Bel ağrısı yavaş başlangıçlı olan, şiddeti azalıp artabilen, uyuşma ve güç kaybına neden olan ve 3 aydan fazla süren bir hastalıktır Bu belirtiler iltihaplı bel romatizması hastalığının habercisi olabilir.Ters bir harekete bağlı ortaya çıkabilen "mekanik" bel ağrısı, hareket ettikçe artıyor, yatarak dinlenildiğinde ise geçiyor. Mekanik bel problemleri genellikle bir hafta 10 gün içerisinde kendiliğinden iyileşiyor. Bu hastalığa, ağır yük kaldırma, uzanma, diz çökmeden bel bölgesinden eğilerek yerden bir şey almaya çalışma, ağır bir yükü itme-çekme, yanlış yatış pozisyonu gibi omurga için ters hareketler yol açabiliyor.

İlaçla tedavi ediliyor
İltihaplı bel romatizmasında ise ağrı dinlenme sonrasında artıyor. Sabah uyanıldığında hissedilen şiddetli ağrının yürüdükçe azalması ve özellikle gece uykudan uyandıran ağrıların ihmal edilmemesi gerekiyor. Çünkü hastalık omurgayı eğiyor ve kişinin hareket etmesini engelliyor. Bu hastalar, omurgalarını oynatamadıkları için sağlıklı bireyler gibi serbest hareket edemiyor. Hastalığın "genç hastalığı" olduğu ve genellikle 20-40 yaşları arasında görüldüğü belirtiliyor. Her 200 kişiden birinde iltihaplı bel romatizması görülüyor. Biyolojik yapısından ötürü erkekler bu hastalığa kadınlardan 4 kat daha fazla yakalanıyor.

Fizik tedavi öneriliyor
Hastalıktan korunmak için çok fazla bir şey yapılamıyor ama erken teşhis sayesinde etkili tedavi olanaklarıyla omurgada oluşabilecek kalıcı hasar önlenebiliyor. Erken teşhis ve tedavi yapılmadığında, omurganın tamamen hareketsiz hale geldiğini vurgulayan uzmanlar, hastalığın temel tedavisinin ilaçla yapıldığını, bunun fizik tedavi yöntemleriyle desteklendiğini söyledi. İlaç tedavisi ömür boyu sürerken, dönem içinde dozunun azalıp artabileceği ifade ediliyor.