Bayan ayakkabı denilince akla ilk olarak topuklu modeller gelse de gün geçtikçe artan modeller ve tercih değişimleri ile düz modeller de oldukça sık tercih edilmektedir. Kadınlar artık hem rahat hem de şık olmak amacıyla tercihlerinde oldukça büyük değişimler yapmıştır. Ve tabi ki de moda sektörü de bu işe büyük katkıda bulunmuştur. Kadınların vazgeçilmezi olan ayakkabı modelleri her zevke ve isteğe göre biçimlendirilmiş olarak karşımıza sıkça çıkar. fakat tercihler arasında bayan ayakkabı modellerine yer verirken dikkat etmeniz gereken konular vardır.
Sağlık açısından baktığımızda ortopedik modellere yer vermek çoğumuz için en sağlıklısıdır. Çok beğenerek aldığınız o güzel ayakkabıyı giyemediğiniz sürece aslında sizin için hiçbir önemi yoktur. Fakat ne yazık ki bazı insanlar sağlık konusunu es geçerek tamamı ile moda yolundan ilerleyerek aslında sağlıklarını tehlikeye atmaktadır. Ayakkabı bayan modellerine yer verirken sağlık konusunu es geçmemenizi öneririm . mevsim değişiklikleri ile değişim göstermekte olan sezon trendleri her geçen gün değişmektedir. Bu sezon son trendlere şöyle bir bakarsak bayan ayakkabı modellerinde oldukça tercih edilen model yine düz tabandan yanadır. Fakat topuklu modeller zirveyi yine terk etmemiş sıkça tercihler arasında yerini bırakmamıştır.
Her işin başı sağlıktır. Sözünü gerçekten göz ardı etmemek gerekir. Tarz olmak her kadının istediği güzel bir durumdur. Fakat bu işi başkalarının yaptığı gibi değil de kendinize göre uyarlamanız da mümkündür. Fakat illa ki sezonun trendlerinde kendinize uygun bir model bulacaksınız çünkü bu sene modacılar yeni ve farklı tarzlara oldukça sık yer vermiştir. Kışlık bayan ayakkabı modellerine yer verirken dikkat edilmesi gereken konulara şöyle bir bakalım; öncellikle yaz kış kullanıma uygun olmasını istiyorsanız seçeceğiniz kışlık bayan ayakkabı modelinin oldukça kaliteli bir kumaştan yapılması gerekir. Aynı zamanda sezonun trendlerinde canlı renkler oldukça sık yer aldığından seçim sırasında oldukça dikkatli olunmalıdır.