1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Konu: Öd PatLar mı?:)

 1. #1

  Standart Öd PatLar mı?:)  Korkudan öd patlar mı?Korkunca ‘ödüm patladı’, ‘ödümü koparttın’ deriz.

  Öd, karaciğerin yeşil-sarı renkli, acı bir salgısıdır. Öd ve safra eş anlamlıdır, aynı şeydirler ama öd ile ilgili deyimler korku esaslı iken safra ile ilgili deyimler açlıkla ilgilidirler. Az bir şey yiyerek açlığı yatıştırmak anlamındaki ‘safra bastırmak’, açlıktan midesi bulanacak hale gelmek anlamındaki ‘safrası kabarmak’ deyimleri gibi.

  İnsan korkunca vücudunda bazı fizyolojik değişiklikler olur. Kan basıncı artar, kalp atışları hızlanır, bir takım hormonlar salgılanır, kandaki adrenalin seviyesi yükselir hatta vücutta titremeler olur ama içimizdeki hiçbir organ patlamaz.

  Sadece öd yani safra kesesi değil diğer iç organlar da doğrudan üzerlerine fiziki bir basınç uygulanmadıkça, korku, heyecan, sevinç, yoğun düşünce gibi etkenlerden dolayı kendi kendilerine patlamazlar.

  Öd kesesi, sindirim sistemimiz için çok önemli bir organdır. Karaciğer hücreleri tarafından salgılanan safra burada toplanır, biriktirilir ve yoğunlaştırılır. Safra hava ile temas edince yeşeren, altın sarısı renkte bir sıvıdır. Yüzde 95’i su geri kalanı sofra tuzları, bilirubin ve kolesteroldür.

  Öd kesesi karaciğere yapışık, uzunluğu 8-10 santimetre, genişliği 3-4 santimetre olan bir kesedir. Karaciğerin bir günde ürettiği 800-1000 santimetreküp safra burada yoğunlaşarak 80-100 santimetreküpe düşürülür ve sindirim sırasında on iki parmak bağırsağına akıtılarak yağların sindirilmesinde, bazı aaaabolizma ve ilaç artıklarının atılmasında rol oynar.

  Yani öd aslında bir sindirim özsuyudur.

  Kurbanlık koyun kesilip derisi yüzülürken öd kesesinin patlatılmamasına dikkat edilir. Patlayan ödün tüm eti zehirleyeceğine ve o etin artık yenilemeyeceğine inanılır.

  Ancak öd ile korku arasındaki ilişkinin temeli bu değildir. Kara ve sarı safra kavramı, çok eskilere, tıbbın babası sayılan Hipokrat zamanlarına kadar gider.

  O zamanlar öd sıvısı, insan vücudundaki başlıca dört sıvıdan biri sayılıyordu. Kimsenin görmediği, normal şartlarda insan vücudu dışına çıkmayan bu sıvının varlığına, etkisine ve korku ile ilgisine on yedinci yüzyıl sonlarına kadar inanılmıştır.

  İlk zamanlarda, hüzün ve kedere sebep olan sinir hastalıklarının bu
  sıvıdan ileri geldiğine o kadar inanılıyordu ki ‘melankoli’ kelimesi de kara safra anlamındaki ‘melaina khole’den türemiştir.

  O zamanlar bu inanca nasıl varıldı bilinmiyor ama günümüzün gelişmiş bilimsel verileri ile korku ve öd arasında doğrudan bir ilişki olduğu saptanmıştır.

  Aslında korku kavramı çok geniştir. O kadar çok, farklı şeye karşı duyulan korku vardır ki bunları bir başlık altında toplamak zordur. Aslında korku, çeşidine göre insan vücudunun değişik organlarına etki eder.

  Öd veya safra kesesinin etkilendiği korku çeşidi, başarısız
  olma, hata yapma veya kendine olan güveni kaybetme korkusudur.

  Bu tür korkular karşısında vücudumuzda ilk olarak safra kesesi ve onun sindirim sistemine göndereceği safra miktarı
  etkilenir.

  Bu tür nedenlerle sinirsel sıkıntı geçiren kişilerin önce mide ve bağırsaklarında kasıntılar, gaz sıkışmaları başlar.

  Öd ile korku arasında bir ilişki bulunduğu modern bilim
  tarafından da saptanmış ve ispatlanmış durumdadır, ancak bu korku türü, ani ve beklenmedik, yani ödü patlatacak, ödü dışkıya karıştıracak bir korku değildir, tamamen insanın özgüveni ile ilgilidir.

 2. #2
  Him
  Guest

  Standart

  öd korkudan patlayabilir ve öd patlarsa insan ölümüne sebep olur.

 3. #3

  Standart

  hatırladığım kadarıyla öd safra kesesiydi patlar

 4. #4
  Juliet
  Guest

  Standart

  Benim sabah patladı...

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]