Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Bel fıtığına 20 dakikada kesin çözüm
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: Bel fıtığına 20 dakikada kesin çözüm

 1. #1

  Standart Bel fıtığına 20 dakikada kesin çözüm
  Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Hasan Mirzai, bel fıtığından rahatsız olan kişilerin Lomber Mikrodiskektomi yöntemiyle 20 dakika süren kısa bir operasyonun ardından eski sağlığına kavuştuğunu söyledi.

  Sağlık alanında uyguladığı yöntemler ve yeniliklerle isminden başarıyla söz ettiren Özel Büyük Anadolu Hastanesi, 'Artık bel ağrısı çekmeyeceksiniz' sloganıyla bel fıtığı rahatsızlığı bulunan hastalara çare oluyor. Büyük Anadolu Hastanesi Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Hasan Mirzai, Lomber Mikrodiskektomi yöntemiyle 20 dakika gibi çok kısa süren operasyonundan sonra belde ağrı kalmayacağını ileri sürdü.

  Günümüzde çok sık karşılaşılan bel ağrısı yani bel fıtığı problemine kökten çözüm getirdiklerini belirten Mirzai, bu zamana kadar defalarca uygulanan Lomber Mikrodiskektomi yöntemiyle 20 dakika gibi çok kısa süren operasyon sonucu hastaların sağlığına kavuştuğunu iddia etti.

  Uzun yıllar bel ağrısı çekmiş ve korkudan muayene olmak dahi istemeyen hastaları önce ikna ettiğini kaydeden Doç. Dr. Hasan Mirzai, "Hastalarımıza 20 dakika gibi çok kısa süren ameliyat sonrası eski sağlığına kavuşacağı vaadinde bulunuyoruz. Bu şekilde Lomber Mikrodiskektomi dediğimiz bir yöntemle hastalarımızı ameliyat ediyoruz. Ameliyat süresi 20 ile 30 dakika arasında bir zaman alıyor. Bu süre sonunda hastalarımız yürümeye ve günlük hareketlerini yapmaya başlıyorlar." dedi.

  Mirzai, bel ağrısı şikayetlerinde doğru teşhis, yöntem ve zamanın önemininin çok büyük olduğunu hatırlatarak, "Hastanemizde Lomber Mikrodiskektomi yöntemini defalarca uygulayarak bir çok hastayı sağlıklarına kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz." diye konuştu.
  13 yıldır bel ağrısı çeken, ameliyatla sağlığına kavuşan Yaşar Çınar ise, "Bu hastalıkla uzun zamandır yaşıyordum. Artık dayanamaz hale gelmiştim. Her hareketim kontrol altındaydı sanki. Deyim yerindeyse işkence çekiyordum. Bir tavsiye üzerine randevu alıp geldik. Sanki yeniden doğduk. Artık güreş bile yapabilecek durumda hissediyorum kendimi. Herkese tavsiye ediyoruz, hiç korkmasınlar, doğru hastane ve doğru doktorla her şey çok kolay oluyor. Hayal bile edemediğim bu hastalıktan kurtulduğum için çok mutluyum." dedi.

  Mümin Özdemir isimli bir diğer hasta da 5 yılı aşkın süredir belinden rahatsızlığı bulunduğunu, birkaç defa ameliyat olmaya karar verdiğini ve her defasında hastanelerden kaçtığını belirtti. Özdemir, hastalıktan kurtulmasını esprili bir örnekle şöyle izah etti: "Eskiden ayaklarım Sibirya gibiydi. Çift çorap ve mest giyer, yine de ısıtamazdım. Şimdi ise İran doğalgazı gibi sıcacık oldu."

 2. #2

  Standart mikrodiskektomi nedir?

  Ameliyet nasıl oluyo diyenlere ...

  <EM><FONT face="Courier New" color=#0000ff size=4>Dr.Hülagü Kaptan
  Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahisi


  <STRONG style="mso-bidi-font-weight: normal"><FONT size=3><FONT face="Arial Black">Bel Fıtığı ve Mikrodiskektomi

 3. #3

  Standart

  Ameliyet nasıl oluyo diyenlere
  Dr.Hülagu Kaptan
  Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahisi
  Bel Fıtığı ve Mikrodiskektomi
  Bel ağrısı ve bel fıtığı toplumun büyük bölümünü etkileyen yaygın bir sağlık problemidir.
  İnsan omurgasının en çok yük binen ve hareket sistemi ile ilgili rahatsızlıkların en sık ortaya çıktığı alan bel (lomber) bölgesidir.
  Bel Fıtığı Nedir?
  Bel fıtığı (Lomber Disk Hernisi) iki omur arasında omurgaya binen yükü emen (absorbe eden) ve eşit dağılımını sağlayan disk olarak tanımlanan yapını omuriliğe ve/veya sinir köklerine doğru fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
  Her Bel Ağrısı Bel Fıtığına mı Bağlıdır?
  Bel ağrısı; çok sık görülmesi, ayaktan tedavi için hekime başvuru yapılan en sık üç neden arasında yer alması, tanı ve tedavisinde çok fazla harcama yapılması ve neden olduğu işgücü kayıpları ile önemli sağlığı sorunları arasında yer almaktadır. Çeşitli yayınlarda bel ağrısı sıklığının %60-90 olduğu belirtilmektedir.Yetişkinlerin yaklaşık %80’inin yaşamlarının bir döneminde bel ağrısı yakınması olduğu belirtilmektedir. genelde 4-6 hafta içinde iyileşir ve normal yaşamlarına dönerler.
  Halk arasındaki yaygın inanışa göre bel ağrısı olan hasta kendisinde bel fıtığı olduğunu düşünür. Bu yanlış bir inanıştır. Bel ağrısı bel fıtığına bağlı olabileceği gibi lomber spinal dar kanal (sinir sıkışıklığı), omurilik tümörüne, omurga kırıkları, romatizmal hastalıklar, iltihabi durumlar veya kas iskelet sistemini ilgilendiren çeşitli hastalıklara bağlı olabilir. Bu yüzden hastanın uzman hekim yardımı alması daha uygundur. Mevcut şikayet, basit medikal tedaviyle düzelebilecek ya da ciddi cerrahi girişim gerektirecek bir problem olabilir.
  Bel Fıtığı Olan Hastanın Ne Gibi Şikayetleri Olur?
  Bel ağrısı genelde başlangıç semptomudur. Bununla birlikte genelde hastanın kalça içinde ve bir ya da her iki bacağa yayılan ağrı şikayeti olur. Bu şikayetler çok hafif olabileceği gibi kişinin yaşam kalitesini etkileyecek kadar şiddetli olabilir. Sosyal yaşantısını etkiler. Hastanın bası altında olan sinirine bağlı olarak uyluk, bacak ya da ayakta uyuşma –hissizlik, kuvvet kaybı şikayetleri olabilir. Daha ciddi omurilik basılarında idrar/gayta (büyük abdest) kaçırma gibi bulgular ortaya çıkabilir.Bel ağrısı birkaç gün içinde kendiliğinden geçmiyor veya azalmıyorsa, üstelikte günlük yaşamı olumsuz etkilemeye başlamışsa Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahına başvurma zamanı gelmiş demektir.
  Nasıl Tanı Konur?
  Bel fıtığı tanısında günümüzde artık Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme yöntemi ana seçenektir. Detaylı bir şekilde görüntü kalitesi yüksek olan bir çekimde hastanın lomber disk hernisi detaylı bir şekilde incelenebilir. Bunun yanında bilgisayarlı tomografi, myelografi (belden kontrast madde verilerek yapılan bir tetkik) gibi radyolojik yöntemlerde kullanılabilir. Ancak non invazif olması, yüksek görüntü kalitesi ve değişik planlarda görüntü alınabilmasi nedeniyle MR tanıda ana seçenektir.
  Hastanın klinik bulguları ve radyolojik bulguları çoğu zaman tanı için yeterli olmaktadır. Ancak Periferik Sinir basısı ayırıcı tanısında Elektoromyelografi (EMG) tetkiki yapılabilir.
  Tedavi Nedir?
  Bel fıtıklarının büyük kısmı ilk etapta cerrahi değildir. Medikal tedavi ve istirahat uygulanan hastaların bir kısmı fayda görür. Ancak medikal (ilaç) tedavisi istirahat, ve fizik tedaviye yanıt alınmayan ; bel ve bacak ağrıları geçmeyen, süreklilik kazanan, radyolojik olarak tanısı konan hastalarda cerrahi tedavi gerekli olabilir. Bu konuda uzman hekim değerlendirmesi gerekir. Bunun yanında şiddetli ağrıları olan medikal tedaviden fayda görmeyen ya da acil cerrahi gerektiren idrar kaçırma, ani kuvvet kayıpları için mutlaka beklemeden bir uzman hekimle görüşmek faydalı olur.  Cerrahi Teknikler Nelerdir?
  Lomber disk hernisinin cerrahinde gelişen teknoloji ve pratik uygulamanın artması ile farklı cerrahi teknikler gelişmiştir.
  Hangi hastaya hangi tekniğin uygulanacağı hastanın şikayeti, radyolojik bulguları ve hekimin değerlendirilmesi sonucunda karar verilir.
  Temel cerrahi yöntem klasik (basit) diskektomidir. Mikrodiskektomi; basit diskektomiye göre daha küçük bir insizyondan girilerek yapılan ve daha az travmatik olan, hastanın erken hareket etmesine imkan veren mikroskop altında uygulanan bir tekniktir. 1-2 cmlik küçük bir kesi ile mikroskobun büyütmesinden faydalanılarak geniş bir görüş alanına ulaşılır.


  Mikrodiskektomi
  İşlem 1-2 cmlik bir alanda gerçekleştiği için kan kaybı ve enfeksiyon riski azalmış olmaktadır. Postoperatif (ameliyat sonrası) ağrı daha az olmaktadır. Bel fıtığının tekrarlama olasılığı çok azalmıştır.
  Hastanede kalış süresi çok azalmaktadır. Ameliyattan 6 saat sonra yürüyebilmekte ve ertesi gün taburcu olabilmektedir.Bunun sonucunda günlük yaşama daha hızlı geçilebilmektedir. Yaklaşık 7-10 günlük bir süreden sonra günlük yaşama dönülebilmektedir.İş gücü kayıplarını da bu şekilde önlemiş olmaktadır..
  Korunma
  Spor olarak yürüme ve yüzme tercih edilmelidir . Ağır yükler kaldırılmamalıdır. Eğilmek yerine çömelmek tecih edilmeli ve zni dönüşlerden sakınmak gerekmektedir. Bel dik tutulmalıdır. Bel desteği ile oturulmalıdır. Yüksek topuklu ayakkabılardan sakınılmalıdır.

  Kaynak:
  Dr.Hülagu Kaptan

Benzer Konular

 1. Evcil hayvan tüyüne kesin çözüm
  By EXiR in forum Küçük Ev Aletleri
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-18-2007, 11:47 AM
 2. Ergenlik sivilcelereine kesin ve net cözüm...
  By RebelliouS in forum Biyoloji Bilimi
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-14-2007, 01:09 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]