Türkiye'de Psikolojinin Tarihçesi

Türkiye'de psikolojinin tarihini 15.yy da Sultan 2. Mehmed döneminde kurulan akil hastanesine dayandirabiliriz. Bu hastenede, akil hastaliginin diger hastaliklar gibi oldugundan yola çikarak hastalari müzikle ve sporla tedavi yoluna gidilmistir. Bugünkü anlamda psikoloji çalismalarina ise 1915 yilinda, Istanbul Üniversitesi'ni yenilestirme plani çerçevesinde Almanya'dan davet edilen pröfesörlerin egitim vermek üzere Istanbul'a gelmeleriyle baslanmistir.Pröfesör Anschütz I.Ü'de kurulan Psikoloji Kürsüsünün basina getirilmis ve burada Almanya'da oldugu üzere psikoloji deneysel bir bilim olarak ele alinmistir. Ayni yil, alaninda ilk olan, çocuk psikolojisi üzerine bir kitap yayimlanmis ve Binet-Simon Zeka Testi türkçeye çevrilmistir. 1. Dünya Savasi sonunda Istanbul isgal edilince, I.Ü'de bulunan yabanci pröfesörler de ülkelerine geri döndüler. Psikoloji Kürsüsünün basina, Jean Jacques Rousseau Enstitüsünde egitimini tamamlamis olan Sekip Tunç getirildi. Sekip Tunç psikolojinin deneysel alanindan çok egitim yönüyle ugrasmis, kitaplar ve makaleler yazmis, Freud ve James gibi önemli isimlerden çeviriler yapmis, günlük gazetelere psikoloji üzerine yazilar yazarak psikolojinin daha çok bilinir olmasina hizmet etmistir.

1933'de I.Ü. yeniden yapilanmaya gitmis, bunda Nazi Almanyasi'ndan kaçarak Türkiye'ye gelmis bilim adamlarinin rolü büyük olmustur.Bu dönemde 103 yabanci profesör Türkiye'de çesitli görevlere getirilmislerdir.Hemen hepsi alanlarinda öncü olan bu isimler Istanbul Üniversitesi'ne en parlak 15 yilini yasatmislardir.
1936 yilinda Prof. Wilhelm Peters, Deneysel Psikoloji Kürsüsünün basina geçirilmek üzere davet edilmis ve 1937'de bu kürsünün basina geçmistir. Prof. Peters Deneysel Psikoloji Kürsüsünü, Pedagoji Enstitüsünden ayirmak için çalismalar yapti. Bu dönemde psikoloji kütüphanesi ve laboratuvari kuruldu.
Ayni yil Ankara Üniversitesi ve bu üniversitede bir de psikoloji kürsüsü kuruldu. Felsefe Enstitüsü'nün altinda psikoloji ve felsefe kürsülerinin basinda Prof. Pratt ve Muzaffer Sherif bulunuyorlardi.
1953 yilinda I.Ü'nden emekli olan Prof. Peters'in yerini asistanligini da yapmis olan Prof. Mümtaz Turhan aldi. Prof. Turhan yurt disindan misafir ögretim görevlileri çagirmis ve asistanlarinin da yurt disinda egitim görmelerini saglayarak, verilen egitimin kalitesini arttirmaya çalismistir.
Ayni yil Deneysel Psikoloji Kürsüsü'nden ayrilan Genel Psikoloji Kürsüsünün basinda Prof. S. Esat Siyavusoglu bulunuyordu. Siyavusoglu'nun Rorshach testinin türkçelestirilmesi, Sisli psikoteknik laboratuvarinin ve kriminoloji enstitüsünün kurulmasinda katkilari olmustur. Yukarida sözü geçen iki kürsü 1983 yilinda YÖK karari ile tekrar birlestirilmislerdir.
1953 yilinda Egitim Bakanligi Test ve Arastirma bürosu kurulmus burada yabanci dillerdeki testlerin çeviri ve adaptasyonlarinin yapilmasi planlanmistir. 60'li yillar ve devaminda Türkiye Üniversitelerinin sayisindaki artis ile 1987 yilina gelindiginde psikoloji lisans egitimi veren üniversitelerin senede aldiklar ögrenci sayisi 800'e ulasmistir. 70'li yillar itibari ile ülkemizde, diger alanlarda oldugu gibi, psikoloji alanina iliskin kitaplarin, arastirmalarin sayisinda bir artis olmustur.