Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
İkv Sözlük(Kelime Kısaltmaları Ve Anlamları)
1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Konu: İkv Sözlük(Kelime Kısaltmaları Ve Anlamları)

 1. #1

  new2 İkv Sözlük(Kelime Kısaltmaları Ve Anlamları)  Umrım işinize yarar +rep

  A-

  Ada:
  Meteor Bölgesi'ndeki ruh taşıyla seyahat edinilebilen, bol sayıda ve güçlü düşmanlarla dolu, ölümcül ortam.
  Agah Efendi: Eminönü, Yeni Cami'nin avlusunda bulunan, Eski Yükseliş Cemiyeti kurucusu karizmatik kişi.Saklı Türler kitabının yazarı.
  Akik:Tetikçi fare adamlardan neredeyse milyonda bir çıkan ve şuan hiçbir işe yaramayan bir taş.
  Antik mızrak: Labirentteki çeşitli yerlerden toplanabilen, bir görevde de yeralan delici silah.
  Antrepo: Sahil kenarında, Yıkılan Galata Köprüsü'nün yakınında bulunan büyük depomsu yapı.İçi cinler tarafından istila edilmiştir.Azul karakteri de burada bulunmaktadır.
  apa: Açık pembe ametist'in kısaltması.
  arbalet: Ufak okatar da denilebilir.Düşük seviyeli/menzilli, etkisiz bir silahtır.
  Arzın çocukları: Eminönü'nü istila eden yaratıklarla dost olunabilip birlikte yaşanabileceğini savunan klan.Lodos klanıyla rekabet ve çekişme içerisindedir.
  Arzuhalci: Çınaraltı'nın arkasındaki çıkmaz sokakta, Hatun ile beraber bulunan ve her bölgede işimizin düştüğü önemli oyun karakteri. Hikayedeki birçok sırrı çözmemize araştırmalarıyla yardımcı olmaktadır.

  -B-

  bombacı cin:
  Yeraltı'nda rastlayabileceğiniz, üzerine dinamitler bağlı olan ve yakınınıza gelip bu bombaları patlatarak toplu kıyıma yol açan, İKV'nin en ilginç ve psikopat karakterlerinden biri
  boss: Normal düşmanlardan daha güçlü, yüksek enerjiye sahip-yüksek hasar veren düşman tipidir.Her boss bir tanedir ve kendine has bir görünüşe sahiptir.(Örn: Azul, Kuklacının Seçilmişi, Philotheos).
  bronz: Taşkanatların güçlü bossunun ve Yeraltı'ndaki akreplerin güçlülerinin aldığı sıfat. "Usta" ön ismi gibi üstün bir rütbe.
  -C-
  Cincır: Yeraltı bölgesinde Cinnet ile beraber bir kovukta yaşayan evcil cin.
  Cinnet: Yeraltı bölgesinde evcilleşmiş cinlerin başında bulunan, kelebek kanatlarına sahip renkli oyun karakterlerinden biri.

  -Ç-


  çarşı: Maks. hasar özellikli silah, zırhlar genellikle bu ön ismi taşırlar.
  Çılgın Meksikalı: Hızlı Dövüş sırasında girilebilen bu mod ile, %20'lik ek hız artışı ve yetenek süresinin uzaması görülebilir.
  -D-
  Domuz: Yeraltı bölgesinin Agah'ı diyebileceğimiz bu karakter, adı üstünde takım elbise giymiş bir Domuz görünümündedir. Yeraltı bölgesinin ana karakterlerindendir.
  DVO: Devasa Online Oyun'un kısaltılmışıdır. MMO (Massively Multiplayer Online)'ın Türkçesi olarak kabul edilir.
  DVORYO: Devasa Online Rol Yapma Oyunu anlamına gelir. İKV'nin de içinde bulunduğu oyun türüdür.
  -E-

  evcil: Oyun dünyasında akrep, tazı gibi yaratıkların başında görebileceğiniz bu ön isim, şifacının "Çağrı" yeteneğiyle çağırdığı yaratıkların isimlerinde bulunur. Şifacı bu yaratıkları yönetebilmektedir.
  ESKİ: Zorlu 800 taşkanat derisi toplama görevini Eminönü sunucusunda sadece 2,5 günde tamamlayan usta İKV savaşçısı.
  exp,ex: Oyun içinde yardım alıyorsan birisinden exper kaç diye sıkça sorar.exper can ve kudretinin göründüğü yerde sarı renkli yerin adı.burası 100 olduğunda 1 lvl atlarsın.(experiment, tecrübe).

  -F-

  Fevzi Bey: Oyunun yapımcı kadrosundan ve oyundaki karizmatik oyunculardandır kendisi.
  ForumİKV: Binlerce üyesi, aktif yöneticileri, orijinal projeleri ve yarışmalarıyla İKV evreni sohbetinin yapıldığı, içerik ortağımız.

  -G-

  GBM 0: Mısır çarşısında Sahaf Necmi'nin karşısına açılan, para karşlığı yetenek puanlarınızı sıfırlayıp yeniden dağıtmanızı sağlayan makine.
  GBM 71:Yani yaratıkları temizlemek amacıyla, çeşitli iş makinelerinin profilleri kullanılarak yapılan ve büyünün gücü ile çalışan, yok etme yetkisine sahip bir çeşit araç.
  gm: Oyunun yöneticilerine verilen kısa isim.

  -H-

  hatun:
  Çınar Altı yakınlarında, Arzuhalci'nin yakınlarında gezen, oyuna görsel güzellik katan karakter.
  heal atmak: Şifacıların sağlık basması, enerjinizi yükseltmesi anlamına gelir.
  Hidra: Büyük yıkımdan sonra 1996 yazında Eminönü'ne denizden saldırarak tüm insanların dayanışma içinde bulunduğu ve büyük kayıplardan sonra geri püskürttükleri Mitolojik 3 Başlı devasa yaratık. Derindeki Sır paketiyle gelen Yeraltı'ndaki özel bölgesinde kendisiyle karşılaşacağız.

  -I-

  ıslıkçalan: Savaşçı sınıfının en iyi silahlarından biri.Hız, verilen hasar, görünüm ve ekstra özellikleriyle vazgeçilmezlerdendir.

  -İ-

  İfliss: Meran Şehri'nin güçlü bosslarından.
  İKV: İstanbul Kıyamet Vakti'nin kısaltılmış ismi.
  istanbul.ustasi.com: İKV'ye açılan ve ilk rehberleri yayınlayan ilk fan sitesi.Daha sonradan İstanbul Kıyamet Vakti Fan Sitesi www.ikvportal.com - Anasayfa ismini almıştır.
  ikvportal.com: Şu anda gezmekte olduğunuz site.
  inatkıran: Şifacıların yüksek seviyeli, en iyi silahlarından biri.
  item: Eşya anlamına gelir.Fakat bazı İKV oyuncular "itemli eşya" diyerek, ekstra özellikli, efsunlu eşyaları kastetmektedirler.

  -K-

  kasmak:
  Bir üst seviyeye ulasmak icin görev dısı yaratık öldürmek.
  Klan savaşları: Zaman zaman caminin sahil tarafında ve civarında gerçekleştirilen, Lodos ve Arzın çocukları klanlarının kıyasıya kapıştığı ve şampiyonlarıyla fedailerinin Resmi Site'den duyurulduğu, büyük çaplı savaşlardır.
  krip:
  kripraz'ın kısaltılmış ismi.
  kritik vuruş:
  Maksimum hasarın da üstünde hasar veren, nadiren yapılabilen vuruş.
  Kuklacı: Fareadamların ilk üretimini sağlayan ünlü büyücü.İKV tarihinin karakterlerinden.
  Kuklacının seçilmişi: Kuklacı'nın yüksek seviyeli koruyucularındandır.Zaman zaman kalsedon madeni civarında belirir.
  Kurtadam: Yüksek seviye dev düşmanlardan.Taşkanatların istilasıyla Eminönü'nden kayboldular.Birgün tekrar döneceklerdir.


  -L-

  lab:
  Labirentin kısaltılmış ismi.
  l Net bağlantısının yavaşlığından veya bilgisayarın oyunu kaldıramamasından dolayı oyunda yaşanan takılmalara lag denir.
  Lodos: Eminönü'nü istila eden yaratıklarla dost olunamayacağını, onlarla savaşılması gerektiğini savunan klan.Arzın çocukları klanıyla çekişme ve mücadele içerisindedir.

  -M-

  maks/max hasar: maksimum hasar anlamına gelir.Saldırılarınızın verebileceği maksimum hasar değeridir.
  materyal: Kumaş,maden,bitki ve benzeri şeylere verilen toplu ad.
  Mebrure Hanım: Yeni Babı-ı Ali merkezinin patroniçesi.
  meteor: maksimum hasar veren eşya ve silahların çoğuna verilen isim.
  Meteor Bölgesi: 1 Ekim 2007 tarihindeki Meteor Eklentisi'yle oyuna eklenen, Meteor Felaketi'nde meteorların ciddi hasar verdiği, ölümcül bölge.
  Mevlüt Dinç: İKV yapımcı kadrosunun başındaki isim.Türk oyun sektöründe önemli yapımlara imza atmıştır.
  MMO: Massively Multiplayer Online'ın kısaltılmışıdır. (bkz: DVO, Devasa Online Oyun)
  MMORPG: Massively Multiplayer Online Role Playing Game'in kısaltılmışıdır. İKV'nin de içinde bulunduğu oyun türüdür. Dilimizdeki karşılığı DVORYO'dur. (bkz: DVORYO, Devasa Online Rol Yapma Oyunu

  -O-

  OOK: Oyuncu olmayan karakter anlamına gelir.İnsan yönetiminde olmayan, bilgisayarın yönettiği karakterlere denir.İngilizce'deki NPC (non-person character) kelimesinden gelmektedir.

  -P-

  Philotheos: Labirentin salon bölgesinde bulunan, Tılsım görevinde öldürülmesi istenen boss tipi düşman.
  Plus paket: Aylık 10 ytl'lik bir ücretle alınabilen, bölgeye mesaj atabilme, sıra beklemeden oyuna girme, eşya satışında 3 te 1 fiyat, eşya düşürme şansının fazlalaştıran ve %30 fazla tecrübe puanı kazandıran paket.
  pm: Özel mesaj, fısıldama anlamına gelir.(private message)
  PvP: İki oyuncunun birbiriyle kapışması. (player vs player)


  -R-
  reçete: Yaratıklardan çıkan veya satın alınabilinen reçetelerle, gerekli malzeme ve yeteneğe sahipseniz o reçetedeki ürünü sınırsız üretebilirsiniz.
  Resmi Site:
  İstanbul - Kıyamet Vakti , İstanbul - Kıyamet Vakti, istanbuloyun.mynet.com
  RPG: Role Playing Game anlamına gelir. Diablo tarzındaki oyun türünün ismidir. (bkz: RYO)
  ruh taşı: Labirente girip çıkmak için kullanılan bir tür sanal kapı.
  RYO: Rol Yapma Oyunu anlamına gelir. (bkz: RPG)

  -S-

  Saf <materyal ismi>: Başına saf ön ismini alan materyaller nadir bulunan materyallerdir.Normal materyallere göre daha değerlidirler.(Örn: Saf krom)
  sağlık basmak:
  Şifacıların enerjinizi yükseltmesi anlamına gelir.(bkz: heal atmak)
  SaygınBey:
  İlk klan savaşının ve şampiyonlar duellosunun şampiyonu, usta savaşçı.Oyundaki ilk cumhuriyet yürüyüşünü de düzenleyenlerdendir.
  Server: İKV'ye girerken seçtiğiniz sunucudur.Şimdilik 4 sunucu (Eminönü, Teşkilat, Beyaz Köşk ve Kuklacı) bulunmaktadır.
  Sobee: İKV'nin yapımcı şirketi.(bkz: Sobee )
  SVH: Saniyede verilen hasar.Silahınızın 1 saniyede verdigi ortalama hasar çarpanını
  gösterir.

  -Ş-

  Şarapçı: Sahil kenarında oturan, tüm gün şarap içen oyun karakteri.Verdiği zorlu keten görevi ve görev sonrası ilginç konuşmalarıyla tanınır.

  -T-

  tank: Grup halinde, yüksek seviyeli yaratıklara karşı yapılan saldırılarda düşmanı üzerine çeken, sağlam zırhlı savaşçılara verilen isim.
  Taşkanat: Yüksek seviye, kanatlı zorlu düşman.Eminönü'ne zaman zaman saldırılar düzenlemektedir.Hatta bu düşmanlar için büyük bir av da düzenlenmiştir.
  Tesla: İKV dünyasında elektrikli büyü, eşya ve giysilerin başında görebileceğiniz bu isim; günümüzde elektrik şebekelerinde kullanılan alternatif akımın mucidi, Sırp asıllı fizikçi Nikola Tesla'dan gelmektedir. (bkz:Ayrıntılı bilgi)
  Topal:
  Yeraltı bölgesinde stoklarla ilgilenen karakterdir.
  torba: Ölen yaratıkların bazılarından düşen,beyaz çuval şeklinde, eşya, materyal barındıran ödül.
  TT:
  GM gibi, resmi forumlarda bazı isimlerin önünde görebileceğiniz bu kısaltma, İKV Test Takımı üyelerinde bulunur. Güncellemeleri, yenilikleri test edip hatalarını raporlayan ve düzeltilmesini sağlayan kişilerdir.
  tungsten: Meteor Bölgesi'nin en değerli materyallerinden.
  -U-

  usta: bu terimi isimlerinde içeren düşmanlar, diğer düşmanlara göre daha zorludurlar.

  -V-

  vahşi: Meteor Bölgesi'nde rastlanılan, uzun boylu, ilginç düşman.(bknz: görüntüsü )
  vs yapmak: Birebir, duello şeklinde kapışmak. (bkz: PvP).

  -Y-

  Yağmacı Cin: Dövüşürken paranızı çalabilen yegane oyun karakteri.
  Yeraltı: Derindeki Sır paketiyle oyun dünyasına eklenen, ürkütücü ve sırlarla dolu büyük bölge.
  -Z-

  zamk: Akağaç odunu kaynağından nadir çıkan materyal, saf akağaç odunu da denilebilir

 2. #2

 3. #3
 4. #4

  Standart

  KaRdeşim Akik i YanLış SöLedin Akik KaLsedondan Çıkan 3. Madendir . 2. ise Kriprazdır . . . Akik Şuan PaRa eden Bir MadendiR . . . En azından KukLacıda 1m ediyoR Reçetede Çok Olduğu İçin

 5. #5
 6. #6

Benzer Konular

 1. ASP Büyük Arşiv [ Kelime Anlamları, Anlatım ]
  By CaLaMiTy in forum ASP, Perl, Php, Html
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-15-2009, 09:44 PM
 2. Peri Dili,Kelime Anlamları
  By KomutanTR in forum İlginç Bilgiler
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 06-28-2007, 12:28 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]