Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Ikariam ile ilgili bilgiler hile degıldır.dogrudur.
1 den 10´e kadar. Toplam 10 Sayfa bulundu

Konu: Ikariam ile ilgili bilgiler hile degıldır.dogrudur.

 1. #1

  cong Ikariam ile ilgili bilgiler hile degıldır.dogrudur.  İlk Adımlar - Kaynak Tedariki

  Şehrini geliştirmek için ilk olarak yeterince odununun hazır olduğundan emin olmalısın. Ada Haritasına geç ve Oduncu Kampını seç.

  Kaydırma çubuğunun yardımıyla vatandaşlarını senin için odun kesmekle görevlendirebilirsin. Yaptığın değişiklikleri onaylamayı unutma!
  İlk Adımlar - Binalar

  Eğer yeni bir bina inşa etmek istiyorsan, Şehir Haritasına geç ve bir boş bina alanı seç. Daha sonra orada inşa etmen mümkün olan bina listesini göreceksin.
  Lütfen liman binaları için iki farklı yer ve surlar için bir özel alan ayrılmış olduğuna dikkat et.
  Bir binayı kullanmak için, Şehir Haritasında basitçe üzerine tıklanır. Buradan binayı geliştirebilirsin de. Genel kural olarak, gelişim seviyesi daha yüksek olan bina daha işlevsel olacaktır.
  Başlangıç olarak bir akademi, bir liman ve bir kışla inşa etmek önerilebilir.
  İlk Adımlar - Araştırma

  Bir akademiye sahip olduğunda vatandaşlarını bilimadamı olarak görevlendirebilirsin. Bu işlem de işçi görevlendirmekle aynıdır.
  Sen bilim adamlarına hangi dalda araştırma yapacaklarını söyleyebilirsin. Seçenekler:
  • Denizcilik - Yeni savaş gemileri ve denizcilikteki ilerlemeler, koloni kurmak ve ek olarak yabancı kültürler
  • Ekonomi - Mali durumun yanı sıra, yeni bina türleri ve kaynakların üretimindeki ilerlemeler
  • Bilim - Araştırmalardaki ilerlemenin yanı sıra, yeni bina ve birim türleri
  • Askeri - Yeni birim türleri ve birimlerdeki ilerlemeler

  İlk Adımlar - Ticaret


  Bir limana sahip olduğunda, diğer oyuncularla ticaret yapmanı sağlayan kendi ticaret filonu oluşturmaya başlayabilirsin. Limanda nakliye gemilerini doğrudan satın alabilirsin. Onlar nakliye için otomatik olarak kullanılacaklar.
  Bir şeyler göndermek istediğin şehri basitçe Ada Haritasından seç. Soldaki menüden `Kaynak Taşı` seçeneğine tıkla.
  Sonraki sayfadan hangi tür kaynaktan ne kadar göndermek istediğini seçebilirsin.
  Her malzeme transferi 1 aksiyon puanına mal olur. Her şehrin en az 3 aksiyon puanı vardır. Her 4 seviyesinde 1 ek aksiyon puanı kazanırsınız. Transfer bittikten sonra kullanımda olan aksiyon puanı boşa çıkar.
  İlk Adımlar - Savaş

  Asker yetiştirmek için kışlaya ve savaş gemisi üretmek için tersaneye ihtiyacın var. Askerler bulundukları şehri her hangi bir saldırı olduğunda otomatik olarak savunurlar.
  Eğer bir başkasına saldırmak istersen, saldırmak istediğin şehri Ada Haritasından seç. Sonrasında soldaki menüde bulunan seçeneklerin:
  • Yağmalamak (Asker gerektirir) - Birliklerin bu şehirdeki kaynakları ele geçirmeyi denerler.
  • Şehir İşgal Etmek (asker gerektirir) - İşgal edilen şehirdeki diğer karşılaşmalar için çıkış noktası olarak kullanabilirsin. Askerlerinin bakım masraflarının bir kısmı, yine de işgal edilen şehre gider.
  • Limanı Kuşatmak (Savaş gemisi gerektirir) - Kuşatılmış şehre gelen veya giden tüm gemi trafiğini engellersin.

  İlk olarak şehir içinde üç noktada bulunan birimleri yok etmek zorundasın. Eğer aynı adadaki birine saldırıyor isen savaş gemileri hakkında endişe duymana gerek yok. Fakat başka bir adadaki düşmana saldırabilmek için, ilk olarak düşmanın savaş gemileriyle mücadele etmelisin.
  Her filo hareketi 1 aksiyon puanına mal olur. Önceki sayfaya göz atın.

  Tanrıların koruyucu gölgesi

  Başlangıcı kolaylaştırmak için, Ikariam dünyasında yeni başlayan oyuncular güvendedirler ve tanrıların koruyucu gölgesi altındadırlar. Saldırı almazlar. Bu korumanın etkin olup olmadığı, şehir isminin hemen yanındaki beyaz güvercinden anlaşılır.
  Koruma şu durumlarda sona erer:
  • Belediye binası seviye 4`e yükseltildiğinde (Eğer Ikariam PLUS etkinse seviye 6 olduğunda).
  • Oyuncu başka birine saldırıya geçmek için birliklerini gönderdiğinde.
  • Gemileri ilk koloniyi kurmak üzere vardığında.
  • Oyuncu inaktif olduğunda.
  • Gezinti

   Ikariamda üç görünüm yöntemi mevcuttur. Gezinti menüsü yardımıyla sen kolayca bir görüntüden diğerine geçebilirsin.
   Dünya haritası
   Dünya Haritasında, Ikariam dünyasının iyi bir genel görünümüne sahipsiniz. Soldaki gezinti oklarını kullanarak haritayı kaydırabilirsiniz. Üzerine tıklayarak bir ada hakkındaki gerekli olan tüm bilgileri alabilirsiniz. Adada kaç şehir mevcut, hangi tapınak var ve hangi lüks kaynaklar çıkarılabilir. Eğer adanın üzerine bir kez daha tıklarsanız Ada Haritasına geçiş yaparsınız.
   Ada Haritası
   Ada Haritası, adada bulunanan tüm şehirleri, mucizelerin yerlerini ve adanın kaynak rezervlerini gösterdiği gibi adadaki mevcut askeri hareketlenmeler hakkında da bir ön fikir verir. Bir şehrin üzerine tıklayarak soldaki menüde mümkün olabilen hareket seçeneklerini görebilirsiniz. Örnek olarak : Kaynak Aktar veya Yağmala gibi.
  • Nüfus ve Memnuniyet

   Nüfus limitin belediye binanın gelişim kademesi tarafından belirlenir. Nüfus artış hızın ise vatandaşlarının memnuniyetine bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler vatandaşlarının aaafini yerine getirir:
   Taverna sana ikram etme fırsatı verir. Her gelişim kademesi ikram edilebilecek miiktarını artırır. İkram edilen miktarı saatlik olarak şehir kaynaklarından eksilir.
  • Müzelerde diğer insanlara ait kültürel eşyaları sergileyebilirsin. Bunun için öncelikle başka bir oyuncu ile kültürel eşya anlaşması yapman gerekir. Anlaşma imzalandığında sen ne kadar kültürel eşyanın sergilenebileceğine karar verebilirsin. Her müze kademesi bir fazla sergiye izin verir, ve köydeki memnuniyet seviyesini arttırır.
  • Altın ve Mali Durum

   Altın üretimin nüfusunun görev dağılımına bağlıdır. Gelirin aşağıdaki gibi hesaplanır:
   • Her vatandaş saatte 3 altın getirir.
   • Her işçi saatte 0 altın getirir.
   • Her bilim adamı saatte 6 altın harcar.
   • Şehrindeki savaş gemileri ve askeri birimler belirli bakım maliyetine sahiptir.
   • Seferde bulunan birimlerin ve savaş gemilerinin bakım masrafı iki katına çıkar.

   Altın servetin bir şehre bağlı değildir, fakat genel olarak ada imparatorluğunun zenginlinliğine bağlıdır.
   Tüm köylerdeki gelir ve giderlerinin güncel listesini sol üst köşedeki altın sembolüne tıklayarak bulabilirsin.
   Eğer altının biterse (altın miktarın 0`ın altına inerse) ve borçlanmaya devam edersen, öncelikle beklemedeki alışveriş hareketlerinin iptalinden gelecek altınla bu açık karşılanır. Bu yetmezse, yoldaki birimlerin ve savaş gemilerin firar etmeye başlar. Bakım maliyeti en az olanlar en ilk firar eder. Hala açığın kapanmazsa, ardından şehirde konuşlandırdığın birimlerin ve savaş gemilerin de firar etmeye başlar. Bu da hala yeterli değilse, son olarak bilim adamların da görevi bırakıp, sıradan vatandaşa dönmeye başlar.
   Lojistik ve Ticaret

   Ticaret limanında ticari gemi satın alabilirsiniz. Toplam gemi sayınızı ve alabileceğiniz gemi sayısını sayfanın sol üst tarafındaki gemi simgesine tıklayarak görebilirsiniz.
  • Kaynaklar - Lüks Kaynaklar

   Ikariamda farklı lüks kaynaklar mevcut: mermer, kristal ve sülfür. Lüks kaynaklar sadece Zenginlik (Ekonomi) araştırması tamamlandığında üretime hazır durumda olur. Her ada sadece bir tür lüks kaynak rezervine sahiptir. Her lüks kaynak kendine özgü kullanım şekline sahiptir:
   • - Taverna ve mutfak için gereklidir.
   • Mermer - Bir çok binanın daha yüksek gelişim kademeleri için gereklidir.
   • Kristal Cam - Akademi, dokorlar ve mucit atölyesindeki geliştirmeler için gereklidir. Cam (Bilim) keşfi yapıldığında, araştırmaları hızlandırmak için de kullanılabilir.
   • Sülfür - Birimlerin çoğu ve gemileri için gereklidir.

   Lüks kaynak rezervine ada haritasındaki simgesini seçerek veya belediye binasındaki linki kullanarak ulaşılabilir. Buradaki kaydırma çubuğunu kullanarak kaç vatandaşının lüks kaynak üretiminde çalışacağını belirleyebilirsin.
   Oduncu kampının mevcut seviyesi, aynı anda kaç kişinin kaynak üretiminde çalışabileceğini belirler. Kaynaklar adadaki tüm oyuncular tarafından kullanılır ve bağışlarla gelişir. Bağış menüsü sayfanın sol tarafındadır.
  • Savaş Sanatı

   Ikariam`da başlıca iki tür savaş vardır: denizde gemiler birbirleriyle savaşırken, karada da askerler silahlarıyla savaşırlar.
   Tanrıların koruyucu gölgesi

   Ikariam dünyasına yeni adım atan oyunculara başlangıcı kolaylaştırmak için, onlara saldırılmasına izin verilmez. Bu korumanın geçerli olup olmadığı şehir isminin yanındaki beyaz güvercinden anlaşılabilir.
   Bu koruma şu durumlarda ortadan kalkar:
   • Belediye binası seviye 4`e çıkarılmışsa (Premium hesabı olanlar için seviye 6).
   • Oyuncu başka birine saldırmak üzere birlikler göndermişse.
   • İlk koloni kurulmuşsa (gemilerin varışıyla birlikte).
   • Oyuncu inaktif olmuşsa.

   Senaryolar

   Temelde bir savaş iki yoldan başlatılabilir; ya aynı adada bulunan başka bir şehre yapılan kara saldırısı ya da başka bir adada bulunan bir şehre denizden yapılan çıkarma.
   Karadan yapılan saldırılar, savunan oyuncunun şehirde konuşlandırdığı asker ve/veya silahı olması şartıyla, daima kara savaşlarına yol açarlar.
   Şayet denizden saldırmak istiyorsan düşmanının savunma gemisi olmamasına çok dikkat etmelisin. Aksi takdirde ticaret gemilerin askerlerin gazabına uğrayıp vahşice batırılır.
   Hedef aldığın şehrin limanı korumasını kaybettiğinde birliklerinle çıkarma yapıp, muhtemelen karada bekleyen düşmanla kara savaşına başlayabilirsin.
   Ada haritasındaki düşman şehirlerinden birini seçtiğinde, farklı farklı saldırı imkanların olduğunu göreceksin:

   • Yağmalama: Bütün savunma düştüğünde, hırsızlığa karşı koruma altında bulunmayan herşey yağmalanır (Binalardan Depo`ya gözat). Her bir ticaret gemin dakikada 15 hammade yükler. Daha fazla yüklenecek mal kalmaz veya yükleyecek yer kalmazsa, filo memleketine doğru yola koyulur.
   • Liman ablukası: Savaş gemilerin, limanını abluka altına aldıkları şehirden çıkan veya oraya gelen nakliyelerin önüne geçerler.
   • Şehir işgali (bunun için valilik konağının askeri bölümde araştırılımış olması gerekir): İşgal ettiğin şehri birliklerin için üs olarak kullanabilirsin.
   • Birim sınıfları

    Savaş sanatı -Birim sınıfları:

    Ikariam`da savaş birimleri farklı sınıflara ayrılmışlardır. Bir birim sınıfı, üyelerinin muharebe alanındaki görevlerini betimler.
    • Ağır piyade

     Ağır piyade, her ordunun iskeletini oluşturur. Yakın mesafeden, gözünün içine bakarak düşman birimlerine saldırır veya arkasındaki uzun mesafe ve topçu birimlerini korumak için düşman hücumlarına karşı kendini kalkan yapar.
    • Hafif piyade

     Hafif piyade, basit donanımı sayesinde manevra kabiliyeti yüksek olan yakın mesafe döğüşçülerinden ibarettir. Savaşta kanatları korurlar ve ağır piyade yokluğunda yakın mesafe hattını desteğe çıkarlar.
    • Uzak mesafe savaşçısı

     Uzun mesafe savaşçıları, yakın mesafe hattının arkasında toplanırlar. Oradan emin bir mesafeden piyadeleri destekleyerek, uygun adım marşla ilerleyen düşmanı tahrip ederler.
    • Topçu

     Topçu birimlerinin birincil hedefi düşman şehrin surlarıdır. Bunları yerle bir ettikten sonra toplarını düşmanın yakın mesafe savaşçılarına yağdırır ve düşmana korkunç kayıplar verdirir.
    • Bombacı

     Bombacılar, başlıca görevleri düşman topçularını ateşlemeye fırsat bulamadan yerin dibine gömmek olan hava birimleridirler. Bombalanacak topçu kalmadıktan sonra sırasıyla; uzak mesafe hattı, yakın mesafe hattı ve son olarak da kanatlara saldırırlar.
    • Hava savunma

     Hava savunma birimleri, bombacıları daha hedeflerine ulaşmadan yakalayabilirler. Böylece onların büyük hasarlar vermelerini engellemiş olurlar. Görünürde düşman bombacısı kalmadığı zaman, düşmanın kendi hava savunmacılarına saldırırlar. Diğer hedeflere saldırmazlar.
    • Levazım

     Levazım, savaşa doğrudan dahil olmadıkları halde orduyu farklı yöntemlerle destekleyen farklı farklı birimlerden ibarettir. Bu desteğin ne şekilde olacağı biriminden birime farklılık gösterir ve her birimin kendi açıklamasından öğrenilebilir.
    • Sur

     Sur şehir savunmasında yakın mesafe hattı işlevi görür. Hem zırh ve silah sisteminin sağlamlığı hem de surun sağlık puanı, yükseltim seviyesine bağlıdır (binalardan Sur`a gözat). Genellikle zırh sadece topçular tarafından yarılabilir. Surun herhangi bir bölümü ayakta durduğu sürece şehre kanatlardan saldırmak mümkün olmaz.
     Saldıran kişi duvarın bir kısmını yıktığı anda, yani `bir gedik açtığında`, yakın savaş dövüşçüleri gediği kapatmak için oraya doğru ilerlerler. Eğer saldıran, suru tamamiyle yıkmayı başarırsa, tekrar kanat taaruzunu çıkabilir. Savaş biter bitmez sur baştan sona tekrar onarılır.


   ALINTI
  Konu MinDark tarafından (04-10-2011 Saat 06:32 PM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
 3. #3
  Lbıg
  Guest

  Standart

  Alıntı hakimberkant´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  +rep pls!!!! Hepsı aşarda..

  ilk adımlar - kaynak tedariki

  şehrini geliştirmek için ilk olarak yeterince odununun hazır olduğundan emin olmalısın. Ada haritasına geç ve oduncu kampını seç.
  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/img/informations/scr_sawmill_100x81.gif[/ımg]
  kaydırma çubuğunun yardımıyla vatandaşlarını senin için odun kesmekle görevlendirebilirsin. Yaptığın değişiklikleri onaylamayı unutma!
  ilk adımlar - binalar

  eğer yeni bir bina inşa etmek istiyorsan, şehir haritasına geç ve bir boş bina alanı seç. Daha sonra orada inşa etmen mümkün olan bina listesini göreceksin.
  Lütfen liman binaları için iki farklı yer ve surlar için bir özel alan ayrılmış olduğuna dikkat et.
  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/img/informations/scr_build_landside.gif[/ımg] [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/img/informations/scr_build_seaside.gif[/ımg] [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/img/informations/scr_build_wall.gif[/ımg] bir binayı kullanmak için, şehir haritasında basitçe üzerine tıklanır. Buradan binayı geliştirebilirsin de. Genel kural olarak, gelişim seviyesi daha yüksek olan bina daha işlevsel olacaktır.
  Başlangıç olarak bir akademi, bir liman ve bir kışla inşa etmek önerilebilir.
  ilk adımlar - araştırma

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/img/city/building_academy.gif[/ımg] bir akademiye sahip olduğunda vatandaşlarını bilimadamı olarak görevlendirebilirsin. Bu işlem de işçi görevlendirmekle aynıdır.
  Sen bilim adamlarına hangi dalda araştırma yapacaklarını söyleyebilirsin. Seçenekler:
  [lıst][*]denizcilik - yeni savaş gemileri ve denizcilikteki ilerlemeler, koloni kurmak ve ek olarak yabancı kültürler[*]ekonomi - mali durumun yanı sıra, yeni bina türleri ve kaynakların üretimindeki ilerlemeler[*]bilim - araştırmalardaki ilerlemenin yanı sıra, yeni bina ve birim türleri[*]askeri - yeni birim türleri ve birimlerdeki ilerlemeler
  [/lıst]
  ilk adımlar - ticaret

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/img/city/building_port.gif[/ımg]
  bir limana sahip olduğunda, diğer oyuncularla ticaret yapmanı sağlayan kendi ticaret filonu oluşturmaya başlayabilirsin. Limanda nakliye gemilerini doğrudan satın alabilirsin. Onlar nakliye için otomatik olarak kullanılacaklar.
  Bir şeyler göndermek istediğin şehri basitçe ada haritasından seç. Soldaki menüden `kaynak taşı` seçeneğine tıkla.
  Sonraki sayfadan hangi tür kaynaktan ne kadar göndermek istediğini seçebilirsin.
  Her malzeme transferi 1 aksiyon puanına mal olur. Her şehrin en az 3 aksiyon puanı vardır. Her 4 seviyesinde 1 ek aksiyon puanı kazanırsınız. Transfer bittikten sonra kullanımda olan aksiyon puanı boşa çıkar.
  ilk adımlar - savaş

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/img/city/building_barracks.gif[/ımg] asker yetiştirmek için kışlaya ve savaş gemisi üretmek için tersaneye ihtiyacın var. Askerler bulundukları şehri her hangi bir saldırı olduğunda otomatik olarak savunurlar.
  Eğer bir başkasına saldırmak istersen, saldırmak istediğin şehri ada haritasından seç. Sonrasında soldaki menüde bulunan seçeneklerin:
  [lıst][*]yağmalamak (asker gerektirir) - birliklerin bu şehirdeki kaynakları ele geçirmeyi denerler.[*]şehir işgal etmek (asker gerektirir) - işgal edilen şehirdeki diğer karşılaşmalar için çıkış noktası olarak kullanabilirsin. Askerlerinin bakım masraflarının bir kısmı, yine de işgal edilen şehre gider.[*]limanı kuşatmak (savaş gemisi gerektirir) - kuşatılmış şehre gelen veya giden tüm gemi trafiğini engellersin.
  [/lıst]
  ilk olarak şehir içinde üç noktada bulunan birimleri yok etmek zorundasın. Eğer aynı adadaki birine saldırıyor isen savaş gemileri hakkında endişe duymana gerek yok. Fakat başka bir adadaki düşmana saldırabilmek için, ilk olarak düşmanın savaş gemileriyle mücadele etmelisin.
  Her filo hareketi 1 aksiyon puanına mal olur. önceki sayfaya göz atın.

  tanrıların koruyucu gölgesi

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/img/island/noobschutz.gif[/ımg] başlangıcı kolaylaştırmak için, ıkariam dünyasında yeni başlayan oyuncular güvendedirler ve tanrıların koruyucu gölgesi altındadırlar. Saldırı almazlar. Bu korumanın etkin olup olmadığı, şehir isminin hemen yanındaki beyaz güvercinden anlaşılır.
  Koruma şu durumlarda sona erer:
  [lıst][*]belediye binası seviye 4`e yükseltildiğinde (eğer ıkariam plus etkinse seviye 6 olduğunda).[*]oyuncu başka birine saldırıya geçmek için birliklerini gönderdiğinde.[*]gemileri ilk koloniyi kurmak üzere vardığında.[*]oyuncu inaktif olduğunda.[*]gezinti

  ıkariamda üç görünüm yöntemi mevcuttur. Gezinti menüsü yardımıyla sen kolayca bir görüntüden diğerine geçebilirsin.
  dünya haritası
  dünya haritasında, ıkariam dünyasının iyi bir genel görünümüne sahipsiniz. Soldaki gezinti oklarını kullanarak haritayı kaydırabilirsiniz. üzerine tıklayarak bir ada hakkındaki gerekli olan tüm bilgileri alabilirsiniz. Adada kaç şehir mevcut, hangi tapınak var ve hangi lüks kaynaklar çıkarılabilir. Eğer adanın üzerine bir kez daha tıklarsanız ada haritasına geçiş yaparsınız.
  ada haritası
  ada haritası, adada bulunanan tüm şehirleri, mucizelerin yerlerini ve adanın kaynak rezervlerini gösterdiği gibi adadaki mevcut askeri hareketlenmeler hakkında da bir ön fikir verir. Bir şehrin üzerine tıklayarak soldaki menüde mümkün olabilen hareket seçeneklerini görebilirsiniz. örnek olarak : Kaynak aktar veya yağmala gibi.[*]nüfus ve memnuniyet

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/img/city/building_townhall.gif[/ımg] nüfus limitin belediye binanın gelişim kademesi tarafından belirlenir. Nüfus artış hızın ise vatandaşlarının memnuniyetine bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler vatandaşlarının aaafini yerine getirir:
  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/img/city/building_tavern.gif[/ımg] taverna sana ikram etme fırsatı verir. Her gelişim kademesi ikram edilebilecek miiktarını artırır. Ikram edilen miktarı saatlik olarak şehir kaynaklarından eksilir.
  [*][ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/img/city/building_museum.gif[/ımg] müzelerde diğer insanlara ait kültürel eşyaları sergileyebilirsin. Bunun için öncelikle başka bir oyuncu ile kültürel eşya anlaşması yapman gerekir. Anlaşma imzalandığında sen ne kadar kültürel eşyanın sergilenebileceğine karar verebilirsin. Her müze kademesi bir fazla sergiye izin verir, ve köydeki memnuniyet seviyesini arttırır.

  [*]altın ve mali durum

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/img/informations/scr_finances.gif[/ımg] altın üretimin nüfusunun görev dağılımına bağlıdır. Gelirin aşağıdaki gibi hesaplanır:
  [lıst][*]her vatandaş saatte 3 altın getirir.[*]her işçi saatte 0 altın getirir.[*]her bilim adamı saatte 6 altın harcar.[*]şehrindeki savaş gemileri ve askeri birimler belirli bakım maliyetine sahiptir.[*]seferde bulunan birimlerin ve savaş gemilerinin bakım masrafı iki katına çıkar.
  [/lıst]
  altın servetin bir şehre bağlı değildir, fakat genel olarak ada imparatorluğunun zenginlinliğine bağlıdır.
  Tüm köylerdeki gelir ve giderlerinin güncel listesini sol üst köşedeki altın sembolüne tıklayarak bulabilirsin.
  Eğer altının biterse (altın miktarın 0`ın altına inerse) ve borçlanmaya devam edersen, öncelikle beklemedeki alışveriş hareketlerinin iptalinden gelecek altınla bu açık karşılanır. Bu yetmezse, yoldaki birimlerin ve savaş gemilerin firar etmeye başlar. Bakım maliyeti en az olanlar en ilk firar eder. Hala açığın kapanmazsa, ardından şehirde konuşlandırdığın birimlerin ve savaş gemilerin de firar etmeye başlar. Bu da hala yeterli değilse, son olarak bilim adamların da görevi bırakıp, sıradan vatandaşa dönmeye başlar.
  lojistik ve ticaret

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/img/informations/scr_merchantnavy.gif[/ımg] ticaret limanında ticari gemi satın alabilirsiniz. Toplam gemi sayınızı ve alabileceğiniz gemi sayısını sayfanın sol üst tarafındaki gemi simgesine tıklayarak görebilirsiniz.


  [*]kaynaklar - lüks kaynaklar

  ıkariamda farklı lüks kaynaklar mevcut: Mermer, kristal ve sülfür. Lüks kaynaklar sadece zenginlik (ekonomi) araştırması tamamlandığında üretime hazır durumda olur. Her ada sadece bir tür lüks kaynak rezervine sahiptir. Her lüks kaynak kendine özgü kullanım şekline sahiptir:
  [lıst][*]- taverna ve mutfak için gereklidir.[*]mermer - bir çok binanın daha yüksek gelişim kademeleri için gereklidir.[*]kristal cam - akademi, dokorlar ve mucit atölyesindeki geliştirmeler için gereklidir. Cam (bilim) keşfi yapıldığında, araştırmaları hızlandırmak için de kullanılabilir.[*]sülfür - birimlerin çoğu ve gemileri için gereklidir.
  [/lıst]
  lüks kaynak rezervine ada haritasındaki simgesini seçerek veya belediye binasındaki linki kullanarak ulaşılabilir. Buradaki kaydırma çubuğunu kullanarak kaç vatandaşının lüks kaynak üretiminde çalışacağını belirleyebilirsin.
  Oduncu kampının mevcut seviyesi, aynı anda kaç kişinin kaynak üretiminde çalışabileceğini belirler. Kaynaklar adadaki tüm oyuncular tarafından kullanılır ve bağışlarla gelişir. Bağış menüsü sayfanın sol tarafındadır.  [*]savaş sanatı

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/research/area_military.jpg[/ımg]ıkariam`da başlıca iki tür savaş vardır: Denizde gemiler birbirleriyle savaşırken, karada da askerler silahlarıyla savaşırlar.
  tanrıların koruyucu gölgesi

  ıkariam dünyasına yeni adım atan oyunculara başlangıcı kolaylaştırmak için, onlara saldırılmasına izin verilmez. Bu korumanın geçerli olup olmadığı şehir isminin yanındaki beyaz güvercinden anlaşılabilir.
  Bu koruma şu durumlarda ortadan kalkar:
  [lıst][*]belediye binası seviye 4`e çıkarılmışsa (premium hesabı olanlar için seviye 6).[*]oyuncu başka birine saldırmak üzere birlikler göndermişse.[*]ilk koloni kurulmuşsa (gemilerin varışıyla birlikte).[*]oyuncu inaktif olmuşsa.
  [/lıst]
  senaryolar

  temelde bir savaş iki yoldan başlatılabilir; ya aynı adada bulunan başka bir şehre yapılan kara saldırısı ya da başka bir adada bulunan bir şehre denizden yapılan çıkarma.
  Karadan yapılan saldırılar, savunan oyuncunun şehirde konuşlandırdığı asker ve/veya silahı olması şartıyla, daima kara savaşlarına yol açarlar.
  şayet denizden saldırmak istiyorsan düşmanının savunma gemisi olmamasına çok dikkat etmelisin. Aksi takdirde ticaret gemilerin askerlerin gazabına uğrayıp vahşice batırılır.
  Hedef aldığın şehrin limanı korumasını kaybettiğinde birliklerinle çıkarma yapıp, muhtemelen karada bekleyen düşmanla kara savaşına başlayabilirsin.
  ada haritasındaki düşman şehirlerinden birini seçtiğinde, farklı farklı saldırı imkanların olduğunu göreceksin:

  [lıst][*]yağmalama: Bütün savunma düştüğünde, hırsızlığa karşı koruma altında bulunmayan herşey yağmalanır (binalardan depo`ya gözat). Her bir ticaret gemin dakikada 15 hammade yükler. Daha fazla yüklenecek mal kalmaz veya yükleyecek yer kalmazsa, filo memleketine doğru yola koyulur.[*]liman ablukası: Savaş gemilerin, limanını abluka altına aldıkları şehirden çıkan veya oraya gelen nakliyelerin önüne geçerler.[*]şehir işgali (bunun için valilik konağının askeri bölümde araştırılımış olması gerekir): Işgal ettiğin şehri birliklerin için üs olarak kullanabilirsin.[*]birim sınıfları

  savaş sanatı -[ı]birim sınıfları:[/ı]

  ıkariam`da savaş birimleri farklı sınıflara ayrılmışlardır. Bir birim sınıfı, üyelerinin muharebe alanındaki görevlerini betimler.
  [lıst][*]ağır piyade

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/characters/military/120x100/phalanx_r_120x100.gif[/ımg]ağır piyade, her ordunun iskeletini oluşturur. Yakın mesafeden, gözünün içine bakarak düşman birimlerine saldırır veya arkasındaki uzun mesafe ve topçu birimlerini korumak için düşman hücumlarına karşı kendini kalkan yapar.
  [*]hafif piyade

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/characters/military/120x100/swordsman_r_120x100.gif[/ımg]hafif piyade, basit donanımı sayesinde manevra kabiliyeti yüksek olan yakın mesafe döğüşçülerinden ibarettir. Savaşta kanatları korurlar ve ağır piyade yokluğunda yakın mesafe hattını desteğe çıkarlar.
  [*]uzak mesafe savaşçısı

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/characters/military/120x100/archer_r_120x100.gif[/ımg]uzun mesafe savaşçıları, yakın mesafe hattının arkasında toplanırlar. Oradan emin bir mesafeden piyadeleri destekleyerek, uygun adım marşla ilerleyen düşmanı tahrip ederler.
  [*]topçu

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/characters/military/120x100/catapult_r_120x100.gif[/ımg]topçu birimlerinin birincil hedefi düşman şehrin surlarıdır. Bunları yerle bir ettikten sonra toplarını düşmanın yakın mesafe savaşçılarına yağdırır ve düşmana korkunç kayıplar verdirir.
  [*]bombacı

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/characters/military/120x100/bombardier_r_120x100.gif[/ımg]bombacılar, başlıca görevleri düşman topçularını ateşlemeye fırsat bulamadan yerin dibine gömmek olan hava birimleridirler. Bombalanacak topçu kalmadıktan sonra sırasıyla; uzak mesafe hattı, yakın mesafe hattı ve son olarak da kanatlara saldırırlar.
  [*]hava savunma

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/characters/military/120x100/gyrocopter_r_120x100.gif[/ımg]hava savunma birimleri, bombacıları daha hedeflerine ulaşmadan yakalayabilirler. Böylece onların büyük hasarlar vermelerini engellemiş olurlar. Görünürde düşman bombacısı kalmadığı zaman, düşmanın kendi hava savunmacılarına saldırırlar. Diğer hedeflere saldırmazlar.
  [*]levazım

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/characters/military/120x100/medic_r_120x100.gif[/ımg]levazım, savaşa doğrudan dahil olmadıkları halde orduyu farklı yöntemlerle destekleyen farklı farklı birimlerden ibarettir. Bu desteğin ne şekilde olacağı biriminden birime farklılık gösterir ve her birimin kendi açıklamasından öğrenilebilir.
  [*]sur

  [ımg]http://s18.tr.ikariam.com/skin/characters/military/120x100/wall_r_120x100.gif[/ımg]sur şehir savunmasında yakın mesafe hattı işlevi görür. Hem zırh ve silah sisteminin sağlamlığı hem de surun sağlık puanı, yükseltim seviyesine bağlıdır (binalardan sur`a gözat). Genellikle zırh sadece topçular tarafından yarılabilir. Surun herhangi bir bölümü ayakta durduğu sürece şehre kanatlardan saldırmak mümkün olmaz.
  Saldıran kişi duvarın bir kısmını yıktığı anda, yani `bir gedik açtığında`, yakın savaş dövüşçüleri gediği kapatmak için oraya doğru ilerlerler. Eğer saldıran, suru tamamiyle yıkmayı başarırsa, tekrar kanat taaruzunu çıkabilir. Savaş biter bitmez sur baştan sona tekrar onarılır.rep verin


  [/lıst]
  [/lıst]

  [/lıst]
  al rep

 4. #4

  Standart

  Alıntı olduğunu yazsan daha makbule geçer.

 5. #5

  Standart

  yardım bolumunden kopyala-yapıştır yapmışsın bunun neresine + rep verelim ?

 6. #6

  Standart

  [Alıntı] yazmayı unutmayalım teşekkürler.

 7. #7
  Lbıg
  Guest

  Standart

  korkmayın -repi kaptı

 8. #8

 9. #9
 10. #10

Benzer Konular

 1. ikariam hile
  By megasxlr_ilker in forum İkariam
  Cevaplar: 47
  Bölüm Listesi: 02-15-2012, 01:02 PM
 2. ikariam hile
  By ABYSS in forum İkariam
  Cevaplar: 136
  Bölüm Listesi: 01-22-2012, 06:11 PM
 3. Cevaplar: 12
  Bölüm Listesi: 04-09-2011, 03:44 PM
 4. ikariam hile
  By baya1994 in forum Online Oyunlar
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 02-12-2009, 11:10 AM
 5. ikariam hile
  By mehmetcan865 in forum İkariam
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 09-07-2008, 04:13 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]