Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Kronik Myeloid Lösemi (KML) Hastalığı
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 36 Sayfa bulundu

Konu: Kronik Myeloid Lösemi (KML) Hastalığı

 1. #1

  Standart Kronik Myeloid Lösemi (KML) Hastalığı  Kronik Myeloid Lösemi (KML) Hastalığı

  Merhaba dostlar
  Ben yakalandığım hastalıgı burdan sizlere anlatmayı uygun gördüm , bu herkesin başına gelebilecek bir illet özellikle 30 -60 yaş arası kendini gösteriyor .
  Bu konu ile bu başlık altında hem kendi durumum hakında bilgi vermeye hemde bu hastalık hakkında sizlerinde bilgi sahibi olmanıza yardım edeceğim , sizlerinde bana bu konuda yardımcı olacağınıza , hem benim hemde sizlerin bilgilerimizi burda yazmamızın herkese birşeyler vereceğini umuyorum .
  Sizlerin dualarınıza ihtiyacım var .

  Kronik Myeloid Lösemi (KML) Hastalığı


  KML Nedir? Nasıl ortaya çıkar?

  Dünyada, KML hastalığının nasıl oluştuğuna dair bilgiler oldukça sınırlıdır. Araştırmalar, KML hastalığının kemik iliğinin kan hücrelerini oluşturan ana hücrelerinde, genetik yapının bozulması ile başladığını göstermektedir. Bu bozuk yapılanma, kemik iliği hücrelerinin aşırı ve kontrolsüz çoğalmasına neden olarak hastalarda bir kemik iliği kanseri gelişmesine yol açar. Kalıtsal bir geçişi olmadığı kesinlikle bilinmekle birlikte, radyoaktif maddeler veya benzen gibi bazı kimyasallara maruz kalınmasının KML oluşumunda rol oynayabileceği düşünülmektedir.

  Türkiye’de ve dünyada görülme sıklığı nedir?

  Batılı ülkelerde görülme oranı yüz binde birdir. Bu oran, erişkin lösemi olgularının yüzde 15-20’sini oluşturmaktadır. Genellikle orta-yaş hastalığı olan ve erkeklerde kadınlara göre 1,5/1 oranında daha sık rastlanan KML’nin, Türkiye’de görülme sıklığı bilinmemektedir.

  Hangi yaş aralığında daha sık rastlanır?

  KML bir erişkin hastalığıdır ve en sık görüldüğü yaş grubu 30-60 yaş arasıdır. Çocuklarda ve 25 yaş altında çok nadir görülmektedir.

  Hangi belirtilerle ortaya çıkar?

  Bütün kan kanserleri arasında en yavaş ve belirtisiz seyredeni olan KML, hastalığın herhangi bir bulgusu olmasa bile, basit birtakım tahliller sırasında da yakalanabilir. Hastaların hemen hemen yarısına, bu şekilde teşhis koyulmaktadır. Hastaların yüzde 10-30’unda ise rutin muayene sırasında dalak büyüklüğü tespit edilir ve teşhise yönelinir. Hasta şikayetlerinin, kemik iliğinin kan hücrelerini oluşturan ana hücrelerinde, genetik yapının bozulmasından yaklaşık 2-3 sene kadar sonra ortaya çıktığı düşünülmektedir.

  Hastalığın en temel bulgusu belirgin ve kimi zaman aşırı boyutlara ulaşabilen dalak büyümesidir. En erken ve sık ortaya çıkan belirtiler ise dalak büyümesinin yol açtığı karın ve sindirim sistemiyle ilgili olan yakınmalardır. Bunlar, sindirim güçlüğü, karında gerginlik ve dolgunluk duygusu, kimi zaman karnın sol yanında ağırlık duygusu ve ağrı şeklinde kendisini gösterir.

  Sistemik (genel) ya da karın ve sindirim sistemine ilişkin belirtiler daha geç ortaya çıkar. Hastalarda görülen diğer belirtiler, kansızlıktan kaynaklanan halsizlik, çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi gibi yakınmalar ya da :-):-):-):-)bolizmanın hızlanmasına bağlı olarak, kilo yitimiyle birlikte genel durumun bozulmasıdır.

  Hastalığın Evreleri Nelerdir?

  Evreleri;

  Kronik faz

  KML hastalarının pekçoğunun şikayetleri kronik fazda ortaya çıktığından bu dönemde doktora başvuruları artar. İlk genetik yapı bozulmasından hastaların şikayetlerinin gelişmesine kadar geçen sürenin yaklaşık altı yıl olduğu düşünülmektedir.

  Akselere faz ve blast krizi

  Hastaların sadece yüzde 20’si geç dönemde tanı alırlar.

  KML Nasıl Teşhis Edilir?

  KML teşhisi için, fizik muayene ve basit kan tahlilleri dışında, kemik iliği biyopsisi ve kandan yapılan daha yüksek teknolojili tahliller kullanılır. (Örn: karyotip analizi, floresan in situ hibridizasyon (FISH) ya da polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi gibi.) Yüksek teknolojili bu tahlilllerin temel amacı, Philadelphia kromozomu denilen ve KML’de çok sık görülen bir genetik yapı değişikliğini veya sonuçlarını testlerde göstermektir.

  KML Tedavisi Nasıl Yapılır?

  KML tedavisinde amaç sayıca çok artmış ancak işlevini yitirmiş kan hücrelerinin sayısını normale döndürmektir. Günümüzde uygulanan tedavileri 3 başlık altında toplayabiliriz;

  1. Bilinen kanser ilaçları ile tedavi (konvansiyonel kemoterapi)

  2. İmatinib molekülü tedavisi

  3. Kemik iliği hücresi nakilleri

  Uzun zamandır bilinen ve lösemide kullanılan bazı ilaçlar, hedefe yönelik tedavi keşfedilene kadar sıkça kullanılan tedavilerdi. Günümüzde hedefe yönelik tedavi ile KML tedavisinde yaşanan başarı ve kolaylık nedeniyle, eski kemoterapi tedavileri, özel durumlar veya hedefe yönelik tedaviye başlangıçta destek olması dışında, terk edilmiştir. Üçüncü tedavi şekli ise, uygun kişilerden veya hastanın kendi sağlıklı kemik iliği hücrelerinden alınan örneklerin, kemoterapi sonrası hastaya nakledilmesi (kemik iliği nakli) şeklindedir. Bu üçüncü yöntem hastaya tam tedavi sağlamakla birlikte, uygulama sırasındaki ciddi riskleri nedeniyle son aşamada tercih edilen tedavi şeklidir.

  Hedefe yönelik tedavi, kanserli hücrenin bozuk genetik yapısı nedeniyle gelişen kontrolsüz çoğalmayı, bozuk genetik yapının hücreye verdiği aşırı çoğalma sinyalini engelleyerek, tedavi sağlamaktadır. Etki mekanizması kanserli hücreye özel olduğundan, konvansiyonel kemoterapi ajanlarına kıyasla, sağlıklı hücreye verdiği zarar minimum düzeydedir. Hedefe yönelik tedavi, kanserdeki soruna hedefli tedavi mekanizması ile dramatik düzeyde yüksek bir tedavi başarısı sağlamanın yanı sıra, görülen yan etki oranlarının çok az olması nedeniyle ve ağızdan alınan tabletler şeklindeki kullanım kolaylığı sayesinde, hastaların hastaneye bağımlılıklarını azaltmıştır.

  (ALINTIDIR)


  kaynak : SAGLIK platformu
  Konu CallaouS tarafından (06-17-2007 Saat 09:24 AM ) değiştirilmiştir.

 2. #2

  Standart

  Dostum gerçekten çok üzüldüm hastalığınıza
  Siz şimdi lösemimi oldunuz , kan kanseri yani .
  şimdi ne yapmayı düşünüyorsunuz ?
  tedaviniz ne şekilde gidiyor  .

 3. #3

  Standart

  hayır kankam bu benim yazım değil alıntı yaptım allaha şükür benim öyle bir hastalğım yok

 4. #4

  Standart

  Dostum hem deneme mod olacaksınız hemde alıntı yaptığınız zaman dikkat etmeyeceksiniz .
  lütfen bu konulara dikkat edelim .
  Alıntı yaptığınızda ya belirtin yada neyi kopyaladığınıza bir bakın ne yazıyor hiç okumadan koymanızın bir anlamı yok .


  LÜTFEN !!!!

  not : Ben size bu hastalık konusunda yardımcı olmak isterim .  .

 5. #5

  Standart

  Dostum
  Teşekkür ederim .
  Bu hastalığa ben yakalandım , ancak Allaha hamdolsunki ölümcül bir durumumuz yok , gelişen tip sayesinde sadece 1 ilaç ile kontrol altında tutulabiliyor .

  .  .

 6. #6

  Standart

  çok çok geçmiş olsun kerametli...
  Allah acil şifanı versin...
  inşallah en kısa zamanda eski sağlıklı günlerine kavuşursun...

 7. #7

  Standart

  Kronik Myeloid Lösemi (KML) Hastalığı
  Bu hastalık için kullanılan tek ilaç glivec
  bu konu ile ilgili bu ilaç üreticisinin konu ile ilgili sitesinde yazılanları sizlerle paylaşmak isterim :  Glivec, KML Tedavisinde Geleneksel Tedavilerden Daha Fazla Moleküler Yanıt Sağlıyor

  Yayınlanan yeni bir çalışma, Glivec’in (Imatinib) KML tedavisinde geleneksel tedavilerden daha fazla moleküler yanıt sağladığını gösterdi. 1

  New England Journal of Medicine’da (NEJM) yayınlanan bir çalışmada, moleküler düzeyde yanıtı takip etmenin, Philadelphia kromozomu–pozitif kronik miyeloid lösemi (Ph+ KML) tedavisinde yeni bir referans ölçüm sağlayabileceği ve tedavinin optimize edilmesinde önemli bir rol oynayabileceği ileri sürülmektedir. Imatinib etken maddeli Glivec’in geleneksel kombinasyon tedavilerine göre daha iyi moleküler yanıt verdiğini gösteren çalışmada, moleküler yanıtın, kronik miyeloid lösemi tedavisinin başarısını ortaya koyacak yeni bir referans ölçüm olduğu belirtiliyor.


  KML’de moleküler yanıt, KML hastalarında görülen beyaz kan hücresi proliferasyonunu sağlamaktan sorumlu normal dışı protein üreten Bcr-Abl transkriptlerinin miktarını azaltmak ya da tamamıyla ortadan kaldırmaktır. Uzmanlara göre Bcr-Abl düzeyinde 1000 katlık bir azalma (log 3), “majör moleküler yanıt” olarak tanımlanmalıdır. Yeni, daha duyarlı ve sofistike bir minimal rezidüel hastalık derecesi tayini olan moleküler yanıt, Bcr-Abl düzeyini ortaya çıkarır. Bcr-Abl düzey takibinin, uzun dönem hasta sonuçlarının tahmininde etkili olacağı düşünülmektedir. Uzmanlar, verilere dayanarak 12 ayda tam bir sitogenetik yanıt beraberinde majör moleküler yanıt alınan KML hastalarında, 24. ayda progresyonsuz sağkalım olasılığının %100 olduğunu belirtmekteler.


  Çalışmanın Ayrıntıları

  NEJM’de yayınlanan bu analiz, 12 aylık tedavi verilerinden oluşan IRIS datasına dayanmaktadır. Veriler, uluslararası randomize interferon-STI571 (IRIS) karşılaştırmalı çalışmasından elde edilmiştir. Kronik fazda tanısı yeni konmuş 1106 Ph+ KML hastasının katıldığı bu çalışma, Glivec ile geleneksel kombinasyon tedavisi olan interferon ve sitozin arabinozid’in (IFN/Ara-C) karşılaştırıldığı ve bire bir sonuçların alındığı ilk çalışmadır.


  NEJM’in 13 Mart tarihli sayısında yayınlanan ve hastaların 18 aylık takibi sonucunda elde edilen, IRIS &#199;alışması’nın g&#252;ncellenmiş verileri, Glivec ile tedavi edilen yeni teşhis edilmiş hastaların %74’&#252;n&#252;n Tam sitogenetik yanıta (TSY) ulaştığını, buna karşın IFN/Ara-C ile tedavi edilenlerde bu oranın sadece %8 olduğunu g&#246;stermiştir(p<0.001). Tam sitogenetik yanıt, KML tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesinde araştırmacılar tarafından standart bir değerlendirme kriteri olarak kullanılmaktadır. 2


  Molek&#252;ler yanıt oranlarını belirlemek i&#231;in tedaviden 12 ay sonra TSY’a ulaşmış bir grup hastada Bcr-Abl transkript d&#252;zeyleri &#246;l&#231;&#252;lm&#252;şt&#252;r. Y&#246;ntem olarak kantitatif ger&#231;ek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (Q-PCR) kullanılmıştır. Elde edilen sonu&#231;lar, Glivec tedavisindeki hastaların %39’unda, IFN/Ara-C tedavisi alan hastaların ise sadece %2’sinde maj&#246;r molek&#252;ler yanıt alındığını g&#246;stermiştir(p<0.001).


  Referanslar

  1-


  Hughes T.P. et al.: Frequency of Major Molecular Responses to Imatinib or Interferon Alfa plus Cytarabine in Newly Diagnosed Chronic Myeloid Leukemia. N Engl J Med 2003;349:1421-30.

  2-


  O’Brien S.G. et al.:Imatinib Compared with Interferon and Low-Dose Cytarabine for Newly Diagnosed Chronic-Phase Chronic Myeloid Leukemia. N Engl J Med 2003;348:994-1004.
  kaynak :
  http://www.novartis.com.tr/pharma/01_htm..._haber.asp


  .

 8. #8

  Standart Kml

  Kml hastalığı olduğunuzdan bahsediyorsunuz sizdeki süreç nasıl işliyor. Benim arkadaşım can ciğerim bu hastalığa yakandı. Şimdi Glivec kullanıyor.1. ay içerisindeyiz. Fakat bu ilacı uzun süre kullanması gerekiyormuş. İlacın ufak tefek yan etkileri oldu mide bulantısı gözlerde şişme gibi ama şimdilik durumu gayet iyi inşallah hep böyle iyi olur. Aynı zamanda kemik iliği donore arştırması da başlatıldı kardeşlerden öncelikle sonra da sıra bizlere gelecek. Şu an iştahı pek iyi değil bu sebeple kaygılanıyoruz. Sizin genell durumunuz nasıl ? edavinin süreci nasıl ilerliyor.Arkadaşın dalak büyümesi yok kronik fazda yakalandığı için iyi. Yorgnluk halsizlik ile kendisini gösterdi kansızlığı da var.
  Bilgi paylaşımı olursa iyi olur diye düşünüyorum. Allah yardımcınız olsun...

 9. #9

 10. #10

  Standart KüçüK KmL'Li =)

  merhaba ..
  benim adım meral ve bende kmlyim üsteliK 13 yaşındayım küçüklerde nadir görünüyomuş ama bende oldu işte.. kısa zamanda nakil olucam 3 kardeşimdende ilik tuttu erkek kardeşimden alicam inşallah iyileşicem şuan glivec kullanıyorum ve iyi sonuç veriyo ama yinede nakil diyolar çapada sıradayız sanada geçmiş olsun zaten kendime ve bizim gibi olanlara dua ediyorum merak etme =) hep iyi olucaz Allahın izniyle sende inşallah iyileşirsin çabucak

  Allah hepimizin Yardımcısı olsun İnşallah sende ilik Bulmuşsundur yada bulursun

  İstiyosan konuşabiliriz.. hoşçakaL

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Astım, çocukluk çağının en önemli kronik hastalığı
  By ByemonaR in forum Sağlık ve Yaşam
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 05-07-2007, 02:06 PM
 2. Kronik Hastalığı Olanların Dikkatine!
  By ByemonaR in forum Sağlık ve Yaşam
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 05-07-2007, 02:02 PM
 3. Uretrit (kronik)
  By EXiR in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-24-2007, 10:13 PM
 4. Apandisit (kronik)
  By EXiR in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-24-2007, 12:14 AM
 5. çocuklarda lösemi
  By EXiR in forum Anne, Çocuk ve Bebek
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-17-2007, 11:06 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]