Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Şizofreni belirtileri ve hastalığın seyri
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 20 Sayfa bulundu

Konu: Şizofreni belirtileri ve hastalığın seyri

 1. #1

  Standart Şizofreni belirtileri ve hastalığın seyri  Şizofreni rahatsızlığının belirtileri insandan insana değiştiği gibi aynı insanda zaman içinde farklılıklar gösterebilir.
  Hastalığın alevlendiği dönemlerde görülen belirtiler ağırlaşır.  Şizofreni, kendisini insanın dış görünümünde, konuşmasında, duygularını ifade etmesinde, davranışlarında ve düşüncelerinde oluşan değişiklikler ve bunların toplumsal yansımalarıyla belli etmektedir.  Dış görünüşte bazı değişiklikler görülebilir. Kişinin kendisine bakımı azalabilir ve alışılmışın dışında bir giyim tarzı görülebilir. Bazı kişilerin ise dış görünümünde rahatsızlık öncesi ve sonrasında herhangi bir farklılık olmayabilir.  Duygusal değişikliklerde her zaman dışa vurum söz konusu olmayabilir. Mimikler ve jestlerde azalma, çevredeki olaylara ve kişilere karşı ilgisizlik görülebilir. Duygusal çökkünlük, bunaltı, endişe, kaygı ya da öfke yüz ifadesinde herhangi bir donukluk olmadan da yaşanabileceği gibi kişinin yüzünde donuk bir duygu ifadesi varlığı, konuşmama ya da kişinin herhangi bir olay karşısında duygu ifade edecek jest ve mimik göstermemesi şeklinde de görülebilir.  Bazı hastaların konuşmalarında da değişiklikler gözlenir. Bazen konuşmalarda bir dağınıklık ve anlaşılmazlık görülmezken bazen de dağınık, yer yer kopmalar içeren kendince anlamı olan sözlerin, gereksiz ayrıntıların çok fazla olduğu, belirli bir mantık örgüsü izlemeyen ve sözcükler arasında anlam bütünlüğü olmayan konuşmalar görülmektedir.  İçine kapanma veya yakınlarına bağımlılıkta artma görülebilir. Amaçsız ve anlamsız davranışlar gösterebilirler. Hiç hareket etmeme, devamlı bir noktaya bakarak hiç konuşmama veya saldırgan davranışlar olabilir.  Bazı kişiler de başkalarından zarar görecekleri endişesi içinde takip edildiklerini, öldürüleceklerini, insanların kötü amaçlarla kendilerine yaklaştıklarını düşünebilirler. Bu nedenle dışarı çıkmaktan korkabilirler ve eve kapanabilirler. Kendi düşündüklerinin başkaları tarafından duyulduğunu söyleyebilirler.  Sayılan belirtilerin hepsinin bir şizofrende olması gerekmez. Bunlar içerinde süre ve hastalığın şiddeti şizofreni demek için gerekir. 6 aydan daha uzun bir süre psikoz belirtileri gösteren hastalara şizofreni diyebiliriz.  Bazı şizofren hastalarda görülebilen kendine bakımda azalma, sağlıksız ortamlarda bulunma ve alkol-madde kullanımları nedeniyle enfeksiyon hastalıkları daha çok gözlenmekte ve yaşamı kısaltmaktadır. Şizofreni hastalarının bu nedenlerle, diğer insanlarla karşılaştırıldığında, 10 yıl daha az yasam suresine sahip olabilmektedir.  Hastalığın seyri

  Şizofrenide hastalık dalgalanmalar gösterebilir. Genel içe kapanmanın olduğu dönemler ve kriz dönemleri nöbetler halinde ortaya çıkabilir.

  Genel içe kapanma döneminde kişi dikkatsizdir. Çevresi ile ilişkilerinde arkadaşlarına ve ailesine karşı sorumsuz ve ilgisiz olabilir. Eğlencelere ve olaylara karşı ilgisi azdır. İşine ya da okuluna devam etmez. Temizliğine ve kıyafetine özen göstermez. Kıyafet değiştirmeyebilir, banyo yapmayabilir. Tekdüze bir yüz ifadesi vardır, duygularını mimikleri ile ifade edemez. Konuşması azdır, sesindeki duygusal tonlamalar kaybolur. Basit cümleler kurmaya başlar.  Kriz döneminde ise kişinin gerçekle ilgili algısı büyük oranda bozulmuştur. Çevresindeki olayları ve kişileri olduğundan farklı görür ve yorumlar. Bu dönemde çevresinden kendisine yönelik düşmanlık yapıldığını ve bundan zarar görebileceğini, insanların kendi düşüncelerini etkilediklerini, yakınları ve sevdikleri tarafından ihanete uğradığını, insanüstü ya da dini özelliklere sahip olduğunu düşünebilir. Aslında varolmayan sesleri duyabilir ve bu sesleri dinleyerek bunlara yanıt verebilir. Çevreden kendi kendisine konuştuğu fark edilir. Gözünün önüne görüntüler gelebilir. Bu dönemde düşüncelerini toplaması ve aktarmasında güçlükler ortaya çıkabilir. Dağınık, saçma, garip konuşmalar olabilir. Tuhaf davranışlarda bulunabilir.  Hastalığın daha hafif seyrettiği kişiler  20 yaşından sonra ortaya çıkanlar
  Yüksek sosyo-ekonomik düzeye sahip olanlar
  Hastalık öncesi toplumsal ilişkileri ve işlevselliği iyi olan, işi olanlar.
  Genetik yatkınlığın olmayışı (ailede hastalığın görülmemesi)
  Başlangıcın bir olaya bağlı olarak olması
  Yavaş yavaş değil, aniden başlaması
  Tedavi için geçen surenin kısa olması
  Duygulanımda silinme ve uygunsuzluğun olmadığı kişiler.

 2. #2

  Standart

  Böyle bir konuya değindiğin için teşekkürler yaaa şizofreni benim bildiğim kadarıyla çift kişilik değil mi???
  Konu PARADISE tarafından (02-08-2007 Saat 01:35 PM ) değiştirilmiştir.

 3. #3

  Standart

  Sevgili paradıse arkadaşım ben şizofreni hastalığını gerçekle hayali ayırt edemeyen kişilere konulan bir teşhis olarak biliyorum..ve doğru biliyorum.. çift kişilik hastalığınıda senin için araştırdım ve buldum bu arada bende bu hastalık hakkında bilgi sahibi oldum ..Tşk ediyorum böyle bir soru sorduğun için....  Çoğul Kişilik (Disosiatif Kimlik Bozukluğu) :

  Süregiden (kronik) bir disosiyatif bozukluktur. Kişide iki veya fazla kimlik ya da kişilik durumu vardır. Her kişilik kendi içinde oldukça süreklilik gösteren bir çevre ve benlik algısı, ilişki kurma ve düşünce biçimine sahiptir. En az ikisi kişinin davranışlarını zaman zaman denetimi altında tutar. Önemli kişisel bilgileri unutma, sıradan unutkanlıkla açıklanamayacak ölçüdedir. Hemen %100’ü çocuklukta travmatik olay yaşamıştır (en sık fiziksel ve cinsel kötüye kullanım, özellikle de ensest). Ayrıca bu bozukluğa eğilim, çevre etkenleri ve destek yokluğu da hesaba katılmalıdır.

  Sıklıkla yanlış tanılarla izlenirler. Bir kişilikten diğerine geçiş ani ve dramatiktir. Kişilikler birbirinden haberli olmayabilirler (amnezi), haberdar kişilikler birbirini arkadaş, eş veya rakip/düşman olarak görebilir.

  Tedavide en etkili yaklaşımlar hipnoz veya ilaç destekli görüşmelerle kendini tanımaya yönelik psikoterapidir. Antipsikotik ilaçlar kullanılmaz. Düzelme aşamasında çoğunlukla travma sonrası stres bozukluğu belirtileri çıkar ve antidepresan veya sakinleştiriciler gerekebilir.
  Psikiyatri, önceki yasamlarinin oldugunu söyleyen insanlara 'dissosiyatif bozukluk' (çogul kisilik) hastaligi tanisi koyuyor.
  Hipnoz anında geçmiş hayatlarını anlatan bu insanlarla ilgili olarak psikiyatristler, bu tür insanlarla ilgili olarak çok çarpıcı şeyler söylemekteler. Hipnoz altında geçmişte yaşamış(!) olduğu hayatlarını hatırladığını söyleyen, hatta bu yaşamlarındaki kimliklerini televizyonda çıkıp ifade eden kişilerin benzerleri klinik psikiyatride belirli bir sıklıkla görülür. Bu durum dissosiatif bozukluğu olan kişilerde kendiliğinden gözlemlenebileceği gibi, hipnoz altında da gözlenebilir. Geçmişte yaşadığını beyan eden kimlikler aslında o kişinin farklı bir kimlik durumunu, psikolojideki adı ile Altered ego state ifade eder. Böyle insanlarda aynı anda birden fazla kimlik ya da kişilik durumu olabilir. Bu kimlikler gün içinde değişik zamanlarda ortaya çıkıp konuşabilirler. Bu durumu hastalar reenkarnasyon yaşantısı, içinde bir cin olduğu, ölen bir insanın ruhunun kendi bedeninde yaşadığı şeklinde hissedebilirler. Bu durum çoğul kişilik ya da dissosyetif kimlik bozukluğu olarak bilinir, ortaya çıkış nedenleri, teşhis ve tedavi süreçleri oldukça iyi bilinmektedir. bu kişilerin önemli bir kısmında reenkarnasyon yaşadığını iddia eden (inancı olsun ya da olmasın) vaka görülür. Bu kişiler genellikle bu durumu benimsemekten çok bundan rahatsız olmakta ve bunun açıklanmasını istememektedirler. Bu kişiler tedavi sürecinde sözü edilen geçmiş yaşam öyküleri anlatan kimlik durumları ile entegre olup tedavi edilebilmektedir. Tedavinin başarısı aynı zamanda reenkarnasyonun varlığı adına ortaya atılan delillerin aslında iyileştirilebilecek bir bozukluk olduğunun kesin delilidir.

 4. #4

  Standart

  Merhaba Böyle Bi konu açdığınız için teşekkür ederim...

  Bu söylediklerinizin Çoğu bende oluyor..

  Yaşım 15 Lisede okuyorum.Söylediqinz gibi giyiniş tarzım çevremdeki insanlara göre çok değişik.Bunu ilgi çekmek için yapıyorum.Bazen Kafamın içinde ALLAH ile konusduqumu sanıyorum.Mesela elimi birşeye uzatacağım aklımdaki ses beni kısıtlıyor ve o yapacaqım şeyi yapmıyorum.Bazende aklımın içinde 2 farklı ses oluyor.Birini şeytan dierinide ALLAH olarak sanıyorum.Şeytan başka birşey yapmamı isdiyor ALLAH başka birşey.Ben hanqisinin ALLAH olduqunu çözmeye çalışıyorum. Ona Göre hareket Etmeye çalışıyorum.Yolda yürürken insanLarın bana batığını sanıyorum.Dönüp bende onlara bakıyorum.Ani tepkiler veriyorum.Çok hareketli bir insanım.Bu şizofrenLik beLirtiLerini okumadan önce gerçekden kafdamdaki sesin ALLAH olduqunu sanmışdım.Dışardaki insanlarla paylaşacakdım bunu ama içimdeki ses buna izin wermemişdi.Günah Yazılır saıyordum.Ama Kafamdaki ses beni iyi şeylere sürüklüyor.Mesela banyo yaparken içimdeki seslerin tartıştıqını hissediyorum.Banyo yaparken dua okumak isdiyorum ve içimden isdemeden okuyorum.Derslerim çok kötü biyere dikkatimi weremiyorum.Sanal alemde çok zaman geçiriyorum.2 ay önce filan bacağımda arapça ALLAH yazısına benziyen bi kabarcık çıkdı.Bende buun bana ALLAH^dan hediye olduqunu zannettim.Çok özür dilerm ama haşa peygamber olduğum bile aklımdan geçdi ve sebepsiz yere neeşelendim.Saçıma farkLı bi şekil werdiqimde arkadaslarım beyenmediqi zaman beni kıskandıklarını düşünüyorum.Bana yalan söylediklerini düşünüyorum.Çıkdığım kızların benimle oyun oynadıklarını sanıyorum.Hep aldatıldığımı düşünüyorum.İnsanların basit hareketlerinden kendim için büyük anlam çıkarttıyorum.Okuldaki bütün kızların benden hoşlandığıı düşünüyorum.Ama bunlara sanki kesin birşeymiş qißi inanıyorum.
  Arkadaşlarım birşey söylediği zaman onu duymuyorum ama o bozulmasın diye gülüyorum sadece.Sonra efendim bida solermisin diyorum..


  Şizofrenmiyim ya Bu olayların hepsi herqün herqün oluyor..

  Lürfen cewap bekLiyorum..

 5. #5

  Standart

  Mehabalar,

  Yazınızı okudum da cevap verme ihtiyacı duydum...

  Yaşınız çok genç. Bahsettiğiniz bazı şeyler takıntı kapsamına giriyor ve gençlikte böyle şeyler konuşmalar içten gelen seslerin size o şekilde gelmesi...

  En önemlisi siz bunun farkındasınız.

  Çok fazla derecede sıkıntılı ve herşeyi dert eden bir kişiliğe sahip olduğunuz belli. Şizofreni hastalığı ile ilgili belirti taşıdığınızı hiç düşünmüyorum ve bu hastalığa sahip olduğunuzu.

  Bu sıkıntılarınız ve dert ettiğiniz şeyler için bir doktora danışabilir en uygun cevapları alabilirsiniz.

  Sizi sıkan her ne ise içinizi ferah tutun.

  Saygılar.

 6. #6

  Standart

  Bir yakınımın ile girdiğim bir iddia sonucunda bazı araştırmalar yaptım. Çevremde de bu hastalığın tanısı konulan kişiler mevcut ben buna dayanarak yorum yaptım.

  İnternetten yapacağınız araştırmalar ile bilgilere ulaşabilirsiniz ama en doğru sonuca yüz yüze görüşeceğiniz bir doktor ulaştırır. Bu nedenle doktorunuza danışın derim ben.

  Saygılar.

 7. #7

  Standart

  Alıntı ABYSS´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bir yakınımın ile girdiğim bir iddia sonucunda bazı araştırmalar yaptım. Çevremde de bu hastalığın tanısı konulan kişiler mevcut ben buna dayanarak yorum yaptım.

  İnternetten yapacağınız araştırmalar ile bilgilere ulaşabilirsiniz ama en doğru sonuca yüz yüze görüşeceğiniz bir doktor ulaştırır. Bu nedenle doktorunuza danışın derim ben.

  Saygılar.

  Hmm.

  Teşekkür Ederim.En yakın zzamanda Doktora qidiceğim..

 8. #8

  Standart

  kardeşim yazılarını okudum çok beğendim paylaşımından dolayı çok teşekkür ederim.Bende 1 senedir içe kapanıklık,konuşmamda aksaklık vb. gibi sorunlar ortaya çıktı önceden çok hareketli yaşam isteği olan bi insandım.sürekli güler hayata pozitif bakardım ama şimdi öyle diilim hayattan bi zevk almıyorum,ailem arkadaşlarım ve maddi durumumuz iyi hiç bi problemim yok o konuda lütfen yardımcı ol.avcılarda oturuyorum bildiğin iyi bi uzman doktor var mı?

 9. #9

  Unhappy yardım edin dayanamayacagım

  of bn arkadasın anlattıgı gib i bi olay yasadım ama hıc uzulmuyordum cunku o bni yasam tarzıma donmustu ama 1 2 ay sonra baska bir kabus basladı bn ailemin farklı bir aile oldugunu sanıyordum bnm ailem olmadıgını bi yere gittiklerinde evden cıkınca yokolduklarını sanıyordum ama kndımı gercek hayata iltiyordum hep ama bu cok fazla olmaya basladı derslerim kotu durumda yardım edin bu konuyu aileme anlatamıorum utanıorum ama cok sıkıntılıyım yardım edin bn dua eedıorum yinede bu konu hakkında bilgi alabilimiyim sizden...Tesekkürler

 10. #10

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Şizofreni ve nedenleri
  By SuyunGizemi in forum Sağlık ve Yaşam
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 02-06-2007, 01:14 AM
 2. Şizofreni
  By ABYSS in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 02-02-2007, 03:40 AM
 3. Şizofreni Nedir?
  By ABYSS in forum Psikoloji
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 12-09-2006, 08:52 PM
 4. Gebelik belirtileri...
  By ABYSS in forum Anne, Çocuk ve Bebek
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-25-2006, 03:54 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]