Bayan bot modelleri tasarımlar artıkça ve sezonlar değiştikçe artış göstermekte olan giyim sektörü arasındadır. Hemen hemen her yerde istediğiniz bir bot modeli bulmak oldukça kolaydır. Artan moda anlayış kitlesi ile gelişen moda sektöründe bayan kışlık bot modelleri artık sadece kışın değil her mevsim tercihler arasındadır. Yazın şortlar ile oldukça kullanılan bot modelleri çoğu adının kurtarıcısı niteliğindedir. Tercih edeceğiniz bot modelinin sizlere uygun birer ürün olup sizi yansıtmasını talep ediyorsanız öncellikle sezona uygun değil de ayağınıza uygun olup olmaması oldukça önemli bir konudur.
Fakat tabi ki de sezona da uygun olması önemlidir. Ayakkabı özellikle kadınlar için güvenin ilk adımlarından biridir. Ayakkabı denilince akla ilk güven duygusu gelir örnek olarak bir kadın eğer o gün topuklu bir ayakkabı modeli seçtiyse oldukça öz güvenli bir şekilde kendini belli eder. Aynı kadın o gün düz bir ayakkabı seçer ise modu daha düşük olmakla birlikte öz güveni biraz da olsa aşağılara çeker. Aynı zamanda bot seçerken dikkat etmeniz gereken şeyleri şöyle bir sıralayalım; öncellik olarak gerçekten güvenilir bir ayakkabı aldığınıza emin olmanız oldukça önemlidir. Sonra ayakkabın gündelik özellikleri , vaatleri , kumaşı ve iç yapısı rahatlık bakımından dikkat edilmesi ve uygulanması gereken konulardan biridir. Bayan bot tercih edilirken sıkça sorulan sorulardan biri de ayakkabının bir dahaki sezonda kullanım oranıdır. Öyle ki bazı kadınlar sezon değiştikçe ve modeller artıkça yeni olsa bile diğer ayakkabılarını tozlu raflara kaldırmaktadır. Fakat bu doğru bir şey olmamakla birlikte maddi açıdan büyük bir zarardır.
Sağlık açısından da dikkat edilmesi gereken şeylere uymak çok önemlidir. Aynı zaman da fiyat konusuna değinecek olursak bayan bot fiyatları sezonun artışına ve ya kullanım sıklığına göre değişmektedir. Oldukça tercih edilen bir model yüksek fiyatlara satılsa da az tercih edilen bir model oldukça uygun fiyatlara satılmaktadır. Aynı zamanda istediğiniz ayakkabı modelini nereden alacağınız da büyük önem taşır marka ve kaliteli ürünler açısından indirim zamanlarını takip etmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.