1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: Başarılı olmak için örnek ders çalışma programı

 1. #1
  DeMoN
  Guest

  Arrow Başarılı olmak için örnek ders çalışma programı  Başarılı olmak için örnek ders çalışma programı

  Öğrenciler; gelecekte yaşamları sürdürmek istedikleri mesleği ne kadar erken seçerlerse, o kadar başarılı olurlar. Bunun için adaylar, beş yıl sonra ne yapmak istediklerini düşünmelidir. Bunu yaparken, yeteneklerini göz ardı etmemelidirler.

  Gelecekte ne yapmak istediğini, hedeflerini belirleyen öğrenci, hangi derslere ne kadar önem vermesi gerektiğini bildiğinden, kararsızlığa düşmez, vakit kaybetmez.

  Öğrenciler; hedeflerine ulaşmak için öncelikli olarak planlı çalışmalıdır. Çünkü; ders çalışma, plan ve program olmadan sürdürülemeyecek bir etkinliktir. Peki planlı çalışmak neden bu kadar önemli? Plan yapmak öğrenciye neler kazandırır?

  * Ders çalışma programını yapan öğrenci, hedefine ulaşmak için izleyeceği yolu bildiğinden ruhen (vicdanen) rahat ve huzurludur.

  * Ders çalışma programını yapan öğrenci, hangi derse ne kadar çalışacağını bildiğinden panik yapmaz. Bir derse çalışırken, aklı diğer derse kaymaz. Dikkati dağılmaz.

  * Ders çalışma programını yapan ve odasına asan öğrenci, sürekli hedeflerini hatırlar ve hayatını disipline eder.

  * Ders çalışma programı yapan öğrenci ‘Ne çalışacağım?’ diyerek kararsızlığa düşmez ve zaman kaybetmez.

  PROGRAM NASIL HAZIRLANIR?

  Öncelikli olarak şu bilinmelidir. Ders çalışma programı, bireyseldir. Her adayın çalışma programı, birbirinden farklı olacaktır. Bu nedenle, bu konuda ancak bazı tavsiyeler verilebilir. Öğrenciler eve geliş ve yemek vakitlerini kendilerine göre ayarlayabilir. Ancak etüt ve molalar, birbirleriyle orantılı olmalı. Bir saat çalışan öğrenci; 10 dakika, bir buçuk saat çalışan öğrenci; 15 dakika, iki saat çalışan öğrenci, 20 dakika da dinlenir. Öğrenciler, dikkatlerini toplayabildikleri süreye göre bu etütlerden birisini tercih edebilirler.

  ÖRNEK PROGRAM

  15:00 Eve geliş

  15:00-16:00 Mola (yemek, dinlenme)

  16:00-17:30 Etüt

  17:30-17:45 Mola

  17:45-19:15 Etüt

  19:15-20:15 Akşam yemeği

  20:15-21:45 Etüt

  21:45-22:00 Mola

  22:00-23:30 Etüt

  23:30 Serbest zaman (kitap okuma, yatış)

  Verilen program, dershaneye ya da okula giden bir öğrenci esas alınarak hazırlanmıştır. Öğrenci eğer evde ise, sabah erken kalkmalı ve etütlerini buna göre ayarlamalıdır.

 2. #2

  Standart

  kusura bakma ama bu programı kim yazdıysa bişeyi atlamış insanın dikkati maksimum 40 dakika bir konuya yoğunlaşabilir...o nedenle birleştirilmiş etüdler kişiyi sıkacaktır!...saygılar...

 3. #3
  DeMoN
  Guest

  Standart

  Ben pek anlamam bu şekilde verilmiş sözde bilimsel işte(:

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]