Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 20 Sayfa bulundu

Konu: Kule VİnÇ OperatÖrÜ

 1. #1

  Standart Kule VİnÇ OperatÖrÜ  KULE VİNÇ OPERATÖRÜ


  TANIM

  Paletli, raylı ve sabit kule vinçleri kullanarak, çeşitli yüklerin naklini yapan kişidir.

  GÖREVLER

  Kule vinç operatörü; - Kule vincin genel kontrolünü yapar, - Yürümeyi gerektiren durumlarda kule vincin ayak bağlantılarını çıkarır, - Vincin ayak bağlantılarını takar, - Yükü kaldırır, - Yükün aktarılacağı yönü tespit eder, - Yükü gideceği yere götürür, - Yükü bırakır, - İş bitiminde vinci park durumuna getirir, - Yürüyüş sistemlerini, elektrik ve gövde aksamını, halatları, dönüş ve şaryo sistemlerini kontrol eder, - Hareketli makineleri, dönüş dişlilerini, yürüyüş mafsallarını, kanca halatlarını yağlar, - Kule vincin bakımını yapar, - Bakımla ilgili kayıt tutar,

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Kule vinç - Kalıp elemanları, - Beton harcı kovası, - Prekast elemanları, - Eldiven, kask, gözlük, ayakkabı, el feneri, - Gres pompası, - Halat, kanca, - Yağdanlık v.b.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Kule vinç operatörü olmak isteyenlerin; - Elleri, gözleri ve ayakları sağlam, bunları eşgüdümle kullanabilen, - Çevredeki çeşitli uyarıcıları aynı anda algılayabilen, - Dikkatli, tedbirli, sorumluluk sahibi, - Mekaniğe ilgi duyan Kimseler olması gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Kule vinç operatörü çalışmalarını genellikle sabit duran araç içerisinde ve açık havada yürütür. Çalışma ortamları yağmur, kar, çamur, rüzgâr, tozlu ve gürültülü olabilir. Operatör çalışmalarında dikkatli olmazsa kazalara yol açabilir.

  Sürekli oturduğu yerde çalışan kule vinç operatörü iş öncesi ve iş bitiminde yöneticiler, diğer çalışanlar, makine bakımcıları ile iletişim halindedir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Kule vinç operatörleri; kamu ve özel sektöre ait inşaat şantiyelerinde, santrallerde, fabrikalarda, limanlarda, kum ve çakıl ocakları gibi işyerlerinde çalışabilirler. Ayrıca mesleki bilgi ve becerileri itibariyle gemi vinçlerini de kullanabilmektedirler. Bina inşaatları, prefabrik yapılar ve büyük altyapı yatırımlarındaki artış nedeniyle meslek elemanlarına gereksinim duyulmaktadır. Yeterli deneyim ve sermayeye sahip olanlar kule vinç makinesi alarak kendi hesabına da çalışabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Genelde işletmeler kendi ihtiyaçları olan Kule Vinç Operatörü ihtiyaçlarını karşılamak için, Karayolları Bölge Müdürlüklerine, Tarım ve Köyişleri Bakanlığına veya Makine Mühendisleri Odalarına başvurarak, Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Halk Eğitim Merkezleri ile işbirliği yaparak, kurs açılması talebinde bulunurlar. Gerekli izinler alındıktan sonra kurs açılır. Kurs sonucu yapılacak sınavda başarılı olanlara iş makineleri kullanım (Operatörlük) sertifikası verilir.

  Ayrıca, özel sürücü kursları da gerekli izinleri (Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinin ilgili madde hükümlerine ve 4 üncü madde de belirtilen esaslara göre Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim kurumları Genel Müdürlüğünden kurs açma ve öğretime başlama izni) aldıktan sonra açacakları kurs bitiminde Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından yapılacak sınav sonucu başarılı olanlara İş Makinesi Operatörlük Belgesi verilir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Kursa başlayabilmek için; - En az ilköğretim okulu mezunu olmak. - Sağlıklı olmak, - En az 18 yaşında olmak gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Kursun süresi 12 gündür. Kursiyerler kule vinç operatörü mesleği ile ilgili teorik ve pratik eğitim alırlar. Eğitim süresince; Motorun tarifi ve çeşitleri, motorun belli başlı parçaları, motorun çalışma sistemleri ve prensipleri, elektrik sistemleri, aktarma organları, pnomatik sistemler, operatör koltuğunun ayarı, kumanda kollarının ayarları, arıza belirtileri ve giderilebilecek arızalar, iş makinesi kullanımında emniyetin, güvenliğin sağlanması ve ekonomik şekilde kullanılması, periyodik bakım derslerini alırlar.

  MESLEKTE İLERLEME

  Meslekte yükselme olanağı yoktur.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  Kurs süresince kazanç elde etme imkânı yoktur. Kule vinç operatörü olarak çalışanların aylık kazançları çalışılan işyerlerinin personel ve ücret politikaları, kişinin deneyim ve meslekteki başarısına göre değişmektedir. Ortalama olarak asgari ücretin 3 ile 7 katı arasında kazanç elde edebilirler.

 2. #2

  Standart

  iş arıyorum
  haberi olan cvp yazsın.kule vinç operatörü

 3. #3

  Standart

  Alıntı kule_vinç´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  iş arıyorum
  haberi olan cvp yazsın.kule vinç operatörü

  Hala iş bulamadıysan benimle irtibata gecebilirsin ( sedo718@hotmail.com )

 4. #4

  Standart

  Kule vinç operatörüyüm iş arıyorum..

 5. #5

  Standart

  ben 26 yaşındayım ve daha önce hiç iş makinaları ile ilgili bir işte çalışmadım ve bu makinaları hiç tanımam.ancak vinç operatörü olmayı çok istiyorum ve hedefim de vinç operatörlüğünde uzmanlaşırken aynı zamanda diğer iş makinaları için de gerekli lisansları almak.bunu hedeflemek için çok mu geciktim(yaşım nedeniyle)yani tecrübe edinmek iyi bir yerde işe başlayabilmek ve en önemlisi bu makinalara hakim olabilmek için zamanım var mı sizce?istekli olmak yeterli mi yoksa bu meslekte çalışanların tamamı da küçük yaşlarda mı başlıyor birşeyler öğrenmeye.bana biraz işin incelikleri ile ilgili olarak bilgi verebilir misiniz.?teşekkürler saygılar.

 6. #6

  Standart

  Alıntı sberta´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hala iş bulamadıysan benimle irtibata gecebilirsin ( sedo718@hotmail.com )
  bende iş arıyorum yardımcı olabilirmisiniz

 7. #7

 8. #8

  Standart

  slm ben özgür kule vinc sertifikam var 1 yıl tecrubem var iş arıyorum şu an calışmıyorum bekarım yardımcı olursanız yada yönlendırırsenız sevinirim tlf:05364162842

 9. #9

  Standart iş arıyorum

  kule vinci operatörüyüm..istanbul tuzlada oturuyorum...yurt dışı deneyimim war....iş arıyorum.....

 10. #10

  Standart

  sabit61 telefon numaram.....0537 705 64 30

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. İkiz Kule olayından resimler..
  By ABYSS in forum İlginç Bilgiler
  Cevaplar: 6
  Bölüm Listesi: 09-02-2007, 06:13 PM
 2. Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 03-04-2007, 12:58 PM
 3. Yedİ Kule
  By BoDyGuArD in forum Tarihi Eserler ve Yerler
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 11-29-2006, 03:23 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]