Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Bilgisayar virüsü nedir ? Nasıl bulaşır ?
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Bilgisayar virüsü nedir ? Nasıl bulaşır ?

 1. #1

  Post Bilgisayar virüsü nedir ? Nasıl bulaşır ?  Bilgisayar virüsleri, aslinda "çalıştığında bilgisayarınıza değişik şekillerde zarar verebilen" bilgisayar programlarıdır. Eğer bu programlar (ya da virüs kodları) herhangi bir şekilde çalıştırılırsa, programlanma şekline göre bilgisayarınıza zarar vermeye başlar. Ayrıca, tüm virüs kodları (bilinen adıyla virüsler) bir sistemde aktif hale geçirildikten sonra çoğalma (bilgisayarınızdaki diğer dosyalara yayılma, ağ üzerinden diğer bilgisayarlara bulaşma vb gibi) özelliğine sahiptir.

  Bilgisayar virüslerinin popüler bulaşma yollarından birisi "virüs kapmış bilgisayar programları" dır. Bu durumda, virüs kodu bir bilgisayar programına (söz gelimi, sık kullandığınız bir kelime işlemci ya da beğenerek oynadığınız bir oyun programı) virüsü yazan (ya da yayan) kişi tarafından eklenir. Böylece, virüslü bu programları çalıştıran kullanıcıların bilgisayarları "potansiyel olarak" virüs kapabilirler. Özellikle internet üzerinde dosya arşivlerinin ne kadar sık kullanıldığını düşünürsek tehlikenin boyutlerını daha da iyi anlayabiliriz.

  Virüslenmiş program çalıştırıldığında bilgisayar virüs kodu da, genellikle, bilgisayarınızın hafızasına yerleşir ve potansiyel olarak zararlarına başlar. Bazı virüsler, sabit diskinizin ya da disketlerinizin "boot sector" denilen ve bilgisayar her açıldığında ilk bakılan yer olan kısmına yerleşir. Bu durumda, bilgisayarınız her açıldığında "virüslenmiş" olarak açılır. Benzer şekilde, kendini önemli sistem dosyalarının (MSDOS ve windows için COMMAND.COM gibi) peşine kopyalayan virüsler de vardır. Genellikle her virüsün bir adı vardır (Cansu, Stoned, Michaelangelo, Brain, Einstein vb gibi).

  Biyolojik bir virusun ozellikleri, bilgisayar viruslerinin anlasilmasi icin sembol olarak dusunulmelidir. Bir program parcasi ne zaman virus olarak tarif edilir?

  * Taninmasinin zor olmasi icin cok kucuk olmalidir. Bu amacla makina diliyle (Assembler) yazilirlar.

  * Normal program veya bilgisayar komutu gibi, ekrandan kod girerek calistirilmasi yerine, kendi kendine calisabilir ve bir baska ortama (disket veya komut dosyasina) kendini transfer ederek cogalabilmelidir.

  * Belli bir zaman veya olay gerceklestiginde mantik bombasini patlatabilmelidir. (Dosyalari bozmak, zarar vermek, gorsel veya isitsel davranislari sergilemek).

 2. #2

  Standart

  teşekkürler paylaşımın için

Benzer Konular

 1. FTP Nedir? Nasıl Kullanılır?
  By ABYSS in forum İnternet
  Cevaplar: 11
  Bölüm Listesi: 08-20-2013, 04:45 AM
 2. Java Nedir Nasıl Çalışır
  By DaY_WaLKeR in forum Java
  Cevaplar: 11
  Bölüm Listesi: 10-28-2009, 08:03 PM
 3. Bilgisayar virüsü
  By ABYSS in forum Elektronik & Bilgisayar
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 12-18-2006, 03:17 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]