Aşılar insanları hastalıklardan koruyarak her gün birçok yaşam kurtarmaktadır. Aşılar, hastalıklara neden olan bakteri, virüs ve diğer organizmalara karşı savunmada, vücudumuza yardım ederler.

"Eğer kendimi iyi hissediyorsam neden aşı olmalıyım?" diye düşünebilirsiniz. Fakat, bu yanlış bir düşüncedir. Aşılama veya bağışıklık kazanma, sağlıklı insanın sağlıklı kalmasına yardım eder. Bir hastalığın önüne geçmek, her zaman için o hastalığı tedavi etmeye çalışmaktan çok daha iyidir.

Kendimizi topluluk içinde koruma
Aşılar bir çok hastalığa yakalanmamızı önleyerek veya yakalansak bile o hastalığı hafif bir şekilde atlatmamızı sağlayarak bizi koruyabilirler. Bunun yanısıra aşılar sadece bize değil, etrafımızdaki insanlara da yardım ederler.

Kendisine karşı aşılandığınız bir hastalığa yakalanırsanız, bağışıklık sisteminiz çok çabuk bir şekilde harekete geçecektir. Bu durumda iyileşme süreniz, aşısız olarak bu hastalığa yakalanma durumundaki iyileşme sürenizden daha kısa olacaktır. Hastalığı daha kısa sürede atlatmak da hastalığı başka birine bulaştırma ihtimalinizi düşürecektir.

Eğer aşı olmadıysanız, büyük bir ihtimalle sadece hasta olmakla kalmayacak diğer insanların da hasta olmasına sebep olacaksınız. Bazı insanlar (bebekler ve yaşlılar, hamile bayanlar ve birtakım sağlık sorunları bulunan insanlar gibi) özel durumlardan dolayı birtakım hastalıklara karşı aşı olamayabilirler. Bu insanların sağlığı, etraflarındaki insanların aşı olmalarına bağlıdır.

Günümüzde aşılarla düzenli olarak önlenebilen salgın hastalıklardan dolayı, aşılar geliştirilmeden önce binlerce insan yaşamını yitirmiştir. Eğer insanlar aşı olmazlarsa, günümüzde nadir olarak görülen birçok hastalık tekrar yaygın hale geçebilir.

Evden uzakta kendimizi koruma

Türkiye’de nadir görülen bir hastalık dünyanın başka bir yerinde yaygın olarak görülebilir. Eğer seyahat ediyorsanız, bu hastalıklara karşı korunmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu korunmayı yola çıkmadan önce gerekli aşı ile mutlaka edinmelisiniz.

Geleceğimizi koruma
Aşı olmanın avantajlarından yararlanarak aynı zamanda daha parlak bir geleceği garanti altına alabiliriz. Eğer hepimiz aşı olursak, bu tehlikeli hastalıkların bir kısmını çiçek hastalığında olduğu gibi yok etmeyi başarabiliriz. Dünyada en son çiçek hastalığı vakası 1977 yılında gözlenmiştir.

Eğer kendi üzerimize düşen görevi şimdi yaparsak, gelecek nesillerin çocuk felci veya kızamık gibi hastalıklar için bir daha asla endişelenmelerine gerek kalmayacaktır.