Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Koçluk - Mentorluk nedir?
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: Koçluk - Mentorluk nedir?

 1. #1

  Standart Koçluk - Mentorluk nedir?  Koçluk - Mentorluk nedir?


  “Coaching” (koçluk) sözcüğü ilk olarak 1500'lü yıllarda, kıymetli eşyaların taşınmasında faydalanılan ulaşım araçlarına denirmiş. 1990'lı yıllara gelindiğinde ise sözcük, ABD ve İngiltere'de bambaşka bir kimliğe bürünerek farklı bir serüvene başladı. Önce basketbol, ardından da iş dünyasında en sık kullanılan sözcükler arasında boy gösterdi. Bizde de, dünyada olduğu gibi, “koçluk”, önceleri bir spor terimi olarak kullanılıyordu. Son günlerde ise, ülkemizde de iş dünyasına transfer edildi ve “koçluk- mentorluk” en çok tartışılan konulardan biri oldu. Peki gerçekten de “koç-mentor” ne anlama gelmektedir? Yaşamımızda ve iş dünyasında etkileri nelerdir? Koçluk ve mentorluğun iş dünyasında kısa sürede bu kadar önemli bir yer edinme sebepleri; artan rekabetle değişen iş yapış biçimleri ve şirketlerin çalışanlarına daha çok eğitim ve motivasyon sağlamak için çeşitli eğitim ve danışmanlık modellerine başvurmalarıdır. Koç, bir anlamda, iş hayatında “akıl hocası” rolündeki kişidir.


  Bu işin eğitimi

  Yapılan araştırmalara baktığımızda; koçluk ve mentorluk için tek ve standart bir eğitim olmadığını görmekteyiz. Ancak yine de, bu işi yapacak kişilerin mutlaka, yönetim, liderlik, danışmanlık ve psikolojik rehberlik konularında eğitim almaları ve daha sonra da eğitimle ilgili konularda tüm yenilikleri takip etmeleri gerekmekte.


  Koçluk ve mentorluk alanında yoğun eğitim veren programlar

  Koçluk yapan kişilerin önemli bir bölümü eğitim için, “International Coaching Federation” veya “European Mentoring and Coaching Council” tarafından akredite edilen kurumları tercih etmekte. En az 750 saat pratik deneyime sahip olan kişiler ICF'den belge alabiliyor. Ancak ülkemizde bu belgeye sahip olmadan “ben koçum” diyen ve koçluk yapan birçok kişi bulmak da mümkün.

  Aslında bu eğitimi tamamlayan herkesin koç olması da mümkün olmuyor. Koç olacak kişinin ayrıca iş ve yaşam deneyimi sahibi olması, dinleme ve analiz etme yeteneklerinin gelişmiş olması, ve uyumlu, anlayışlı bir yapıya sahip olması gerekiyor.

 2. #2

  Standart

  Koç ve Mentorun Farkı...


  Koçluk yapan kişi eğer bir kurumun kendi bünyesinde çalışıyorsa, o kişiye mentor denir. Eğer, koçluk dışarıdan alınan bir danışmanlık hizmeti şeklindeyse, bu durumda o kişiye koç denir. Gerek koç, gerek mentor, sorduğu sorularla danışan kişinin, hedefine ulaşmasını sağlayacak yolu bulmasına yardımcı olur.


  Koçun şirket için önemi

  İş hayatında hazır reçetelerin, sihirli formüllerin, ya da çok kısa sürede etkisini gösteren dahiyane çözümlerin olmadığını artık biliyoruz. Kendimizde, ekibimizde ya da işimizde bir değişim ve gelişim istiyorsak, bunun için mutlaka zaman ve emek harcamamız gerekiyor.

  Koçlar, şirketteki yöneticilerin profesyonel yaşamlarında, bireysel ve kurumsal hedeflerine bir bütün olarak ulaşabilmeleri, iş ve yönetim kalitelerini arttırabilmeleri ve etkin birer lider olabilmeleri için, davranışlarını yeniden düzenlemelerine destek olurlar. Aynı zamanda, danışanların karşılaştıkları problemleri daha etkin ve kısa sürede çözebilmeleri için başvurdukları bir beyin fırtınası ve kaynak haline gelirler..

 3. #3

  Standart

  Her İşi Bir Bilene Sormalı...

  Nasıl mı? Her konuda deneyimine güvenilecek bir koça danışıp, onun tecrübelerinden faydalanarak.. Hayatımızın her alanında, fikir danışacağımız birilerine ihtiyaç duyarız. İş hayatında da bize yardımcı olacak koçlar çeşit çeşittir: Yönetici Koçu, Performans Koçu, Beceri Geliştirme Koçu, Kariyer Koçu, Yaşam Koçu... gibi. Yapılan araştırmalar, koç ile çalışan kişilerde; sorumluluk bilinci, motivasyon ve yapılan iş kalitesinin artması, kişisel sorun ve çatışmaların en aza inmesi, eğitimlere daha çok önem verilmesi, yeniliklere uyum sağlama, ast-üst arasındaki kopukluklarda azalma gibi somut gelişimler göstermekte. Bunlara ek olarak, bu kişilerin, gelir arttırıcı ve maliyet düşürücü şekilde çalışarak, kurumlarının performansını arttırdığı da ortaya çıkmakta.

  Koçluk Türleri

  Yönetici Koçluğu: Yöneticinin, kendisinin ve ekibinin performansını arttırmak için gerekli olan becerileri edinmesi ve hedeflerine daha hızlı ulaşmasını sağlar.
  Performans Koçluğu: Çalışanların performanslarının sürekli yükselmesini ve hedeflere ulaşılmasını destekler.
  Beceri Geliştirme Koçluğu: Prezentasyon becerisi, topluluk önünde konuşma ve proje yönetimi gibi konularda çalışanlara yardımcı olur.
  Grup Koçluğu: Grup çalışmalarında, grupların etkinliklerinin gelişmesini sağlar.
  Kariyer Koçluğu: Kişinin kariyer seçimi aşamasında karar vermesine yardım eder.
  Yaşam Koçluğu: Kişinin değişen yaşam şartlarına uyum sağlaması, iş ve özel yaşamı arasındaki dengeyi kurabilmesine olanak sağlar.


  Koç seçiminde dikkat edilecekler!!!

  Koçun;

  Uluslararası geçerliliği olan sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olması,
  İş, yöneticilik ve yaşam deneyimi olması,
  Koçluk mesleğinde deneyimi olması,
  Referansları bulunması,
  Kişisel özellikleri; kalitesi, dürüstlüğü ve etik değerlere bağlılığı gibi özelliklere sahip olması gerekmekte. Eğer koçunla ilk görüşmede, onda bu özelliklerin bulunduğuna inanmazsan, onunla bir daha görüşmemek üzere vedalaşmalısın!!!

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 39
  Bölüm Listesi: 11-02-2009, 09:12 PM
 2. Koçluk sürecinin başarısı nasıl ölçülür?
  By EXiR in forum Yatırım Fırsatları ve Kariyer Planları
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 07-03-2007, 11:33 AM
 3. Koçluk bireyden ne ister?
  By EXiR in forum Yatırım Fırsatları ve Kariyer Planları
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 07-03-2007, 11:33 AM
 4. Koçluk sektöründeki inanılmaz büyümenin sebebi nedir?
  By EXiR in forum Yatırım Fırsatları ve Kariyer Planları
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 07-03-2007, 11:29 AM
 5. Koçluk nedir?
  By EXiR in forum Yatırım Fırsatları ve Kariyer Planları
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 07-03-2007, 11:26 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]