Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Power Point Kullanımı Resimli Anlatım
1 den 8´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu

Konu: Power Point Kullanımı Resimli Anlatım

 1. #1

  Standart Power Point Kullanımı Resimli Anlatım
  Üçüncü kulak “Desen” kulakçığıdır. İki renk kullanarak oluşturulmuş pek çok deseni burada uygulama imkanı buluyoruz.

  Mevcut desenlere ilave yapma imkanımız yok ama renkleri istediğimiz gibi değiştirebiliriz. Yakından incelersek aslında çok enteresan desenler olduğunu görebiliriz.
  Yine tatmin olmadık arka zemine başka neler yapabiliriz dersek...


  İşte karşınızda 4. kulakçık “Resim”. Arka zeminde bir resim fotoğraf vs. kullanmak istiyorsanız buyurun istediğiniz resmi bu kulakçıkta belirleyin.

  İster kendiniz bir resim çalışması yapın ister nette bir resim bulun isterseniz bir fotoğrafı kullanın. Tercih sizin.

  Tamam düğmesine tıkladığınızda seçtiğiniz arka plan arka plan penceresinde ön izlemede görünecektir.

  İşte arka planı da bu şekilde renklendiriyoruz. Artık ilk sayfayı gönlünüzce düzenlemek size kalmış. Eğer “Tümüne uygula” düğmesine tıklarsanız bu hazırladığınız düzenleme tüm slaytlara uygulanacaktır. Ama her sayfayı farklı bir düzenleme ile süsleyecekseniz sadece “Uygula” düğmesine tıklayın.

  Yaptığımız düzenlemelerden sonra sayfamız böyle oldu. Bu düzenleme doğal olarak görsel anlamda hiç de hoş bir düzenleme değil ama anlatım kolaylığı açısından bana çok yararlı olduğu için bu düzenleme şekliyle devam edeceğiz.


  Bu sunum için pek çok slayt hazırlayacağız. Her slaydın hangi bilgileri içerdiğini not alabilirsek bir başka tanımla her slayda bir isim verebilirsek ilerde bize kullanım kolaylığı sağlayacaktır.


  Bunu yapmak için soldaki “Slayt Listesi” penceresine bakalım. Yanında sadece 1 yazan kare şeklinde slayt işareti göreceğiz. Cursor ile bu işaretin sağ taraf yanına tıklayalım. Artık bu slayda bir isim yazabiliriz. Buraya “Giriş” yazalım. Şöyle bir şekil oluşmalı :


  Artık ilk slayt ile işimiz bitmiş isim verilmiş ve ikinci slayt oluşturulmuştur. Bu aşamada program ara yüzünün nasıl göründüğüne de bir göz atmak gerekmektedir.


  Gördüğünüz gibi arka zemini düzenlerken “Tümüne Uygula” düğmesine tıkladığımız için arka plan aynı resimle oluştu metin kutuları öncekinin aynısı ancak içleri boş. Şimdi de ikinci sayfamızı oluşturmaya başlayalım.  DİĞER SAYFALAR (GRAFİK)[/B]Üst metin kutusu kalsın içine bu sayfanın başlığını yazarız. Ancak alttaki metin kutusunu değiştirelim. 2 ayrı metin kutusu olsun. Birisine 2001 yılının grafiğini koyalım diğerine açıklama yazalım ve şirketimizin 2001 performansını bu sayfada sunalım.

  Önce üstteki metin kutusu içine tıklayalım “2001 yılı performansı” yazalım ve metin kutusunu bir önceki sayfada gördüğümüz gibi biçimlendirelim. (metin kutusu yer tutucu olarak adlandırılmıştır)

  Sonra alttaki metin kutusunun çerçevesine tıklayalım seçili hale gelsin. Klavyeden “Delete” tuşu ile silin. Sonra yine alttaki “Metin Kutusu” düğmesine tıklayıp yeni bir metin kutusu oluşturun. Bu metin kutusu sildiğimiz kutu ile aynı yükseklikte olmasına rağmen genişlik olarak sildiğimizin yarısı kadar olsun. Mouse tuşunu bıraktığımızda yükseklik kaybolacak ve metin kutusu yüksekliği bir satır kadar kalacaktır. Sorun yok telaşlanmayın.

  Artık bu metin kutusu içinde cursor çizgisi yanıp sönmeye başlamıştır. Şimdi ara yüzün üst tarafına bakalım. “Ekle” çekmenüsüne tıklayıp aşağı doğru açılan listeden “Grafik” seçelim. Şimdi karşımıza çıkan ara yüzü inceleyelim.

  Karşımıza “Microsoft Office – Excel” programından tanıdığımız grafik oluşturma penceresi geldi. Alttaki excel çalışma sayfasında grafiği oluşturacak veriler yer alacaktır. Bu verileri girdikçe üstteki gafiğin kendiliğinden değerlerinin değişerek yeniden çizildiğini göreceksiniz. Bu ara yüzü görelim.


  İşte verileri istediğimiz gibi düzenlenmiş bir grafik yapısı. Alttaki veri tablosunda değişiklikler yapıldıktan sonra sağ üst köşesindeki çarpıya basarak kapatalım.

  Eğer bu tabloya yeniden dönmek istersek Çekmenüden Görünüm > Veri Sayfası tıklayıp açılmasını sağlayabiliriz.

  Sayfada boş bir yere tıklarsak grafik sayfada yerini alacaktır. Ancak grafiği tabii ki beğenmeyebilir ve üzerinde değişiklikler yapabiliriz.

  Örneğin grafiğin arka zeminine renk vermek için grafik alanında sağ tıklayıp açılan pencereden “Grafik Alanını Biçimlendir” seçeriz. Bunu yapalım.

  Grafik arka alanımızın ayarları yukarıdaki resimde görülüyor.

  Metin kutusu bu işlemden sonra yeniden boyutlandırılabilir taşınabilir vs. Grafiğin yeniden şekillendirilmesinden bu konu excel programı özelliği olduğu için daha fazla bahsedilmeyecektir.

  Çalışma sayfamız altta görüldüğü gibi son şeklini aldı.


  DİĞER SAYFALAR (ŞEMA VE FİLM)

  Yeni bir slayt ekleyelim. ( Ekle > Yeni Slayt ) Açılan yeni slayt düzen penceresinden kuruluş şeması olanı seçelim. Başlığa tıklayıp KURULUŞ ŞEMASI yazalım. Sıra geldi kuruluş şemasını oluşturmaya. Alttaki kutunun içine çift tıklayalım.


  Karşımıza Microsoft Kuruluş Şeması programı çıkacaktır. Bu programda şirketinizin kuruluşunu hazırlamak neredeyse çocuk oyuncağı. Tıkla ve yaz tıkla ve ekle. Kendinize uygun bir şema hazırlayın.

  Bu örnekte kendi hazırladığımız kuruluş şeması ve bu şema ile oluşturulan slayt sayfası aşağıda görülüyor

  Bir yeni slayt daha açalım. Bu sayfaya önceden hazırlanmış bir animasyonu ekleyeceğiz.

  Pek çok şirket faaliyetleriyle ilgili bir tanıtım filmi mutlaka çektirmiştir. Bu filmi burada kullanmamız mümkün.

  Ekle > Film veya sesler > Dosyadan Film seçeneği yardımıyla animasyonumuzu buraya ekleyebiliriz. Dosyayı seçip tamam tıkladığımızda bize bu filmin slayt gösterisinde otomatik olarak mı başlayacağı bir tıklamayla bizim mi başlatacağımız sorulacaktır. aaafinizce işaretleyin.

  Ekleyeceğiniz animasyon Powerpoint aracılığı ile ama esas oynatıcı program tarafından oynatılır. Eğer animasyonu oynatacak bir program bilgisayarınızda kurulu değilse (Media Player gibi) animasyonunuz hareketsiz kalacaktır. Media Player tarafından tanınmayan bir format kullanıyorsanız (Quicktime Realtime vs.) ilgili programı önceden kurmuş olmalısınız.

  Ses dosyaları da film dosyaları gibi eklenir ve kullanılır. Kullandığınız ses formatını tanıyan program önceden kurulmuş olmalıdır.

  Sunumumuzda özellikle Microsoft Word programından tanıdığımız ve sıkça kullandığımız “Office Kla***leri” ni de kullanabiliriz. Örneğin hazır şekiller wordart vs. Bunların kullanımı için Microsoft Word programını inceleyebilirsiniz. Burada örnek olması için bir sayfa ilave edilmiştir. Örnek sunum dosyasında her bir öğenin üzerine tıklayıp özelliklerini inceleyerek de nasıl yapıldığına dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Bu sunuma bilgisayarınızda kurulu herhangi bir programın dosyasını da ekleyebilir sunumunuzda bu dosyayı da gösterebilirsiniz. Bunu yapmak için boş bir sayfa oluşturun Ekle > Nesne tıklayın açılan pencereden ilgili programın adını gösterin. Yeni bir dosya mı oluşturacaksınız yoksa mevcut bir dosyayı mı açacaksınız belirtin. Hepsi bu. Yine örnek sunumumuzda bir nesne ilavesiyle örnek bir sayfa oluşturuldu. (Powerpoint bazı programları nedense tanımazlıktan geliyor. Başınıza gelirse çok ısrarcı olmayın)[/B]

  EFEKT UYGULAMALARI

  Bu kadar sayfa örnekleme için yeterli diye düşünüyorum. Şimdi gerek bu sayfalar içinde gerekse sayfalar arası geçişte Animasyon uygulamalarını görelim ve sunumumuz hazır hale gelsin.

  İlk sayfamıza geri dönelim. Bakalım neler yapabileceğiz ?

  Başlık yazılı olan metin kutusuna tıklayalım ve seçili duruma getirelim. Cursor metin kutusu üzerindeyken sağ tıklayalım ve "Özel Animasyon" seçelim. Açılacak olan yeni pencereyi inceleyelim.


  Bu pencere aktif sunum sayfası içindeki tüm animasyonları organize edeceğimiz ayar penceresidir.
  Sol üst tarafta animasyon uygulanacak metinlerin listesi var. Hangisini seçerseniz onlara uygulama yapabilirsiniz. Biz örneğimizde ikisini de seçtik.

  Şimdi bu pencerenin ayrıntılarına bir göz atalım.

  1. Animasyon uygulama seçim listesi
  2. Sayfa ön izleme penceresi
  3. Ön izleme düğmesi
  4. Yazı ile beraber altlığa efekt uygulama seçeneği
  5. Efektin Türünü seçme listesi
  6. Efekt yönünü seçme listesi
  7. Efekte bağlı ses seçim listesi
  8. Efekt uygulamasından sonrası seçim listesi

  Bu penceredeki özellikleri değiştirerek değişik efektler elde etmemiz mümkün. Sayfalardaki efekt uygulama sırası sizin oluşturma sıranızdır. Ancak bu sırayı değiştirmek istiyorsanız ve efektin uygulama başlangıcını otomatik veya elle ayarlamak istiyorsanız “Sıra ve zamanlama” kulakçığına tıklayacaksınız.

  1. Aktif metin için sıralama değiştirme düğmeleri
  2. Efekt başlangıcı ayar seçenekleri

  Buraya kadar gördüğümüz tüm seçenekler içinde yazı olan şekiller veya sadece yazılar içindi. Elbette kullandığımız diğer elemanlar için de efekt uygulamak mümkün. İlk sayfa için istediğimiz ayarları yaptıktan sonra Tamam düğmesine tıklayıp çıkalım ve ikinci sayfaya geçelim.

  Yine başlığı aktif yapıp sağ tıklayalım ve Özel Animasyon seçelim. Başlık için yukarıda anlatılanlar geçerli. Ancak listeden grafik seçtiğimizde bu kulakçık aktif olmaktan çıkacaktır. Şimdi “Grafik” kulakçığına geçelim. İşte grafik hakkında her türlü efekt uygulamasını burada yapacağız.


  Soldaki seçenek listesinden bir grafiği oluşturan bütün elemanlara hareket sırası vermemiz mümkün. Sağdaki listelerde ise artık bildiğimiz efekt seçenekleri var. Bu pencerede de istediğimiz gibi düzenlemeler yapıp Tamam düğmesine tıklayalım. Üçüncü sayfaya geçelim.

  Bu sayfada kuruluş şeması kullanmıştık. Vereceğimiz efektler ilk sayfada olduğu gibi olacak. Kuruluş şeması “Nesne” olarak adlandırılıyor ve bir bütün halinde efekt uygulamasına tabii tutuluyor. Bu sebeple bu sayfada düzenlemeyi gönlünüzce yapın ve 4. sayfaya geçelim.

  Bu sayfada bir başlık ve bir animasyon var. Yine ilk sayfada olduğu gibi düzenlemelerimizi yapalım. Ancak burada animasyonumuz için ek bir kulakçık daha var. Çoklu Ortam Ayarları kulakçığına tıklayalım. Bakalım neler var?


  Soldaki seçenek film oynarken slayt gösterisinin devam etmesi veya duraklaması seçeneğidir. Mantıken bu film oynarken gösteri durmalıdır ancak özel durumlarda veya sanatsal çalışmalarda devam etmesini de isteyebiliriz. 2 no. İle gösterilen düğme ek özellikler düğmesidir. Filmin sürekli oynaması veya bitince başa sarması seçenekleri var. İhtiyacınıza göre kullanın.

  Beşinci sayfada bir küçük resim bir otomatik şekil ve başlık var. Ancak bunların hepsi yine ilk sayfada öğrendiğimiz şekilde efekt uygulamasıyla hareketlenecektir. Özel bir uygulama yok.

  Son sayfadaki resim de aynı şekilde efektle hareketlenecektir.

  DİKKAT : Metinlere efekt uygulamasında tüm sözcüğe veya kelime kelime ya da harf harf uygulama yapılabilir. Hazırladığımız örneği inceleyin.

  Slaytlara kendi içinde uygulanacak efektleri hallettik. Slaytlar arası efektler nasıl olacak biraz da bu konuyu inceleyelim.

  Önce ekranın sol altında bulunan görünüm düğmelerinden “Slayt Sıralayıcısı Görünümü” düğmesine tıklayalım ve tüm slaytlar thumb düzeninde önümüze açılsın.


  İlk slaytı seçelim sağ tıklayalım. Açılan listeden “Slayt Geçişi” seçelim. Karşımıza slayt geçiş penceresi çıkacaktır.


  1-Ön izleme penceresi
  2-Efekt cins ve hızı seçim listesi
  3-Slaytlar arası geçiş türü
  4-Ses ekleme listesi

  Bu pencereden istifade ile istediğiniz efektleri uygulayın. Uygula düğmesi yaptığınız ayarlamaları sadece o slayt için uygular. Tümüne Uygula düğmesi bu ayarları tüm slaytlara uygular.

  Aynı yöntemle slaytlara istediğiniz efektleri verin ve bitirin. Her slaytın sol altında 3 tane işaret göreceksiniz. En soldaki slayt efekti ön izlemesidir.

  Ortadaki o slayta ait tüm efektlerin ön izlemesidir.
  Sağdaki geçiş süresidir. Ön izlemeler için işarete tıklayın yeter.
 2. #2
  PETİBÖR
  Guest

  Standart

  Çok teşekkürler , gerçekten de qüzel bi bilqi.. Bende bişi sorcam, ablam power opinti kullanarak çok qüzel şeyler yapıyor. Pratik.. Resimi kıpıyor, yada şekillendiriyor.. ßunu ben yapamıyorum.Onun kullandığı power point daha farklı. Acaba sürünümleri le alakalı mı?

 3. #3

  Standart

  Alıntı Petibör´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çok teşekkürler , gerçekten de qüzel bi bilqi.. Bende bişi sorcam, ablam power opinti kullanarak çok qüzel şeyler yapıyor. Pratik.. Resimi kıpıyor, yada şekillendiriyor.. ßunu ben yapamıyorum.Onun kullandığı power point daha farklı. Acaba sürünümleri le alakalı mı?

  büyük bi ihtimalle öyledir çünkü powerponitde standart ve herkesin yapabileceği standartlarda kullanım vardır tabii bunların gelişmişleride var ve çok iyi powerpoint biliosan o arka plan resimlerini veya resim kırpmalarınıda kendinde yapabilirsin ablanın kullandığı üst sürünümlerde olabilir ve bazı hazır programlar tarafından sunumunuda güzelleştiriyo olabilir benden bu kadar ayrıntıları ablandan öğrenebilirsin tatlım

 4. #4
  PETİBÖR
  Guest

  Standart

  büyük bi ihtimalle öyledir çünkü powerponitde standart ve herkesin yapabileceği standartlarda kullanım vardır tabii bunların gelişmişleride var ve çok iyi powerpoint biliosan o arka plan resimlerini veya resim kırpmalarınıda kendinde yapabilirsin ablanın kullandığı üst sürünümlerde olabilir ve bazı hazır programlar tarafından sunumunuda güzelleştiriyo olabilir benden bu kadar ayrıntıları ablandan öğrenebilirsin tatlım
  Power point bilqim qayet iyi. Zaten ablama da ben öğretmiştim :$ Fakat evine gittim baktım onun kullandığı power point farklıyı... Nasl yaptığını sordum, işte böle böle...Anlattı...eve döndüm. Açtım power pointi... Dedikleri ezberimde, tek tek yapmaya başlıcaktım ama olmadı. Onun gösterdiği yerde yoktu. Örneğin ßiçimlerde bir sürü seçenek vardı bende yoktu ... Bencede son sürünüm olmalı onunkisi ama baktım onunkisi de turuncu [power pointin dışı falan ] benmkisi de turuncu Anlamadım ben bu işi ...

 5. #5

  Standart

  sürünümlerde farklılık vardır

 6. #6
  PETİBÖR
  Guest

  Standart

  Bi de ben geçenlerde dile getirmiştim sorunumu ; pc^mde bi sorun var... Arkadaşlarımdan da sorunuma yanıt aldım fakat bilqisayarımdaki qüvenlik verilen talimatları yapmamı engellemişti. Sorunum şöyleydi; herkesin masaüstünde başlat menüsü fln... mavi , yeşil... benmkisi ise sadece başlat yazıyor... Garip olmustu pc^m. Acaba benm power pointte ablamın gösterdiği işlemleri yapamamam pc'm ile alakalı olabilir mi? Çünkü aynı sürünüm bunu biliorm. [bana öle geliyor] ...

 7. #7

  Standart

  Konunuz uygun bölüme taşınmıştır teşekkürler..1

 8. #8

  Standart

  Arka Plan Naıll Oluşturuyorunuz.

Benzer Konular

 1. Mirc'te PROXY kullanımı,(Resimli Anlatım)
  By CENGiZ1 in forum Messenger & İcq
  Cevaplar: 3
  Bölüm Listesi: 10-02-2009, 07:18 PM
 2. Power Point Kullanımı nı bilenler yardım edin
  By okurttekin in forum UslanmaM Yardım
  Cevaplar: 6
  Bölüm Listesi: 06-15-2009, 09:33 AM
 3. Peer2Mail Kullanımı Resimli Anlatım...!
  By BoDyGuArD in forum Resimli Program Açıklamaları
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 01-04-2007, 02:34 PM
 4. Peer2Mail Kullanımı Resimli Anlatım...!
  By BoDyGuArD in forum Resimli Program Açıklamaları
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 12-14-2006, 10:29 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]