Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Psikoloji de Araştırma Yöntemleri
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: Psikoloji de Araştırma Yöntemleri

 1. #1

  Post Psikoloji de Araştırma Yöntemleri  Psikoloji de Araştırma Yöntemleri
  Araştırma Yöntemleri :  Bir bilim alanında sonuca ulaşmak için izlenen amaçlı, düzenli ve kısa yollara yöntem denir.  Psikoloji de gerek kendine özgü yöntem ve teknikler kullanılarak, gerekse diğer bilimlerin yöntem ve tekniklerinden yararlanarak, konusunu bilimsel bir şekilde inceler.  Psikolojinin kullandığı başlıca yöntem ve teknikler üç başlıkta incelenebilir.  Betimleyici ve Tanımlayıcı Yöntemler  Deneysel Yöntem  İstatistiksel yöntem  Betimleyici ve Tanımlayıcı Yöntemler : İncelenen olayla ilgili özellikleri saptamayı amaçlayan yöntemler betimleyici ve tanımlayıcı yöntemlerdir.  Bu yöntemler gözlem, anket ve klinik yöntemin görüşme, vak'a incelemesi, test gibi tekniklerini içerir.  Gözlem : Olayları kendiliğinden oluşan oluşum biçimleri içinde amaçlı ve sistemli olarak izlemek ve kaydetmektir.  İç Gözlem (İçe Bakış) : Bir uyarıcının etkisiyle bireyin yaşadığı duyguları kendi ağzından anlatmasıdır.  Doğal Gözlem : İncelenen olayların kendi doğal ortamında, müdahalede bulunulmaksızın gözlemlenmesidir.

  Doğal gözlemin zaman zaman yanıltıcı olmasının üç temel nedeni vardır.

  Duyu verileri araştırmacıyı yanıltabilir.

  Araştırmacı subjektivizme (öznelliğe) düşebilir.

  Araştırmacılar, aynı gözleme farklı yorumlar getirebilir.  Sistematik Gözlem : Araştırmacının belirli teknikleri kullanarak, gözlem ortamını denetim altına alarak gözlem yapmasıdır.

  Sistematik gözlemde araştırmacı, görüşme ve gözlem çizelgeleri hazırlayabilir, soru kağıtları ve test gibi araçlardan yararlanabilir.  Anket : Önceden hazırlanmış soruların yazılı olarak üzerinde inceleme yapılan insanlara doğrudan yöneltilmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesidir.

  Klinik Yöntem : Davranış bozukluklarının tanısı (teşhisi) için uygulanan yöntemdir. Bu yöntem genel olarak şu teknikleri kullanmayı gerektirir.

  Görüşme (Mülakat) : İncelenen insanın, duygu, düşünce, davranış ve tutumlarını saptamak amacı ile yüz yüze yapılan sözlü söyleşidir.

  Güvenilir bir görüşme için görüşmecinin alanında uzman olması, ortamın ve görüşme süresinin, görüşülen insanı olumlu ya da olumsuz yönde etkilemeyecek biçimde düzenlenmesi gereklidir.  Vak'a incelemesi : Vak'a incelemeleri bir insanla ilgili ya da bazı olguların belirli anlarıyla ilgili yoğun incelemelerdir.

  Örneğin, Televizyonda gösterilen şiddet filmlerinin saldırgan davranışları özendirmesiyle ilgili bir vak'a incelemesinde, hava korsanlığını konu alan bir filmin etkileri incelenmiştir.  Test : Birden fazla insanın davranışlarını karşılaştırmak amacı ile uygulanan sistematik ölçme tekniğidir.

  Sözlü ya da yazılı olabilen testler zeka, yetenek, kişilik, bilgi, ilgi gibi özellikleri ölçmek için kullanılır.  Deneysel Yöntem : İncelenen olayla ilgili neden sonuç ilişkilerini saptamak üzere araştırmacının uygun laboratuvar koşullarında hazırladığı ve incelediği kişi ya da nesneyi yönlendirebildiği yöntem, deneysel yöntemdir.

  Deneysel yöntem sırasında incelenen insana denek, hayvana kobay adı verilir.  Deneysel Yöntemin Aşamaları  Ön Hazırlık : Gözlemlerle ve yapılan ön araştırmalarla konuyu tanımak ve betimlemektir.  Varsayım (Hipotez) : Gözlem ve ön araştırma sonuçlarına dayanarak oluşan yargıyı geçici bir iddia olarak ileri sürmektir.  Deney :Varsayımı kanıtlamak üzere sonucu etkileyen değişkenlerle sonuç arasındaki ilişkiyi saptamak üzere pratik uygulamalar yapmaktır.  Deney Değişkenleri : Deney sırasında üç temel değişken ortaya çıkar.  Bağımsız Değişken : İncelediğimiz olayda sonucu etkileyen etken yani neden bağımsız değişkendir.  Bağımlı Değişken : Bağımsız değişkene bağlı olarak ortaya çıkan sonuç ise bağımlı değişkendir.  Ara Değişken : Bağımsız değişken dışında sonucu etkileyen faktörlere ara değişken denir.  İstatistiksel Yöntem : Tüm yöntemler kullanılırken çoğu zaman karşımıza sayısal sonuçlar çıkar. Ancak sayısal sonuçlar yalnız başına bir anlam taşımaz. Elde edilen sayısal sonuçları değerlendirmek için kullanılan teknikler istatistiksel yöntemi oluşturur.


  İstatistikler sayesinde psikolojinin sonuçları daha somut, açık, kısa açıklanır. Bir anlamda sonuçların bilimselliği pekişir.

  İncelediği olaylarda ölçme araçları kullanılabilmesi psikolojiye ölçme konusunda avantajlar sağlamaktadır.  Korelasyon (Bağıntı) : İki değişken arasındaki ilişki miktarına korelasyon denir. Üç temel korelasyon biçimi vardır.  Pozitif (Olumlu) Korelasyon : İki değişken arasında birlikte artan ya da birlikte azalan doğru orantılı bir ilişki varsa korelasyon pozitiftir.

  Negatif (Olumsuz) Korelasyon : İki değişken arasında biri artarken diğeri azalan ters orantılı bir ilişki varsa korelasyon negatiftir.

  Nötr Korelasyon : İki değişken arasında hiçbir ilişki olmamasıdır.

  Korelasyon Katsayısı : +1, -1, 0 korelasyon katsayıları tam ve mükemmel bağıntının ifadesidir.

  Korelasyon katsayılarından 0'a yakın olanlar ise güçlü bir ilişkiyi ifade eder.

  Ancak, 1'e yakınlık, rakamın (+) veya (-) değerinden bağımsızdır. (+) ve (-) söz konusu edilmeden en yüksek rakam en güçlü ilişkiyi, en küçük rakam en zayıf ilişkiyi ifade eder.

 2. #2

  Standart

  arkiler ben neyim neyim ben bilene 5 rep vercem bende yok ama 2 . üyelikte var adı rapimist

 3. #3
  Rose Life
  Guest

  Standart

  Alıntı my_she12´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  arkiler ben neyim neyim ben bilene 5 rep vercem bende yok ama 2 . üyelikte var adı rapimist
  Eski konuları gündeme getirmeyelim..

Benzer Konular

 1. KATİL KİM?(psikoloji testi)
  By xCaLiBrEx in forum Zeka Soruları ve Bilmeceler
  Cevaplar: 26
  Bölüm Listesi: 06-04-2012, 11:52 PM
 2. Hacettepe Üniversitesi Araştırma Sonuçları:
  By ByemonaR in forum Sağlık ve Yaşam
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 12-15-2008, 05:25 PM
 3. Çin, bilimsel araştırma uydusu fırlattı
  By ByemonaR in forum Bilim ve Teknik
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 02-28-2007, 07:21 PM
 4. İkiyüzlülük Mü, Psikoloji Mi?
  By hardware in forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 01-08-2007, 04:57 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]