not: konu https://rkeanalizmerkezi.blogspot.co...u-kuruyor.html adresinden alıntıdır. Videolar ilgili sitede mevcuttur.

Teknolojinin gelişim sürecini takip etmek, meraklıları için bile neredeyse imkansız hale geldi. Hal böyle olunca sıradan insanların neler olup bittiği ile alakalı çokta bir fikri yok. Akıllı telefonların icadından sonra; bilgisayar küçülerek hepimizn cebine girdi. Türk halkı ise bu teknolojiyi çok sevdi. Şaka değil, türk halkı akıllı telefon kullanımında tüm dünyada 1. Türk halkının teknolojiyi sevdiğini sadece bu bile gösterirken Türk Silahlı Kuvvetleride teknolojiyi en iyi kullanan ordulardan biri haline gelmiş durumda. Yerli üretim İhaların (İnsanız Hava Aracı) ve Sihaların (Silahlı İnsansız Hava Aracı) terörle mücadelede ki küçümsenemez başarısından sonra, yerli üretim İnsansız Kara Araçlarınında hazırlanması için düğmeye basılmış gözüküyor. İşte bu yazımızda hali hazırda Tsk envanterine geçmiş İnsansız kara araçlarımızla, gelecekte Tsk envanterine geçmek üzere hazırlanan robotik araçların incelemesinde bulunacağız.

Sarp- İka ve Ukap

Listemizin ilk sırasında Sarp- İka ve Ukap yer alıyor. TSK envanterine ilk olarak Katmerciler firması tarafından geliştirilen ve ilk ürünü Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP) olarak ortaya çıkan insansız kara aracı girecek.

İlk kez geçen yılki 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda sergilenen UKAP, şirketin çok amaçlı insansız kara aracı ailesinde yer alıyor. İnsansız kara aracının ilk konseptinde ASELSAN'ın SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi kullanılıyor.
Şirket, kısa süre sonra da ikinci ürün olarak Uzaktan Kumandalı Yangın Söndürücü'yü (UKYS) tanıttı.


Uzaktan kumanda ve uydu kontrolü

Platform, el tipi kumandayla yakın mesafeden yönetilebiliyor. Büyük çanta tipi kumanda cihazı ise daha uzaklara, insanın erişemediği bölgelere öncü kuvvet olarak aracın gönderilmesine imkan sağlıyor. Böylece arkasındaki birliğin ve personelin zarar görmesini engelliyor.

Yakından kumanda, uzaktan kumandayla hakim olunamayan, insan görüşünün ya da anında tepki vermenin gerektiği durumlarda kullanılıyor.
Bunlara ilave olarak uydu aracılığıyla kontrol seçeneği de bulunuyor. Uydu kontrolü, birden fazla aracın mesafe sınırı olmaksızın kullanılmasına olanak veriyor.


Çok amaçlı kullanılabiliyor


Katmerciler, insansız kara aracı konusundaki çalışmalarını çok karmaşık olmayan, gerektiğinde gözden çıkartılabilecek, geliştirmelere imkan veren, açık kaynak kodlu bir yapı temelinde yürütüyor.
Modüler bir yapıya sahip araç ihtiyaca göre kamera donanımıyla keşif ve gözetleme, radarla tehdit tespit, yaralı kurtarma, mayın temizleme, farklı araçların çekilmesi gibi amaçlar için de kullanılabilecek.
Gelecek versiyonlarında dar sokaklara girebilmesi için ufalıp büyüyebilen araçlar geliştirilecek.
UKAP'ın "drone"lara entegrasyonuyla daha geniş bir görüş alanı da elde edilebilecek.
Platform, uzaktan kumandalı kitiyle 3 kilometre mesafeden yönetilebiliyor. Operasyon süresi bataryayla minimum 5 saat iken, bu süre jeneratörle 8 saate kadar çıkabiliyor. Saatteki hızı 25 kilometre olan aracın hızını artırmaya yönelik çalışmalar yapılıyor. Aracın taşıma kapasitesi ise 3 tona kadar çıkıyor.Silahlı İnsansız Kara Aracı Ejder Yalçın

İkinci sırada klasik türk Pratik zekasının bir ürünü olan Ejder Yalçın var. Ejder Yalçınların en güzel özelliği sürücüsü olmadığı için isabet alsa bile görevini yapmaya devam etmesi. fazla söze gerek yok. ilgili videoyu izlemeniz yeterli.

Tosun

'Tosun' engel tanımıyor
Sahadaki askerlerin yolunu ise yerli üretim 'Tosun' açıyor. Mehmetçik için yol açıp siper kazan 'Tosun'u ne kurşunlar, ne alevler durdurabiliyor. Üstelik tüm bunları kilometrelerce uzaktan kontrol edilerek yapıyor. 'Tosun', 5 kilometre uzaklığa kadar kontrol edilebiliyor. Bu sayede, stratejik öneme sahip noktalar teröristlerden temizlenirken can kaybının önüne geçiliyor. Mehmetçik'te hedefine güven içinde ilerliyor.

Yerli üretim 'Tosun', yurt içinde çukur operasyonlarında, sınır ötesinde ise Cerablus, El Bab ve İdlib'de tüm zorlu görevlerin altından başarıyla kalktı. Şimdi Zeytin Dalı Harekatıyla Türk askerinin önündeki engelleri kaldırıyor.
Kaynak: TRT Haber


Şimdi buraya kadar gösterdiklerimiz aslında gelecek olanların tanıtım filmi (fragmanı) üzerinde çalışılan bir çok sistem var. kaplan, bozena vs. gibi. geçenlerde SSM (Savunma Sanayi Müsteşarlığı Tarafından bir Roboik 2017 yarışması yapıldı. Çok sayıda katılımcının arasından dereceye giren projeler ise gerçekten insanı heyecanlandıran türden.

Yarışmada Derceye giren araçları incelemek isterseniz,
https://roboik.ssm.gov.tr/