Anjiyoplasti, balon ya da stent uygulamaları sonrası hastalara, ruh ve beden sağlıkları için çok yararlı olduğuna inandığımız bazı aktiviteleri tavsiye ediyoruz. Bunlardan biri de yogalates. Yogalates, yoga ve pilatesin karışımı olan ve her gün 60 dakika süren bir egzersiz.

Doktorunuz size, "koroner arter hastalığı" teşhisi koydu. Bu şu demektir: Kalbinizi besleyen damarlarda tıkanıklık vardır. Yapılan tetkiklerde size anjiyoplasti (balon- stent) önerildi. İşlem, halk arasında balon patlatmak olarak bilinse de, balon anjiyoplasti işleminde balon patlatmadığımızı biliyorsunuz. Anjiyoplasti kalbe gelen kan akımını artırarak koroner arter hastalığının yarattığı yakınmaları geçirmektedir. Anjiyoplasti işlemi sırasında ucunda bir balon bulunan ince yumuşak bir kateter (tüp), problemi olan koroner artere konur. Balon şişirilerek daralan bölge genişletilir. Sonra kateter çıkarılır. Hastanın işlem sonrasında hastanede 1 ya da daha fazla gün kalması gerekebilir.

Sağlıklı bir kalp için...

Anjiyoplasti, koroner arter hastalığının etkili bir tedavisidir ama hastalığı tamamen yok edecek nihai bir tedavi değildir. Kişinin her şeyden önce kalbinde sorun yaratan bazı sağlıksız alışkanlıklarını değiştirmesi gereklidir. Sigara içme, tuzlu ve yağlı yiyeceklerden fazla tüketme, yeterince egzersiz yapmama gibi risk faktörlerini azaltarak, kalbin işlem sonrası sağlıklı hale gelen durumu kontrol altında tutulabilir.

Anjiyoplasti sonrası egzersiz yapan hastalar ilk bir yılı yüzde 80 oranında olaysız tamamlıyor. Birinci öncelik egzersizdir. Egzersiz damar sistemin tümünün elastikiyetini ve dolayısıyla genişleme potansiyelini artırmaktadır. Hastalara önerimiz, sevecekleri aerobik bir aktivite seçmeleridir. Bunlardan biri de yogalates. Yogalates, yoga ve pilates egzersizlerinin karışımı olan bir saat süren bir çalışma. Hastalar yogalates ile hem bedenini esnetebilir forma sokabilir, hem de ruhsal bir dinginliğe kavuşabilir. Yogolates, vücudun üst bölgesindeki ağrılarda yapılan egzersizler sayesinde rahatlama sağlar.

Yogalates hakkında bilmemiz gerekenler

Yer hareketleri ve plastik top gibi aletlerle yapılan bir kondisyon programı olan pilatesin, top olmadan yapılan şeklidir. Nefes ve hareket koordinasyonu sağlayan bir öğretidir. Nefes ve doğru duruş sistemidir. Yogalates nefes kapasitesini artırır, vücuda daha fazla oksijen girmesini sağlar, kanı temizler ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kaslar oksijen dolu olan kan dolaşımı ile beslenir. Sırt ve bel bölgesinde oluşan ağrıların ve zamanla oluşan duruş bozukluklarının giderilmesinde etkilidir.

Vücudu tepeden tırnağa yeniler. Yapılan egzersizler vücudu sıkılaştırıp forma sokar. Hayata pozitif bakış artar kişi kendini ve işini daha çok sever. Daha doğru nefes tekniği öğrenmeye yardımcı olur. Bu da kalp ritmini ve tansiyonu dengeler. Egzersizler, karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturur. Sakatlanmalar zorlaşır. Dayanıklılık artar, aaaabolizma hızlanır.

PROF. DR. BİNGÜR SÖNMEZ

Memorial Hastanesi (0212 444 7 88

YARIN:İyi bir yaşam için öneriler