bezedir. Saglam kisilerin %50-60'inda ciddi bir rahatsizlik olmadan normal boyutlarda bezelerle karsilasmaktayiz. Bulasici hastaliklarin (enfeksiyon hastaliklari) seyiri esnasinda bezeler büyüyebildigi gibi; bazi kanserlerle beraber bulunmasi nedeni ile hem korkutucu olabilmekte hemde erken tanisinin konmasi önem arzetmektedir.

Bezelere Ne Zaman Dikkat Edilmeli ve Hastalik Yönünden Arastirilmali ?
Bir santimetreden küçük bezeler genellikle hastalik bulgusu degildir. Fasülye tanesi boyutundaki bezelerin baska bir bulgusu yoksa üzerinde durulmasi gerektigi, bir çok insandada bulunabilecegi bilinmelidir. Boyutunda 1,5 cm üzeri, dirsek bölgesinde 0.5 cm, kasikta 1,5 cm üzeri beze büyüklükleri ise hastalik belirtisi olup arastirilmasi gerekmektedir. Ancak boyutu ne olursa olsun omuz üseri bezeler aksi ispat edilene kadar ciddi hastaliklara isaret eder. Ense ve kulak bölgesi bezeleri ise çogunlukla enfeksiyöz hastaliklar arasinda görülür.
Beze Büyümelerine Eslik Edebilen Bulgular Nelerdir?
2 haftadan kisa süreli beze büyümeleri çogunlukla enfeksiyöz kaynaklidir. 2. haftayi asan bir öyküde ise tüberküloz, viral enfeksiyonlar, kanserler akla gelmelidir. Uzun süreli kullanilan ilaçlar (difenilhidantoin, karbamezapin, primidon, suksinatlar, altin tuzlari, sulfasalazin, kaptopril, atenolol, kinidin, allopurinolsefalosporin, pri****min) beze büyümelerine yol açabilir.Ates, kilo kaybi, gece terlemeleri gibi eslik egen bulgular lenfoma denen beze kanserleri ile beraber bulunabilir. Son günlerde geçirilmis üst solunum yolu enfeksiyonlari, döküntülü hastaliklar, dis ve diseti rahatsizliklari enfeksiyon hastaliklarina isaret eder.
Bezlerin Muayenesinde Diger Bulgular Nelerdir?
Bezelerin agrili, hassas ve kizarik olmasi enfeksiyonlarin bir bulgusudur. Hodgkin hastaligi denilen beze kanserinde bezeler agrisiz, yumusak, hareketli ve lastik kivamindadir. Baska tip beze kanseri olan Hodgkin disi lenfomalarda ise sert ve agrili olur.
Eslik Eden Bulgular Nelerdir?
Bademcik iltahaplari, çürük bir dis boyun bölgesi bezelerinin nedeni olabilir. Cilt döküntüleri kizil, kizamik, kizamikçik ve diger viral enfeksiyonlarda görülür. Yeni ortaya çikan ciltte solukluk, kanamalar ve morarmalarda aksi ispat edilene kadar kanserler akla gelmeli ve hemen ileri tetkiklerin yapilmasi için doktora basvurulmalidir. Karaciger ve dalak büyüklügün de çogunlukla kanserlerle beraber olup üzerinde önemle durulmalidir. Enfeksiyöz mononükleozis dedigimiz bazi viral sistemik enfeksiyonlarda lenfadenopati (lenf bezi büyümesi), cilt döküntüleri, karaciger ve dalak büyüklügü yapabilir.
Boyun Bölgesi Bezelerinin Nedenleri Nelerdir ?
Boyun, çene alti, ense ve kulak çevresi lenf bezleri çogu hastada bas-boyun enfeksiyonuna ikincildir. Uzun süreli boyun bölgesi beze büyümelerinde tüberkülozonda düsünülmesi gereklidir. Beze kanserleri de boyun bölgesinden baslayabilir. Eger omuz üstü bölgede de varsa tümörler ilk planda düsünülmelidir. Lösemiler genellikle yaygin beze büyüklükleri yapar. Koltuk alti ve kasik bölgesi lenf bezeleri siklikla enfeksiyonla beraber olup kol, uyluk ve bacagin cilt enfeksiyonlari için ayrintili beze muayenesi gerekir. Ülkemizde çocukluk çaginda aileler siklikla sol koltuk alti beze yakinmasi ile doktora basvururlar. Genellikle BCG(verem asisi) asisina ikincil gelisip tedavi gerektirmezler.
Vücudun Birçok Yerinde Birden Görülen Beze Büyümeleri Neden Olabilir ?
Yaygin beze büyümeleri daima ciddi hastaliklarala beraberdir. Ayrintili bir öykü ve fizik muayene inceleme tanida çok yararlidir.
Viral enfeksiyonlarla, lösemiler ve ileri evre beze kanserleri yaygin lenfadenopati (lenf bezesi büyümesi) yaparlar
Beze Büyümeleri Nasil Takip Edilmelidir ?
Lenf bezi büyümelerinin izlemi asama asama asagidaki sekildedir.
a) Eslik eden anlamli fizik inceleme bulgusu varsa mutlaka ciddi hastaliklara arastirilmalidir.
b) Eslik eden bulgu yoksa 2 veya 3 hafta gözlenir. Bu arada antibiyotik kullanilabilir.
c) 2-3 haftalik gözlem sonunda bezeler tekrar degerlendirilir. Boyutta artislar var ise ileri tetkikler yapilir.
d) 2-3 haftalik izlemde beze ayni boyutta sebat ediyorsa bir 2-3 hafta daha izlenir. Beze kayboldu ise takipten çikarilir.
e) Izlem sonunda beze ayni boyutta ise yine ileri tetkikler yapilmalidir. Gerekirse tani için beze biyopsisi alinmalidir