1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: MÜzİk Aletİ (Çalgi) Yapimcisi

 1. #1

  Standart MÜzİk Aletİ (Çalgi) Yapimcisi  MÜZİK ALETİ (ÇALGI) YAPIMCISI


  TANIM

  Türk müziğinde kullanılan aletlerinin yapımı, bakımı ve onarımı alanında çalışan kişidir.

  GÖREVLER

  - Yapılacak çalgıyı tasarlar, - Çalgı için uygun malzemeyi belirler, - Çalgının yapımı için gereken işlem basamaklarını belirler, - Atölyelerde işlemlerin yapılmasını sağlar, - Her işlemin bitiminde kalite kontrolü yapar, - Çalgının istenen sesleri verebilecek nitelikte olması için gerekli düzeltmeleri yapar/yaptırır, - Kullanılan bir çalgıda meydana gelen bozukluğun kaynağını belirler, - Bozuk parçanın yerine yenisini takar, taktırır, - Gerekli ayarları yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  Müzik aletlerinin kalite kontrollerinin, akortlarının yapılmasında kullanılan ses düzenekleri.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Müzik aleti(Çalgı)yapımcısı olmak isteyenlerin; - Sesleri üst düzeyde ayırdedebilme yeteneğine ve ritm duygusuna sahip, - El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, - Müzikle ilgili ve bu alanda başarılı, - Dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Müzik aleti (Çalgı)yapımcıları kapalı atölye ortamında çalışırlar. Ortam tozlu ve gürültülü olabilir. Ancak ses ayarının yapıldığı sırada sessizlik sağlanır. Müzik aleti yapımcıları görevlerini yaparken müzisyenlerle ve meslektaşları ile etkileşimde bulunurlar.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Çalgı yapım bölümü mezunları; - TRT Kurumunun Devlet Koroları ve Orkestralarının, Luthier (müzik aleti yapımcısı) kadrolarında, - Kendilerine özel atölye açabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Meslek eğitimi, Anadolu Üniversitesi , Devlet Konservatuvarı ” Yaylı Çalgı Yapımı” ve Ege Üniversitesi (İzmir) Devlet Türk Musikisi Konservatuarı “Çalgı Yapımı” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Mesleğin eğitimine girebilmek için; - Lise veya dengi okul mezunu olmak, - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli baraj puanı almak, - İlgili üniversitenin yapacağı özel yetenek sınavında başarılı olmak gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Eğitim süresi 4 yıldır. Çalgı yapım proğramında; yaylı sazlar, vurmalı sazlar, mızraplı sazlar ve nefesli sazlar ana sanat dalları olmak üzere dört dalda eğitim verilmektedir. Bütün dallarda ortak olan başlıca dersler şunlardır: Teknik Resim, Meslek Teknolojisi, Türk Müziği Solfej ve Nazariyatı, Batı Müziği Solfej ve Nazariyatı, Akustik, Çalgı Bilgisi Tarihi. Ayrıca her anasanat dalında, ilgili olduğu müzik aletlerinin yapımını öğreten “meslek çalgısı” dersi ve atölye çalışmaları yer almaktadır. Öğretmenlik yapmak isteyenler “Pedagojik Formasyon” derslerini de almak zorundadırlar.

  MESLEKTE İLERLEME

  Lisans eğitiminden sonra lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  Eğitim süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı yüksek öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca çeşitli kurum ve kuruluşlarca sağlanılan burs olanaklarından yararlanabilirler. Resmi kurumlarda çalışanların kazançları yasalarla belirlenir. Kendi işini kuranların aylık kazançları asgari ücretin yaklaşık 4-5 katı kadardır.

 2. #2

  Standart

  arkadaslar acil calgı grupları bilgisi olan varmı

Benzer Konular

 1. Ayakkabi Yapimcisi
  By EXiR in forum Meslek Grupları
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-11-2007, 01:32 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]