Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Delik Kulak Zarının Tedavisi
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Konu: Delik Kulak Zarının Tedavisi

 1. #1

  Standart Delik Kulak Zarının Tedavisi  Deliğin tedavisine girişmeden önce, işitme testi yapılmalıdır. Kulak zarının onarılmasının faydaları duş yaparken, banyoda veya yüzerken orta kulağa su kaçmasını önlemek, işitmeyi artırmak ve çınlamayı azaltmaktır.
  Sürekli iltihaba ve orta kulaktaki yapıların erimesine yol açan “kolesteatom (orta kulakta deri kisti)” denilen yapının oluşmasının da önüne geçilebilir.
  Şayet delik çok ufaksa, kulak, burun, boğaz hekimleri bunun kendi kendine kapanıp kapanmayacağını anlamak için bir süre takip etmeyi tercih edebilirler. Koopere hastanın delik kulak zarına muayenehanede yama konması da denenebilir. Hekiminiz, mikroskop altında, yeniden kapanması için delik kenarlarını, kimyasal bir madde ile uyarıp üzerine bir kağıt parçası koyabilir. Kulak zarının kapanması ile genellikle işitmede bir iyileşme hissedilir. Deliğin tam kapanması için birkaç kez (üç, dört kez) yamalama işlemi gerekebilir. Şayet hekiminiz muayenehanede yapılan bu yamalama işlemi ile zardaki deliğin tam ve iyi olarak kapanmayacağına kanaat getirirse, operasyon planlanır.
  Birçok operasyon yöntemi vardır ama hepsinde temel ilke, delik üzerine bir doku parçası ile yama yapıp iyileşmeye bırakmaktır. Bu işleme tıp dilinde “timpanoplasti” denir. Operasyon çoğunlukla deliğin tam olarak kapanmasını ve işitmenin düzelmesini sağlar.
  Hekiminiz delik kulak zarınızın doğru tedavisi için gerekli önerilerde bulunacaktır.
  Sürekli (Kronik) Orta Kulak İltihabı Olanlara Bilgiler
  Kulak, dış, orta ve iç olmak üzere üç bölümden oluşur. Orta kulak, kulak zarı ve kulak kemikçiklerini içerir. Kulak zarını veya kemikçikleri etkileyen herhangi bir hastalık, sesin dış kulaktan iç kulağa iletilmesine engel çıkartarak iletim tipi işitme kaybına yol açar. Böyle bir hastalık, kulak zarındaki bir delikten, kulak kemikçiklerinin bir veya daha fazlasının tahribinden, kemik zincirin bozulmasına kadar değişik çerçevede olabilir.
  Orta kulakta bir iltihap oluştuğu zaman, kulak zarı delinerek iltihap dışarı akabilir. Bu delik, sıklıkla kendi kendine iyileşip kapanır. Şayet iyileşemezse, çoğunlukla kulak çınlaması ve aralıklı veya sürekli akıntının görüldüğü işitme kaybı oluşur.
  Kulak Bakımı: Kulak zarınız delikse kulağınızın içine su kaçırmamalısınız. Banyo yaparken veya başınızı yıkarken kulağınıza vazelinle sıvanmış bir pamuk parçası koymanız gerekir. Yüzerken, pamuğun üzerine sıkı sıkı yüzme beresi geçirmenizde fayda vardır. Ayrıca marketlerde değişik boyutlarda kulak tıkaçları da satılmaktadır.

 2. #2

  Standart

  Ben 8 yaşında 5 kere üst üste Zatürre oLmuştum ve yüksek ateşten kulak zarım delinmişti kulak zarı delinenLere söyLiyorum DamLa iLe tedavi ediliyor ben öyLe tedavi oLdum özeL doktor hergün muayenehanesinde damLa damLAttı.....PayLaşım için saoL....

 3. #3

  Standart slm

  Alıntı Wyeth´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ben 8 yaşında 5 kere üst üste Zatürre oLmuştum ve yüksek ateşten kulak zarım delinmişti kulak zarı delinenLere söyLiyorum DamLa iLe tedavi ediliyor ben öyLe tedavi oLdum özeL doktor hergün muayenehanesinde damLa damLAttı.....PayLaşım için saoL....
  damlanın adını verirmisin

 4. #4

  Standart

  delik kulak zarını tedavi eden damlanın ismini yazarsan minnettar kalırım

Benzer Konular

 1. Kalb iç zarının iltihapları (Endokardit)
  By ABYSS in forum Kalp Hastalıkları
  Cevaplar: 2
  Bölüm Listesi: 03-21-2008, 07:56 AM
 2. Kulak Akintisi Ve Orta Kulak Iltihabi
  By EXiR in forum Hastalık Türleri
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 09-02-2007, 08:33 PM
 3. Kulak Akintisi Ve Orta Kulak Iltihabi
  By EXiR in forum Sağlık ve Yaşam
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-23-2007, 10:31 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]