Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
6. His-İçimizdeki Gücü Kullanma Dersi.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 13 Sayfa bulundu

Konu: 6. His-İçimizdeki Gücü Kullanma Dersi.

 1. #1
  DeMoN
  Guest

  Standart 6. His-İçimizdeki Gücü Kullanma Dersi.  6.His Dersleri-İçimizdeki Güç
  Bölüm1

  6.duyunuzu geliştirmeniz için site üzerinden ders vereceğim.Kendimi öğretmen gibi görmüyorum,zaten yazacağım yazılar bir kitaptan olacak ama sorularınızı yada yapmanız gerekenleri açıklayacağım.Bunu birebir ders gibi düşünebilirsiniz.Bittiğinde sertifika veremeyeceğim ama gayet güzel kullanabileceğiniz altıncı duyunuzu size kazandırmış olacağım

  Altıncı Duyunuzun Gelişiminde Yedi Aşama

  Açılma

  Farkına Varma

  Oyun Oynama

  Güvenme

  Kaydetme

  Yorumlama

  Bütünleme

  Buraya yazacağım uzun yazıların genel özeti işte bu yedi unsur
  Yazıları "İçimizdeki Güç" kitabından yazacağım.Kitabı aynen bilgisayara geçiyorum ve siteye koyuyorum.Yani bütün bu uygulamalar bitince site muhteşem bir kaynakla yüzyüze kalacak
  Bu beni biraz yoracak,sınava da çalışıyorum ama bunu yapmam gerektiğini düşündüm.Sitede ciddi bir 6.his geliştirme dersleri vericem.
  Ve söz veriyorum,dediklerimi aynen yaptığınız zaman,6.hissiniz şuankinden kesinlikle daha kuvvetli olacak.Hatta bazılarınız hayatınızın her alanında kullanıyor olacaksınız

  Kitapta sadece alıştırmalar yok,bilgilendirici yazılar da mevcut.6.his adına ne ararsanız herşeyi bulabileceksiniz ve adım adım ilerleyeceğiz.
  Alıştırmalar sırayla yapılacak.
  Bu yüzden rica ediyorum,bundan sonraki başlıklarımı okumadan önce bu başlığı kesinlikle okuyun ve bu diğer başlıklar için de geçerli.
  Yani açtığım bir başlığı okumadan diğerine geçmenizi istemiyorum.Geçin,okuyun ama uygulamayın.Çünkü bu alıştırmalar bilinçli bir sırayla dizilmiş.Mesela en son uygulamada artık istediğiniz soruyu,zaman mekan farketmeksizin yanıtlayabiliyor olacaksınız...

  Bu ilk başlıkta uygulama eklemiyorum.Sadece bazı açıklamalar ve bilgiler var...
  İşte ilk bölüm(kitabı birebir yazmıyorum,kitapta bu 2.bölüm ama ben 1.bölümü almadan 2.den başlıyorum...1.bölüm gerekli değil):

  ***
  Altıncı Duyunuzdan Nasıl Yaralanabilirsiniz?
  Bir Çağın Sonu

  İki binli yıllara yaklaşırken hayatımızı yönlendiren mantık,akılcılık ve "bilimsel yöntem"in tek başına yetersizliği de artık anlaşılmış durumda.Ve dünya gitgide beş duyunun dışındaki duygu,algılayış ve inanç biçimlerinin yardımına başvuruyor.
  Modern çağın kimliğini belirleyen "düz bir çizgide ilerleyn düşünce sistemleri"ne duyulan aşırı güven,insanlık tarihinde sık sık karşımıza çıkan bir olgu.Belki de bunun en büyük örneği,Fransız Aydınlanma Çağı'nın en büyük düşünürü Renê Descartes'tır. Descartes,kökleri Eski Yunan'a dayanan bir düşünce sistemini geliştirdi.Ne var ki,Eski Yunan,yani mantığın ve felsefenin doğduğu,bilimsel yöntemlerin ilk adımı atıldığı,aynı zamanda Delfi Tapınağı'nın da bulunduğu yerdir.Eski Yunanlılar,akılcı düşüncenin yetersiz olduğunu ve sezgilerin desteğine de ihtiyaç duyulduğunu biliyorlardı.
  Bu kitabı(yazıları )bitirdiğinizde,altıncı duyunun en az "bilimsel yöntemler" kadar güçlü ve güvenilir olduğunu anlaycaksınız.

  Altıncı Duyunun Yeniden Keşfedilişi

  Bugünlerde altıncı duyunun kuşkulu bir ünü var.Geleneksel düşünüş,altıncı duyuyu elle tutulamayan,mistik,güvenilmez-ve dolayısıyla kadınlara özgü-olduğu gerekçesiyle saf dışı bırakıyor.Oysa-izin verdikleri takdirde-erkekler de altıncı duyularını kullanabilirler.Bazı şeyler onların da "içlerine doğar","içleriden bir ses" onlarla konuşur...
  Kadınların altıncı duyusu,erkeklerinkindne daha güçlü değildir.Belki altıncı duyu pek de akılcı görülmediği için kadınlara mal edildi,öte yandan akılcı düşünce erkek beyinlere özgü bir yetenek olarak kabul edildi.Gerçekte geleneksel olarak "kadın işi" diye bilinen işlerde,altıncı duyuya pek az gereksinim duyuluyor.
  Bu kitabı sizlere,kadın,erkek herkesin altıncı duyuya sahip olduğunu göstermek için yazdım;dileyen herkes bu gücü aynı oranda kullanabilir.

  Altıncı duyumu Nasıl Kullanıyorum

  Yaklaşık 20yıldır Amerika'da ve Avrupa'da altıncı duyunun geliştirilmesi ve kullanılması üzerine kurslar veriyorum.Altıncı duyumun yetenekleri,iki kıtadaki üniversitelerin profesörleri tarafından onaylandı.Altıncı duyu uygulamacısı,altıncu duyusunu gündelik hayatında ve iş hayatında bilinçli olarak kullanan kişidir.
  "Bilinçli olarak" diyorum çünkü,daha sonra göreceğiniz gibi alntıncı duyunuzu "bilinçsizce" hep kullanıyorsunuz zaten...

  Altıncu duyu her ne kadar kulağa mistik,karmaşık bir kavram gibi gelse de,inanın çok pratik amaçlar için de kullanılabilir.Bu kitaptaki alıştırmalar sayesinde altıncı duyunuz aracılığıyla kesin,elle tutulur,güvenilir bilgiler elde edebilirsiniz.
  Bu bilgilerden nasıl yararlanabilirsiniz?Bana danışan insanlardan size örnekler vererek bunu açıklayabilirim;doktorlar,avukatlar,üst düzey yöneticiler,yatırımcılar,adlarını mutlaka duyduğunuz çok ünlü kişiler ve aktörler..
  Ben altıncı duyumu aklınıza gelebilecek her konuda kullanabiliyorum:

  *Hiç bilmediğim yerlerdeki kayıp insanları bulmak için,

  *Önümüzdeki altı ay içinde hisse senetlerinin değerlerini,altın fiyatlarını,borsanın durumunu tahmin etmek için,

  *Doktorların teşhis koyamadığı rahatsızlıkların nedenini bulmak ve ilaçların etkilerini tahmin etmek için,

  *Mahkemelerde savunma taktikelri geliştirmek ve karşı tarafın avukatlarının sorularını tahmin etmek için,

  *Ve son olarak eğlenmek ve para kazanmak için,at yarışı bahisleri gibi...

  Siz de altıncı duyunuzu bu gibi amaçlar için kullanabilirsiniz.
  Bu kadar farklı alanlarda nasıl bilgi edindiğimi merak ediyor olabilirsiniz.Gerçekte,tıp alanı hariç,bu konularda hemen hemen hiçbirşey bilmiyorum.Az sonra göreceğiniz gibi,Bir konu hakkında ne kadar az şey bilirseniz,altıncı duyunuz da o kadar güçlü ve isabetli olur!!

  Bir Yatırımcı,Altıncı Duyusuna Güvenerek,Bir Milyar Dolarlık Kumar Oynuyor

  George Soros,tüm zamanların en başarılı yatırımcılarından biri olarak kabul edilir.Eğer yirmibeşyıl önce onunla çalışacak kadar şanslı olsaydınız,paranızın her iki yada üç yıl içinde iki katına çıktığını görecektiniz!
  Soros bir yıl içinde tarihte hiçbir yatırımcının kazanmadığı kadar çok para (650 milyon dolar) kazanıyor.Bunu,sürekli olarak bir milyar doları (yada daha fazlasını) oradan oraya yatırarak yapıyor.

  Herhangi bir üniversitenin ekonomi profesörlerine aynı kişnin sürekli olarak piyasa ortalamasının üzerinde kazanmasının mümkün olup olmadığını sorarsanız,size bunun matematiksel olarak imkansız olduğunu söyleyeceklerdir.Yatırımlarınızı yanlızca matematiksle hesaplara dayanarak yaparsanız,bu gerçekten de imkansız olabilir.Soros ise böyle yapmadığını itiraf ediyor.

  Son kitabında Soros'a durum kötüye gittiğinde kaybı azaltmak için resmi (yani nicel,bilimsel,objektif) bir yöntem kullanıp kullanmadığını ve durumun (yani mantığının) aleyhine işlediğini nasıl anladığını soruluyor.İşte Soros'un yanıtı:

  ***Bir çeşit acı hissediyorum.Büyük ölçüde hayvansal içgüdülerime güveniyorum.
  Fonun yönetim kurulundayken sırt ağrıları çekiyordum.Sırt ağrısının başlaması bana portföyümde bir sorun olduğunu bildiriyordu.Neyin yanlış olduğunu söylemiyordu,yani kuyruk sokumum ağrırsa,kısa pozisyonlarda;sol omzum ağrırsa nakit para konusunda bir sorun var,gibi.Ama beni,herşeyi yolunda sanarken bir sorun aramaya itiyordu.Bu bir yatırımcı için pek de bilimsel bir yöntem değil.***

  Bu,gerçekten de bilimsel bir yöntem değil,ama Soros'un başarısı da su götürmez..Yarın sabah kalktığınızda sırtınız ağrıyorsa hemen paranızı yatırdığınız fondan çekin,demiyorum.Soros,yatırımlarından önce ortamı ekonomik,politik ve psikolojik açıdan derinlemesine inceleyen kurnaz bir adam.Şaşırtıcı olan,mantığı yanıldığında,altıncı duyusuna güvenmesi.
  Siz de bunu yapmayı öğrenebilrisiniz...

  Bu Kitabı Niçin Yazdım?

  Amacım sizi de benim gibi bir altıncı duyu uygulamacısına dönüştürmek değil.Size,altıncı duyunuzdan özel hayatınızda ve iş hayatınızda nasıl yararlanacağınızı göstermek istiyorum.İşimin en sevdiğim yanı,insanlara altıncı duyularını yeniden keşfetmeyi ve geliştirmeyi öğretmek.
  Size,gündelik hayatınızı,altıncı duyunuzu kullanarak nasıl kolaylaştırabileceğinizi göstereceğim.Bu yolla geçmişe ait kayıp bilgileri yada geleceğe dair bilmek istediklerinizi öğrenebileceksiniz.
  Altıncı duyunuz sayesinde yaşamınız üzerinde daha çok güce ve denetime sahip olacaksınız.İstediğiniz herhangi bir konuyla ilgili bilgi edinmeyi öğreneceksiniz,ister hakkında hiçbirşey bilmediğiniz tıbbi bir durum olsun,ister bozulan ve nasıl işlediğini bilmediğiniz bir makine.
  Daha da önemlisi,altıncı duyunuzdan yararlanarak kolay ve yerinde kararlar vereceksiniz.
  Size altıncı duyunuzu duygu ve düşüncelerinizle birlikte kullanarak,karar verme yetinizi sınırsız ölçüde geliştirmeyi öğreteceğim.
  Altıncı duyu,tıpkı jimnastik ve meditasyon gibi,hayatınızın ayrılmaz bir parçası olmalı.Onu yaşamınıza katmakla,duygu ve düşünce dünyanızı zenginleştireceksiniz.

  Bu Bir Uygulama Kitabıdır

  Bu,altıncı duyuyu kullanmak için gizemli,karmaşık yöntemlerden söz eden,anlaşılması güç bir kitap değil.Felsefe,psikoloji yada aaaafizik konusunda uzman kişiler için yazılmış özel terimlerle dolu bir kitap da değil.(Yine de bu kişilerin de kitabımda yazılanları oldukça ilginç bulacaklarından eminim.)
  Altıncı duyu gerçekten de var mı?Evet!
  Nasıl olduğunu ben de tam olarak bilmiyorum,yine de bazı olasılıklar öne süreblirim.Şansınız var ki altıncı duyuıyu kullanabilmek için nasıl oluştuğunu bilmemiz gerekmiyor
  bu kitapta,gündelik hayatınızda karşılaştığınız sıradan sorunların çözümünde altıncı duyunuzdan nasıl yararlanabileceğinize dair bazı öneriler bulacaksınız.Altıncı duyunuzu geliştirmek için ihtiyaç duyacağınız herşeyi de bu kitaptan öğreneceksiniz.VE ben,her adımda yanınızda olacağım.

  Alıştırma Yapmak Sizi Kusursuzluğa Götürür

  Altıncı duyunuzu bu konuda yazılanları okudkça değil,ancak bilinçli olarak kullandıkça geliştirebilirsiniz.Okumak tamamıyla düşünsel bir eylemdir,oysa düşünen zihin sesi,altıncı duyunun SESİNİ BASTIRABİLİR.

  Sizden yaklaşık 20yıldır kendi kurslarımda kullandığım bazı alıştırmaları yapmanızı isteyeceğim.Bu alıştırmaların olumlu sonuç verdiklerini deneyimleridmen biliyorum,üstelik uygulanmaları da oldukça eğlenceli.
  Kendizini kıyaslayabileceğiniz modeller sunmak amacıyla,bazı öğrencilerimden örnekler verdim.Genellikle verilen tepkileri,yapılan hataları belirttim.

  [b]Alıştırmaları Yaparken Nelere İhtiyacınız Olacak?[b]

  Bu kitaptaki alıştırmalarda en iyi sonucu alabilmek için,
  [b]bir kayıt cihazı/[b] edinmeniz çok yararlı olacaktır.Çünkü en etkili yöntem,altıncı duyunuzu gerçek hayatta nasıl kullanacaksanız,alıştırmaları da o şekilde yapmaktır.Yani yanıtlarınızı yazmaktansa,yüksek sesle söyleyeceksiniz ve kayıt cihazınız sayesinde daha sonra bu yanıtlara dönüp,onları inceleme fırsatınız olacak.

  Yüksek sesle konuşmanın bir başka avantajı da,mantığınızın altıncı duyunuzca engel olmasına daha az zaman tanımasıdır.Dilerseniz alıştırmaları yazarak da yapabilrisiniz,ama hiç durmadan konuışmanız çok daha iyidir,üstelik çoğu insan yazarak altıncı duyunun hızına yetişemez.Gerçekte altıncı duyunun hızına yetişebilmeniz,sizinle konuşanın artık altıncı duyunuz olmadığının bir göstergesidir.

  İlerideki bölümlerde bir çok alıştırma yapacağınız için,sayfaları koparılabilen not defterleri işinize yarayacaktır.Her alıştırma için yeni bir sayfa kullanın,böylece dğeişik alıştırmaların sonuçlarını kolaylıkla birbiriyle karşılaştırabilirsiniz.Kopardığınız sayfaları koyabileceğiniz cebi olan bir defter seçin.Eğer yanıtlarınız kayıt cihazıyla kaydettiyseniz,sonradan defterinize geçirin.

  Bu Ktap Nasıl Düzenlendi?

  Bu kitaptaki bölümlerin çoğu basit ve kendi başına bütün oluşturan birer "deneyim" içeriyor.Metinlerin aralarına alıştırmaları serpiştirdim.Bunları arka arkaya gelecek şekilde yerleştirdim ki,her biri sonraki için gereken zemini hazırlasın.Kitabın sayfalarına gelişi güzel bir göz atmayın.İlk sayfadan başlayın ve ilerdeki sayfalara bakmadan,sırayla okuyun.

  Amacımı Herzaman Anlamayabilirsiniz

  Yeri geldiğinde sizden,amacını bir kaç bölüm sonra açıklayacağım bir alıştırma yapmanızı isteyeceğim.Bazı öğrenciler bunu sinir bozucu bulabilir,ama bu da öğrenme sürecinin bir parçası.Tabii,alıştırmaları dikkatle yaptığınız takdirde.Onlardan öğreneceğiniz bilgiyi alacağınıza emin olun-sizden ne yapmanızı istediğmi anlamasanız bile...

  Dilerseniz Matinleri Atlayabilirsiniz

  Daha önce de belirttiğim gibi bu bir uygulama kitabı.Altıncı duyunuzu geliştirmenin tek yolu onu kullanmaktır.Bölümlerdeki metinler,merakınızı tatmin etmek ve bana sık sık sorulan soruları yanıtlamak için yazıldı.Ancak neyi niçin yaptığınızı bilmeden de altıncı duyunuzu kullanmanız mümkün.Gerçekten de eğer zamanınız kısıtlıysa ve bu kitabı bitirmek istiyorsanız,metinleri es geçip tüm dikkatinizi alıştırmalara verebilirsiniz.

  Kendinize Yeterince Zaman Tanıyın

  Bu kitabı adım adım uygulayarak altıncı duyunuzu geliştirmek,bir çeşit zihin jimnastiği kursuna gitmek gibidir.Alıştırmaları yaptıkça altıncı duyunuzu kullanma kapasitenizi geliştireceksiniz.Her alıştırma size,farkına varma,kaydetme yada bütün haline getirme gibi belirli bir yetenek kazandırmayı amaçlar.Kısacası bilinçdışınıza biliçli bir "okuma"yı oluşturan parçaları sağlamayı öğreteceksiniz.
  Bu kitabı bir oturuşta oturup bitirmeye çalışmayın.Altıncı duyunuzu keşfetmeniz ve geliştirmeniz bir gecede olmayacaktır.Aslında alıştırmaların çoğuna,basit olmalarına rağmen,tam bir gün ayırmanız gerekebilir.

  Kopya Çekmeyin!

  Kitaptaki alıştırmaların çoğunun cevap anahtarları ilerdeki sayfalarda yazılı.Bir alıştırmayı yapıp bitirmeden sonraki sayfalara bakmamay özen gösterin.Bir anlık bir göz atış,bilinçaltınızın,aslında altıncı duyunuzla ulaşmanız gerekn bilgiyi kaydetmesine neden olur.

  Sağlığınza Özen Gösetrin

  Önünüzdeki günler ve haftalar boyunca,varlığınızın "el değmemiş" bir bölümü üzerinde sıkıbir çalışma yapıyor olacaksınız.Zihninizin ve bedeninizin dinlenmeye ihtiyacı olacak.
  Sizi güçlendiren,rahatlatan şeyleri yapmaya çalışın.İyi beslenin.Yürüyüşe çıkın.Spor yapın.Masaj yaptırın.

  Pekâlâ artık başlayalım!
  Bu kitap,altıncı duyunuzu geliştirip haytınızla ilgili ilgili olduğuna göre,önümüzdeki bölümlerde sizden amaçlarınızı,değer yargılarınız ve önceliklerinizi gözden geçirmenizi isteyeceğim.


  ***

  İşte kitabı aynen yazdım,biraz uğraştırdı ama olsun
  Yazar tabi kitaba göre konuştu, ben de sitede nasıl yapılacağını anlatacağım:


  Sonraki bölümde ve diğer bölümlerde alıştırmalar olacak.
  Toplam 26tane...
  Biralıştırmayı yazacağım,nasıl yapıldığını,ne yapmanız gerektiğini,Sonra sonuçlarını buraya yazmanızı istemiyorum.
  Daha doğrusu,bazı alıştırmalar kişiye özel,kişisel bilgilerinizi sanırım siteye yazmayı pek istemezsiniz...
  Ama bazıları da genel sonuçları olan alıştırmalar.Onlar için verdiğiniz yanıtları siteye yazmanızı isteyeceğim,çünkü katılmayan üyeler tam olarak ne yaptığımızı görsün ve genel olarak olumlu sonuç alıp almadığımızı görelim
  Kayıt cihazı olması daha iyi olur. 6.his ile bilgi bir anda gelir geçer,bunu yakalayabilmek zor olurken,bir de bunu yazmaya kalkışmak işimizi güçleştirir.Ama kayıt cihazınız yoksa mecburen yazacaksınız bir kağıda yanıtları...
  Her uygulamanın sonucunu bu altıncı duyu derslerine katılan üyelere özel mesaj ile göndereceğim.Siteye alıştırmaların cevaplarını eklemeyceğim,çünkü sonradan katılan üyeler olursa cevabı görmüş olur ve hiçbir manası kalmaz bu alıştırmaların.

  Yaklaşık 1hafta 2.bölümü eklemeyeceğim siteye,çünkü oldukça fazla üyenin katılmasını istiyorum.
  Dikkatinizi çekerim,ben altıncı duyusuna güvenenleri değil,daha çok bunu açığa çıkarmak isteyenleri istyiorum.Tabi bu 6.duyusunu kullananların katılamayacağı anlamına gelmiyor,ama asıl amaç 6.duyuyu ortaya çıkarmak ve geliştirmek.
  Böyle bir uygulama,birebir ders şeklinde olan bir uygulama,bence gayet güzel bir fırsat herkes için.

  Tekrarlıyorum,o kadar eminim ki,bütün bu uygulamalar bitince %99 altıncı duyunuz gelişecek.Sadece dediklerimi yapmanız yeterli.Kafanıza takılanları bu başlıklar içinde sorabilirsiniz.Sonuçta amaç uygulama,sadece bilgi olsa yazar çekilirdim
  Şimdiden herkese başarılar,umarım hayırlısı olur...

 2. #2

 3. #3

  Standart

  gülşah hanım bulunca yazabilirseniz sevinirim

 4. #4

  Standart

  derslere ne zaman başlıyacaksınız kitabı nereden temin edebilirim

 5. #5

  Standart

  Altıncı his Uygulama


  Bir iş için para yatırmak istiyorum kazana bilir miyim?
  Bugün biriyle tanıştım benim için uygun mu?
  Veya buna benzer bir işin olacağını veya olmayacağını
  Nasıl tahmin edersiniz çok basit
  Tabiî ki altıncı hissimizi kulana biliriz
  Aşağıdaki yazılı uygulamaları kıllanarak altıncı hissinizi faaliyete geçire bilirsiniz


  1...Yanınızda Kimseyi bulundurmamaya dikkat etin çünkü yanınızdaki kişi
  Dikkatinizi dağıta bilir rahat düşüne bileceğiniz bir yere oturun
  Resimde belirlediğim gibi iki avucunuzu açın gözünüzü kapatın

  Devamını Gör !
  2…Ne yapmak istiyorsunuz mesela ben bugün bir iş için
  Bir yere müracaatta bulunacağım iş olacak mı olmayacak mı?
  Diye düşünüyorum ya siz kararınızı verdiniz devam edin

  3…Sol avucunuzda bir portakal varmış gibi hayal edin
  Kokusunu ve ağırlığını his edin

  4…Sağ avucunuzu aynı şekilde açın

  5…Sağ avucunuzda bir elma Varmış gibi hayal edin
  Kokusunu ve ağırlığını his edin

  6…Düşünün şu anda Hangi meyve size hoş görülüyor
  Seçtiğiniz O meyve sizi temsil ediyor seçtiğiniz meyveyi Not edin

  7…Düşünün ve his etin portakal mı elma mı ağır geliyor
  Yani Seçtiğiniz mi yoksa Diğer meyvemi ağır geliyor

  8…Sizin seçtiğiniz meyve ağır geliyorsa düşündüğünüz işte
  Başarılı ve karlı çıkacaksınız
  Seçtiğiniz meyve Eğer hafif geliyorsa uzak durun zararlı çıkmadan

 6. #6

  Standart

  merhaba,
  devamı varmı nerede nasıl bulurum yardımcı olursanız memnun olurum

 7. #7

 8. #8

  Standart

  Bu kitabı nerden bulabiriz. Şu anda hiç bir yerde yok. Bu yazınızın devamı olacak mı?

 9. #9
  Juliet
  Guest

  Standart


  KİTABIN ADI İçimizdeki Güç

  KİTABIN YAZARI Laura Day
  YAYINEVİ VE ADRESİ
  BASIM TARİHİ 1999
  KİTABIN YAYIM MAKSADI İç güdüsel güçlerini keşfetme ve kullanma

  KİTABIN ÖZETİ :

  Yazar Hakkında Bilgi :

  LAURA DAY, son on yıldır tüm dünyada ALTINCI DUYGUYU GELİŞTİRME VE KULLANMA dersleri veriyor; iş adamlarına, bilim adamlarına ve özel müşterilerine danışmanlık yapıyor.

  Altıncı Duyumuzun Gelişmesinde Yedi Aşama; Açılma, Farkına Varma, Oyun Oynama, Güvenme, Kaydetme, Yorumlama, Bütünleme den bahsediyor. Ve

  ‘' Altıncı Duyumu Nasıl Geliştirdim?'' le başlıyor;

  Bilimsel bir toplantıda, ufak tefek, çocuksu, yirmi bir yaşında, deniz mavisi ve beyaz giyinmiş, ince dizleri pileli eteğinin altından birleştirilmiş bir genç kadın vardı. Bu genç kadının tedirgin bir hali vardı. Böyle seçkin (psikolog, doktor ve uzman) insanlardan oluşan bir topluluğun karşısına hiç çıkmamıştı. Gazetecilerde olayı görüntülemek ve kaydetmek için oradaydılar.

  Genç kadının önünde süslü masaya konmuş eşyalar vardı. Bu zarfların ve kutuların içinde hiçbir belirleyici işaret yoktu. Genç kadına güven vermek istercesine Dr.Del Rosso sol elini tutmaktadır. Dr.Del Rosso kapalı kutuların birini rasgele seçip genç kadına verirken, seyircilerde suskunlaşır. Genç kadın bir süre bu kutuya bakar, ardından düşüncelerini toplamak ister gibi gözlerini uzak bir noktaya diker. Dr.Del Rosso masaya bir mikrofon yerleştirir ve kayıt cihazını çalıştırır.

  Genç kadın ağır ağır konuşmaya başlar. ‘'Küçük deliklere girip çıkan havayı görüyorum Sesler çıkarıyor.''

  İtalyanca onun ana dili değildir. Akıcı konuşmasına rağmen sık sık izlenimlerini yakalamak için susar. Gazeteciler not defterlerine onun söylediklerini yazmaya başlar.

  ‘'Tahta ve maden...Adam bunu satın aldığında çok üzgündü...Gitmek...İstemediği bir yere gidiyor... Yalnız, ailesinden uzakta. Yine de bu şey hoş bir ses çıkarıyor.''

  Genç kadının söyleyecekleri bitmiştir. Kapalı kutuyu Dr.Del Rosso'ya geri verir. Dr.Del Rosso seyircilere, ‘'Bu kimin kutusu?'' diye sorar.

  Odanın arkasından Dr.Cosco'nun çekingen sesi duyulur. ‘' Sanırım benim.'' İçindeki doğru tanımlandı mı diye kutuya bakılır. Genç kadın kutuyu açar ve içinden tahtadan ve madenden yapılmış bir mızıka çıkar. Bunu Dr. Del Rosso'ya uzatır, o da mızıkayı havaya kaldırır ve odadakilere gösterir. Genç kadının yaptığı tanımlamanın doğruluğu karşısında seyircilerden hayret dolu sesler yükselir. Dr.Cosco bu mızıkanın kendisi için ne anlama geldiğini açıklar. ‘' Bunu askere giderken satın almıştım. Evden uzakta bana arkadaş olsun diye. Askerliğim boyunca yanımdan hiç ayırmadım. Gitmek istememiştim. Arkamda bıraktığım öyle çok şey vardı ki...'' Dr.Cosco anılarına dalıp susarken, Dr.Del Rosso deneylere devam eder. İşte bu örnekle aslında çocukluğumuzdan beri kullanmakta olduğumuz bir yeteneği nasıl geliştirebileceğimizi göstermek için yazdığını yazar ifade ediyor.

  ‘'Altıncı Duyunuzdan Nasıl Yararlanabilirsiniz?'' başlığıyla kitaba devam etmeden ilkokul birinci sınıfta öğrendiğimiz beş duyuyu tekrar gündeme getiriyorum.

  İki Binli yıllara yaklaşırken hayatımızı yönlendiren mantık, akılcılık ve bilimsel yöntemin tek başına yetersizliği de artık anlaşılmış durumda. Ve dünya git gide beş duyunun dışındaki duygu, algılayış ve inanç biçimlerinin yardımına başvuruyor.

  Bu günlerde altıncı duyunun kuşkulu bir ünü var. Geleneksel düşünüş, altıncı duyuyu elle tutulamayan, mistik, güvenilmez ve kadınlara özgü olduğu gerekçesiyle saf dışı bırakılıyordu. Oysa izin verdikleri taktirde erkekler de altıncı duyularını kullanabilirler. Bazı şeyler onların da ‘'içlerine doğar'', ‘'içlerinden bir ses'' onlarla konuşur.

  Altıncı duyunun uygulamacısı altıncı duyusunu gündelik hayatında ve iş hayatında bilinçli olarak kullanan kişidir, diyor yazar ve nerelerde kullandığını şöyle ifade ediyor;

  Altıncı duyumu aklınıza gelebilecek her konuda kullanabiliyorum.

  · Hiç bilmediğim yerlerdeki kayıp insanları bulmak için,

  · Önümüzdeki altı ay içinde hisse senetlerini değerlerini, altın fiyatlarını, borsanın durumunu tahmin etmek için,

  · Doktorların teşhis koyamadığı hastalıkların nedeninin bulmak ve ilaçların etkilerini tahmin etmek için,

  · Mahkemelerde savunma taktiklerini geliştirmek ve karşı tarafın avukatlarının sorularını tahmin etmek için

  · Ve son olarak eğlenmek ve para kazanmak için

  · Bende buna muharebe sahasında, günlük işlerde ileri görüşlülük

  Altıncı duyu, tıpkı jimnastik gibi ve meditasyon gibi, hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmalı. Onu yaşamınıza katmakla, duygu ve düşünce dünyanızı zenginleştireceksiniz. Altıncı duyunuzun bu konuda yazılanları okudukça değil, ancak bilinçli olarak kullandıkça geliştirebilirsiniz.

  Bu kitaptaki her alıştırma size farkına varma, kaydetme yada bütün haline getirme gibi belirli bir yetenek kazandırmayı amaçlar.

  Altıncı duyunuzu geliştirmek için sağlığınıza özen göstermeniz gerekir. Sizi güçlendiren, rahatlatan şeyleri yapmaya çalışın. İyi beslenin, yürüyüşe çıkın, spor yapın, masaj yaptırın, diye öğütler veren yazar, bölüm 1 den 9 ncu bölüme kadar 1. aşama; açılmadan bahsediyor ve örnekler veriyor;

  Bu bölümdeki sorulara kısa ve net yanıtlar verin, kimi zaman tek bir kelime bile yeterli olabilir. Akıllıca yanıtlar bulmaya çalışmayın.

  Bir öğrenci şöyle yanıtlar vermiştir:

  · Tam şu anda ne istiyorsunuz? ‘'Bir yuva''

  · Tam şu anda neye ihtiyacınız var? ‘'Yardıma''

  · Tam şu anda en büyük dileğiniz ne? ‘'Uyum ve huzur''

  · Tam şu anda en büyük yeteneğiniz ne? ‘'Sevmek''

  · Tam şu anda önünüzdeki en büyük engel ne? ‘'Kendim''

  Öğrencinin aynı sorular üzerinde düşünerek verdiği cevaplar ise şöyle:

  · Tam şu anda ne istiyorsunuz? ‘' Sakin, dengeli bir yaşantı''

  · Tam şu anda neye ihtiyacınız var? ‘' Paraya ve durumumun açıklığa kavuşmasına''

  · Tam şu anda en büyük dileğiniz ne? ‘'Mutlu bir aile hayatı''

  · Tam şu anda en büyük yeteneğiniz ne? ‘'Çevremi, yaşadığım ortamı güzelleştirmek''

  · Tam şu anda önünüzdeki en büyük engel ne? ‘'Karar verme ve hayatımı düzenleme konusundaki yetersizliğim ve aşırı duygusallığım''

  Bu cevaplarda şu sonuçlar göze çarpıyor;

  Altıncı duyu insanın sonradan kazandığı bir beceri değil , tıpkı konuşma, düşünme ve müzik beğenisi gibi, insanın tüm düşünsel, duygusal ve fiziksel süreçlerinin bir parçasıdır. Her an, şu an da dahil, altıncı duygumuzdan bilgi alır, sadece bu sürecin farkında olmayız.

  Altıncı hissimizden en iyi yararlanmanın püf noktası bilinç dışındaki bilgileri bilincimizin ulaşıp yorumlayabileceği bir yere getirmektir. Bilinç dışımızda olup bitenleri denetleyebilmemiz için çok pratik yapmaya ve yönlendirmeye ihtiyacımız var, deniyor örnek sonunda.

  Televizyondaki kungfu dizisini anımsıyorsunuz?

  Dizinin ilk bölümünde David Carradine Kungfu öğreten gizli bir Çin mabedine kabul edilir. Avluyu temizlerken bir bilgeyle karşılaşır. Adam kör olduğu halde normal insanlar gibi dolaşabilmektedir. Bilge gence körlüğün sanıldığı gibi bir sakatlık olmadığını söyler. Bu sayede diğer duygularını daha iyi geliştirebildiğini söyler ve ayağının dibinde bir çekirge olup olmadığını sorar, çocuk o sırada yere bakar ve çekirgeyi görür. Bilgeye bunu nasıl duyabildiğini sorar. İnsanlar altıncı duygunuzu nasıl geliştirdiğimi sorunca ben onlara nasıl geliştirmediklerini soruyorum.

  Altıncı bizde doğduğumuzdan beri var olan bir gerçek. Yalnız biz bu duygumuzu bilinçsiz olarak kullandık. Biz bu duyumuzu çalışarak ve doğru yönlendirmeyle geliştirebiliriz. Altıncı duyu karar verirken kullandığımız diğer yeteneklerimizle karşılaştığımızda daha güçlü bir araçtır. Aynı şey duygu ve zekamız için de geçerlidir. Niye niçin tepki verdiğimizi bilirsek daha akılcı ve net kararlar alırız. Sonuç olarak altıncı duyumuzu tanımak, karar verirken kullandığımız diğer bilgileri, altıncı duyguyla edindiğimiz bilgileri pekiştirmemizi sağlar.

  Bölüm 9 ve 10. Bölüm de farkına varma aşamasını; ‘'altıncı duyumuzun kapılarını açıyoruz'' başlığıyla veriyor.

  Altıncı duyumuzu çalıştırmaktaki ve geliştirmekteki amacımız, her şeyin farkında olmak değildir. Amacımız algıladığımız şeylere karşı mümkün olduğunca açık olmamız, böylece bunların bilinçli olarak sindirilmesine olanak tanımaktır. Amacımız altıncı duyumuzla bilgi toplamak ve bu bilgiyi aktararak kaydetmek olduğuna göre, algıladıklarımızı anında ve aynen aktarmamız gerekiyor.

  ‘Algıladığımız, hatırladığımız, hissettiğimiz, düşlediğimiz yada içimize doğan; kısacası fark ettiğimiz her şeyin bir anlamı vardır.''

  İmgelerin bizimle konuşmasına izin vermeliyiz. Bunları anlamlı bir şekilde yorumlamaya çalışmalıyız. Ama mantığımızı zorlamadan hayal gücümüzün hikayeyi anlatması kitapta belirtiliyor.

  Bölüm 11 de ‘'Nasıl Oyun Oynadığınızı Hatırlayın'' başlığı altında ;

  Altıncı duyumuzu geliştirmenin tam anlamıyla bir çocuk oyunu olduğu belirtiliyor. Aynı nesne iki ayrı insan için çok farklı anlamlara gelebilir. Örneğin kediler herkes için aynı anlama gelmez. Kedi seven bir insan için dostluk ve sevimlilik simgesi olabilirken, kedi sevmeyen bir insan için uğursuzluk anlamına gelebilir. Simgelerimizin anlamlarının bize ulaşmasına izin vermeliyiz, bu zaman alacaktır. Başlangıçta bu simgeler anlamlıymış gibi oyun oynasak da, gitgide gerçekten anlam kazanmaya başladıklarını göreceğiz.

  Bölüm 12 de güvenme ve kaydetme aşamaları;

  ‘'Altıncı duyumuz dünyayla ilgili önyargılarımızla, mantık düşkünlüğümüzle ve sağduyuya duyduğumuz aşırı güvenle başa çıkmak zorundadır.

  Bir soruyu yanıtlarken düşündüğümüz, hissettiğimiz, algıladığımız, anımsadığımız her şeyi kaydetmemiz gerektiği belirtiliyor.

  Kitaba göre izlenimlerimizi ifade ederken onları şu üç kategoriye ayırmamız gerektiği belirtiliyor. Bunlar ‘'gerçek'', ‘'hayal ürünü'' izlenimler, ‘'parazitler'' dir.

  Altıncı duyunuzu bilinçli olarak denetleyebilmek bisiklete binmeye öğrenmeye benzer, öğrenene kadar çok pratik yapmanız gerekir, öğrendikten sonra ise yürümek gibi kolay, kendiliğinden yapabileceğiniz bir şey haline dönüşür.'' Şekliyle anlatılıyor.

  Bölüm 13 de altıncı duyunun anlamını;

  Altıncı duyu: İngilizce deki ‘'intuition'' kelimesinin bir anlamıdır. Bu kelime aynı zamanda ‘'içgüdü'', ‘'önsezi'', ‘'kehanet'', hatta ‘'bilinçaltı'' anlamına geliyor. Son zamanlarda İngilizce'de ‘'kolay anlaşılır'' yada ‘'kendiliğinden yapılan'' anlamında da kullanılıyor. Bu anlamlardan yola çıkarak altıncı duyunun bir bilgi toplama ve yorumlama aracı olduğunu altıncı aşama olarak ele alıyor.

  Bölüm 14, 15, 16, 17, 18, 19 de altıncı duyumuzla iletişim sorunumuz olduğundan bahsederken modern çağın tartışmasız en büyük beyinlerinden olan Einstein bile, bilimsel gerçeğin önce altıncı duyuyla açığa çıktığını, ancak sonra mantıkla kanıtlandığını itiraf ettiğini söylüyor.

  Bölüm 19 da ise; ‘'Altıncı duyu, beş duyu ve zihnin aksine, zaman ve mekanla sınırlı değildir. Altıncı duyumuz bize henüz olmamış, hiç görmediğimiz şeylerle, hiç gitmediğimiz yerlertle ilgili bilgiler verebilir. Bir açıdan altıncı duyu çocuk oyuncağıdır.'' Diyor yazar.

  Bölüm 20 de özellikle dikkat çeken bir şey de ;

  ‘'Gerçekte bir konuda ne kadar bilgi sahibiysek yada sorunun yanıtıyla ilgili duygusal beklentilerimiz ne kadar fazlaysa, altıncı duyumuzla o konuya dair bilgi edinmemiz ve bu bilgiyi doğru yorumlamamız o kadar zor olur. İşte bu yüzden, altıncı duyumuzu başkaları için kullanmak, kendimiz için kullanmaktan daha kolaydır'' cümlesidir.

  Bölüm 21, 22, 23, 24 ve 25 de son aşama bütünleme ile ilgili çıkarılan noktalar şunlardır;

  · Soru dışında hiçbir yardımcı bilgiye ihtiyacımız yoktur.

  · Her zaman haklı olamazsınız.

  · Sorusunu yanıtladığınız kişiye değerlendirme hakkı tanımamız gerekir.

  · Size soru sorulduğunda aklınıza gelen her şeyi aktarmanız gerekir. Bizim için anlam ifade etmeyen izlenimler arkadaşımız için çok önemli olabilir.

  · Bir soruya karşılık izlenimler almaya başladığımızda yeni sorular ortaya çıkacaktır. Ayrıntılardan bütüne varmaya çalışmalıyız. Okuma yaparken kontrol noktaları edinmeye çalışın; isimler, tarihler, yerler yada olaylar, soruyu soran kişinin, bilginin doğruluğunu saptayabilmesini sağlar. Okuma yapan kişinin soruyu soran kişiyle ilgili bilgileri alırken ve yorumlarken tarafsız kalması gerekir.

  · Altıncı duyumuzla edindiğimiz bilgiyi tek başına değil, duygu, düşünce ve diğer yargılarımızla birlikte değerlendirmemiz gerekir.

  · Altıncı duyumuzu özel hayatımızda ve iş hayatımızda da kullanabiliriz.

  · Hayatımızdaki önemli soruların çoğu gelecekle ilgilidir. Ve bir hayatta kalma becerisi olan altıncı duyu, özellikle gelecekle ilgili bilgi verme konusunda yetkindir. Altıncı duyunun, mevcut şartlarda öğrenilmesi mümkün olmayan bilgiye ulaşmak için verilmiş olma olasılığı yüksektir.

  · Altıncı duyudan yararlanabilmek için onun sesini duygularımızın ve mantığımızın sesinden ayırt etmeyi öğrenmemiz gerekir. Altıncı duyumuzu paylaşarak, bilgi alanımızın ötesindeki değerli kaynaklara ulaşabilir, aynı anda birbirimizin deneyimlerinden ne kadar etkilendiğimizi anlarız.

  SONUÇ :

  Bu kitap 7 aşamada, unutulmuş bir yeteneği yeniden keşfetmemizde ve daha etkin bir duruma getirmemizi sağlamakta yardımcı oluyor. Kısaca altıncı duyumuzu harekete geçirmeyi.

  Ortada hiçbir neden yokken, niçin bazı şeyleri seviyoruz yada sevmiyorum? Niçin bir uçağa binmekten aniden vazgeçebiliyoruz? Niçin bazı insanlara dikkat ederken bazılarının farkına bile varmıyoruz? Niçin bazılarını dinlerken; bazılarını ne dinliyor nede adam yerine koyuyoruz?

  Bu tür kararları alırken, aslında pek de fark etmeden altıncı duyumuzu kullanıyoruz. Her zaman kulak vermediğimiz içimizdeki bir ses, sandığımızın aksine hayatımızda belirleyici bir rol oynuyor.

  Laura Day, bu kitabında altıncı duyumuzu nasıl keşfedebileceğimizi ve bir adım daha ileri giderek ondan bilinçli olarak nasıl yararlanabileceğimizi kolay yöntemlerle akıcı bir dilde öğretiyor.

  Alıntıdır 10. #10

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. İçimizdeki Bizler
  By eylül ceren in forum Psikoloji
  Cevaplar: 3
  Bölüm Listesi: 06-07-2008, 12:43 AM
 2. İçimizdeki Kalıplar.
  By EXiR in forum Kariyer ve Kişisel Gelişim
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-26-2007, 01:43 PM
 3. İçimizdeki Çocuk
  By SenabiL in forum Kitap Tanıtımları
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 07-16-2007, 09:48 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]