1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Konu: gayrimenkul peşinat iadesi

 1. #1

  Standart gayrimenkul peşinat iadesi  merhaba,
  aşağıdaki olayla ilgili cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  Bir apartman dairesini satın almak için satıcı firmayla sözlü olarak anlaşmış olan alıcı, konuşulduğu üzere bedelin bir kısmını ( 1/6 sını ) banka havalesi ile (karşılığında herhangi bir yazılı belge almaksızın güven çerçevesinde), satın alınacak dairenin apartman adı, daire numarası ve peşinatı olduğu açıklamasıyla satıcının hesabına transfer etmiştir.

  Kalan paranın toparlanması aşamasında (bir hafta sonra) alıcı özel bir sebeple daireyi almaktan vazgeçerek durumu hemen telefonla satıcıya bildirmiş ve ödediği peşinatın iadesini istemiştir.

  Ancak satıcı bu duruma sert ve kaba sözlerle tepki göstererek düşünmesi gerektiğini belirtmiş, aradan 15 gün geçmiş olmasına rağmen para iadesi yapmamış ve herhangi bir iletişime de geçmemiştir.

  Bu durumda satıcının, bu konuda daha önce hiçbir sözlü ya da yazılı şart koşulmamış ve öngörülmemiş olmasına rağmen, sırf dairenin alımından vazgeçilmesi sebebiyle alıcının havale ettiği peşinatı geri vermeme, eksik verme ya da çok uzun süre sonra verme gibi bir hakkı var mıdır? Alıcının yapması gerekenler nelerdir? Saygılar.

 2. #2

  Standart

  Bak arkadaşım Ben Emlakçıyım yani Gayrinekul Bürom var sana ben biraz izah edeyim bilgi açısından tamam

  Şimdi konunda bir Gayrimenkulun alımı söz konusu ve bu alımdan vaz geçilmiş değilmi ama gerekli evraklar doldurulmuş kapora verilmiş ve sonradan vaz geçilmiş sana şu şekilde bir açıklama yapayım kapora yanar alamazsın kapora şartları vardır kapora şartları: kaporayı veren kişi vazgeçmesi,başkasına devretmesi,gününü geçirmesi halinde kapora yanar iptal olur kapora geri istenmez buna hak yoktur ve hiçbir hak talep edemez tamam mı

 3. #3

  Exclamation

  sayın PaRaDiSe vbmenu_register("postmenu_67701", true); ,

  konuyu bir kere daha okumanızı rica edeceğim, bütün evrakların imzalandığını ve verilen paranın kapora olduğunu nereden çıkardığınızı anlayamadım.!!!

 4. #4

  Standart

  Düzeltiyorum özürdilerim hiçbir hak Talep Edemez etsede alamaz çünkü ödenen 1/6 bir neyi kapora olarakta görükecektir bunuda unutmamak gerekli yani o şahış ödediği tutarı unutmasından başka yapacağı bişe yok ama çok sağlam avukatı varsa bir nebzede olsa alabilir bunu ayrı konu ...

Benzer Konular

 1. Gayrimenkul Kiralari Hakkinda Kanun...
  By SuyunGizemi in forum Hukuk
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 01-16-2007, 09:35 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]