İşte sigarayı bıraktıran cihaz!Günde iki paket sigara içen Oğuz Satıcı, Çin malı cihazla sigarayı bıraktı. Şimdi bunu herkese öneriyor. İşte cihazın özellikleri.17 Ocak 2007 14:34Yazı boyutunu büyütmek için
İçinde 4 bin çeşit zehir bulunan ve 'tepeden tırnağa' vücuda zarar veren sigarayı bırakanların sayısı giderek artıyor. Günde iki paket sigara içen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı da bırakma kararı aldı.

Çin'den 400 dolara aldığı cihaz sayesinde sigaraya veda eden Satıcı, şimdi de tiryaki üyeleri için harekete geçti. Başkan, önümüzdeki günlerde ihracatçılara sigara kullanmamaları tavsiyesinde bulunacak. 400 doların büyük bir rakam gibi görülse de yaklaşık bir aylık sigara giderine eşit olduğunu aktaran Satıcı, hem ailesini hem de çevresindekileri rahatsız etmekten kurtulduğunu söylüyor. Sigarayı bırakan ünlülerin sayısı da son yıllarda artıyor. Güler Sabancı, Orhan Gencebay ve Yalçın Menteş bu isimlerden sadece birkaçı.

Yaklaşık iki aydır cihazı kullandığını kaydeden Satıcı, "Bu ürünü bıraktıktan sonra da artık sigara içeceğimi düşünmüyorum. Diğer ihracatçı arkadaşlardan da sağlıkları için kullanmamalarını isteyeceğim." diyor. Görünümü ve dumanı ile gerçek sigarayı andıran cihazı Satıcı'nın yanı sıra danışmanlarından Behçet Çağman da kullanıyor. TİM Başkanı'nın yalancı sigara kullanmasını tavsiye edeceği ilk kişinin ise İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı İsmail Gülle olacağı belirtiliyor. Çin'de kaliteli mamuller de üretildiğini aktaran Satıcı, verdiği paranın karşılığını aldığını dile getiriyor. Oksijeni kuru havaya çeviren 570 YTL'lik yalancı sigara patlıcanda bulunan kadar nikotin veriyor. Şarjla çalışan cihaz, duman çıkarmasının yanı sıra ucundaki kırmızı ışığıyla da gerçek sigara izlenimi bırakıyor. Sağlığın yanı sıra maddi anlamda da büyük zararı olan sigarayı bırakanların sayısı son yıllarda artıyor. Güler Sabancı, Orhan Gencebay, Şükriye Tutkun, Ece Temelkuran ve Yalçın Menteş bu isimlerden sadece birkaçı. Sabancı, 31 yıllık tiryakiliğine Şubat 2004'te son verdi. İlk günlerinde, tesbih çekti, plastik sigara kullandı. Orhan Gencebay ise 16 yıllık bir tiryakilik döneminin ardından kalp ritmi bozulunca sigaraya veda etti. 30 yıl boyunca her gün 5 paket sigara içen Yalçın Menteş ise bir tedavi sürecinin arkasından sigarayı bırakanlar kervanına katıldı.

Sigarayı bırakmada etkili olan diğer bir yöntem ise bugüne kadar dünya çapında yaklaşık 500 bin bağımlıyı kurtaran I Quit Smoking (IQS) programı. Garantili ilk yöntem olan IQS, kulak yoluyla tedavi ediyor. Yöntem sayesinde Türkiye'de bir yılda 3 bin 500 kişi sigarayı bıraktı. Başta İstanbul olmak üzere 9 ildeki 19 merkeze başvuranların yüzde 90'ı 6 aylık terapi programı sayesinde sigaraya veda etti. Üç aşamadan oluşan program, beynin kendini 'nikotinsizlik' durumuna adapte etmesi sırasında yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırarak, sigaranın fizyolojik ve psikolojik bağımlılığından çok kolay bir şekilde kurtarıyor. Psikolojik görüşme aşamasında, terapist tarafından bağımlının fizyolojik ve psikolojik bağımlılık profili çıkarılıyor. Sigarayı bırakma motivasyonu ölçülüyor, vücuttaki tahribatı bağımlıya kısa ve etkili bir şekilde anlatılarak motivasyonu pekiştiriliyor. Amaç, bağımlının sigaraya ve diğer tütün ürünlerine karşı kesin bir tavır almasını sağlamak, sigarayı bırakma motivasyonunu artırmak. İkinci aşamada R.I.S.E. (Reflection Instrument Scanning Electro-Pulse) cihazına giriliyor. POD adı verilen bir sonda yardımıyla bağımlının kulağındaki refleks noktaları elektrik pulslarıyla uyarılır. Cihazla verilen endorfin salgısı, beynin kendini nikotinsizlik durumuna fizyolojik olarak adapte etmesi sürecinde ortaya çıkan sersemlik hali, stres, sinirlilik, tedirginlik, endişe, depresyon, uyku bozukluğu, iştah açılması, nikotin isteği gibi sıkıntıları ortadan kaldırır. Böylece nikotine fizyolojik bağımlılık sona erer. Fizyolojik bağımlılığın sona erdirilmesinden sonra sıra psikolojik bağımlılığın ortadan kaldırılmasına geliyor. Program için 600 YTL ücret alınıyor. IQS Türkiye'ye 0 212 254 52 70 ve 0 212 444 0 477 No'lu telefonlardan ulaşılabiliyor.

Program sayesinde sigarayı bırakanlardan 44 yaşındaki balıkadam Bülent Yıldırım, 30 senedir günde ortalama 1,5 paket sigara içmiş. 2 defa bırakmayı denemiş; fakat her çabasından sonra daha fazla bağımlı olmuş. "Bir dalıcı olarak da kendime yakıştıramadığım çirkin bir alışkanlıktı sigara." diyen Yıldırım, "Tedaviden sonra nikotin krizine girmedim, tat ve koku duyularıma kavuştum. Yaşam kalitem yükseldi. Çok mutluyum." şeklinde konuşuyor. 10 yıl günde bir paket sigara içen 30 yaşındaki Co-Pilot Kaan Özşenler ise "Çeşitli ilaçlar ve bantlarla bırakmayı denedim, olmadı. Sigara içmeden duramayacağımı düşünüyordum. IQS ile bir aydır içmiyordum. Çevremdekiler şaşkın." diyor. 25 yaşındaki öğretmen Müjde Tokatlı ise 6 Aralık'tan beri içmiyor: "Sigarayı tek seansta bıraktım böylece kendime yakıştıramadığım bağımlılık ve acizlik sona ermiş oldu. Bırakmak zor bir savaş ama kararlılık ve tedaviyle (sigarasızlığa tedavi sayesinde daha rahat dayanılabiliyor) bu savaş kazanılıyor. Bu korkunç bağımlılıktan kurtulduğum için çok mutluyum."

Dumandaki nikotin, beyni esir alıyor

Tütün dumanındaki nikotin, tıpkı alkol, eroin gibi, zihni ve ruh halini değişikliğe uğratan bir madde. Beynin haz yollarını etkileyerek 'dopamin' salgılatır. Beynin hazla ilgili sinir hücreleri arasında sinyal alışverişini gerçekleştiren dopamin kullanıcıya hak etmediği bir haz verir. Bu hazzı tekrar yaşamak için tekrar sigara içilir. Bir süre sonra beyin nikotine bağımlılık kazanır. Bir maddeye bağımlılığın 4 niteliği var: "Madde haz duygusu verir, alınmadığında hoş olmayan semptomlar (nikotin yoksunluğu sıkıntıları) yaşanır, aynı hazzı almak için miktarı zaman içinde artırılır ve bütün zararlarına rağmen kullanmaya devam edilir." Beyin, nikotinin aşırı uyarımına karşı bir önlem olarak fizyolojik sistemlerini nikotinin varlığına göre yeniden düzenler. Sigara bırakıldığında, beyin bu kez kendini fizyolojik olarak nikotinsizlik durumuna adapte etmeye başlar. Bu süreçte bağımlı sersemlik hali, uyku bozukluğu, sinirlilik, stres, huzursuzluk, depresyon, nikotin krizleri gibi birçok sıkıntı yaşar. İrade gücüyle başa çıkılamayacak kadar zor olan bu sıkıntılar, beyin kendini fizyolojik olarak nikotinsiz duruma adapte edinceye kadar sürer.

Bunları biliyor musunuz?

Sigara içenlerin yüzde 50'si sigaranın sebep olduğu kanser, kalp krizi ve bronşit gibi hastalıklardan ölüyor.

Sigara içen her dört kişiden biri sigaranın sebep olduğu hastalıklar yüzünden orta yaşta hayatını kaybediyor.

İçtiğiniz her sigara, ömrünüzü 11 dakika kısaltıyor.

Türkiye'de sigaranın sebep olduğu hastalıklardan her yıl 100 bin kişi ölüyor.

İrade gücü ile sigarayı bırakma oranı sadece yüzde 3'tür.

Yapılan bilimsel çalışmalar sigaranın ortalamada ömrü 12 yıl kısalttığını ortaya koydu.

Sigara içen erkeklerde iktidarsızlığa yakalanma oranı yüzde 50 daha fazla.

Sigara içen 40-49 yaş arasındaki kişiler, onlardan 20 yıl daha yaşlı, sigara içmeyen kişilerle aynı görünüme sahip.


aktif haber