Atardamar Kan Gazları Testi Nedir?

Atardamar kan gazı testi kanınızdaki oksijen ve karbondioksit miktarını ölçen bir kan testidir. Bu test ayrıca kanınızdaki asit ve bazların da miktarını ölçer.

Bu test vücudun oksijeni ne kadar iyi kullanıp karbondioksitten ne kadar kurtulduğunu ölçen bir testtir.

Ayrıca:
-Akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek
-Oksijen terapisinin veya diğer nefes tedavilerinin ne kadar işe yaradığını kontrol etmek
-Kanınızın doğru asit ve baz dengesine sahip olup olmadığı hakkında bilgi sağlamak için kullanılır.

Bu Test İçin Nasıl Hazırlanacağım?

Genellikle bu test için özel bir hazırlanma süreci bulunmamaktadır.

Eğer oksijen terapisi alıyorsanız, testten önce teknisyene ne kadar miktarda ve kaç dakikada veya saatte bir oksijen aldığınızı bildirin.(Örneğin dakikada 2 Litre)


Test Nasıl Yapılır?

İğne ile kolunuzdaki atardamardan bir miktar kan alınır. Atardamar oksijen yüklü kanı kalp ve akciğerlerden alıp vücudun kalan kısmına taşıyan damardır.Bu test için kullanılan atardamar genellikle nabzınızın ölçüldüğü el bileğinizde bulunan atardamardır. En doğru sonucu almak için alınan kan tüpte toplanır ve laboratuara gönderilir.

Atardamarlar cildin altında bulunan damarlarla kıyaslandığında daha derinde bulunurlar. Bu sebepten dolayı yapılan test diğer kan testleriyle kıyaslandığında daha rahatsız edici olabilir.

Atardamarlardaki kan basıncı normal damarlardakinden daha fazla olduğu için iğnenin açtığı deliği kapatmak uzun sürebilir. Testten sonra kanamanın durması için kan alınan alana en az 5 dakika sabit basınç uygulanması gerekir. Eğer sabit basınç uygulanmazsa iğne ile kan alınan yerde morluk görülebilir ve bu morluk oldukça acı verebilir ve iyileşmesi günler sürebilir.

Bu testi yaptırmak yalnızca birkaç dakikanızı alır. Bu testi yaptırırken AIDS, hepatit veya diğer kan yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma riski yoktur.


Sonuçlar Ne Anlama Gelir?

Normal sonuçlar kandaki oksijen seviyesini, karbondioksit seviyesini, bikarbonat seviyesini ve PH( asit ve baz dengesi) seviyesini içerir. Normal değerler genellikle:

-PaO2: 80 - 100 mm Hg oksijen seviyesi için
-PaCO2: 35 - 45 mm Hg karbondioksit seviyesi için
-HCO3: 21 - 30 mEq/L bikarbonat seviyesi için
-pH: 7.238 - 7.4 asit baz dengesi için

Pek çok sağlık problemi Atardamar Kan Gazları testinde anormal sonuçlara sebep olabilir. Bu anormalliğe sebep olan durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

-Bir akciğer rahatsızlığından veya ciddi bir anemiden dolayı vücudunuz akciğerlerinizden yeterli miktarda oksijen almıyor olabilir.
-Bir akciğer rahatsızlığından dolayı vücudunuz gerekli miktarda karbondioksiti vücudunuzdan atamıyor olabilir.
-Böbrekleriniz düzgün çalışmıyor olabilir.
-Ciddi kusma veya diyareniz olabilir.
-Kronik kalp yetmezliğiniz olabilir
-Şekeriniz yükseldiğinde oluşan diyabetik ketoacidosis olabilir.


Test Sonuçlarım Normal Değilse Ne Olur?

Testler sağlık geçmişinizin ve şu andaki sağlığınızın sadece bir parçasıdır. Bazen bir test ilk sonucu kontrol etmek için tekrar edilebilir. Sonuçlarınızla ilgili olarak sağlık uzmanınıza danışın ve sorularınızı sorun.

Eğer test sonuçlarınız normal değilse:

-İlave testlere ihtiyacınız olup olmadığı
-Normal değerlere gelebilmek için ne yapmanız gerektiği
-Tekrar ne zaman teste gitmeniz gerektiği;

konularında sağlık uzmanınıza danışın.