Maslak elektrikçi firmalar genellikle semt dışından da hizmet verebilmektedir. Elektrik, yaşamımızda çok büyük bir yere sahipken günümüzde aydınlatma, güvenlik kamera sistemleri ve benzeri gibi hizmetler çeşitli elektrikçi firmalar tarafından verilmektedir. Ele alacağımız ilk konu olan güvenlik kamera sistemlerinden bahsedecek olur isek, özellikle mal kaybı yaşanan hırsızlıkların önüne geçmek veya yaşanmış mal kaybının incelenmesi ve suçluların yakalanması amacıyla güvenlik kamera sistemlerini kullanırız. Güvenlik kamera sistemleri ev, restoran, kuyumcu, otel, havuz başı ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle restoran, kuyumcu ve ev alanlarında daha fazla kullanılan güvenlik kamera sistemleri, kayıt alabilme özelliğine sahiptir. Yedi gün yirmi dört saat, hatta aylarca kayıt alabilme özelliğine sahip kamera sistemleri de mevcuttur.

Maslak elektrikçi konusunda ele alacağımız ikinci nokta ise aydınlatma sistemleridir. Adı kadar basit olmayan aydınlatma sistemleri, çok kapsamlıdır. Özellikle iş alanlarında aydınlatma sistemleri daha çok estetiksel ve dekoru tamamlamak için kullanılır. Dekor ve görünüşten ziyade, ışığın doğru açılardan yansıması, mekanın görünüşünü dolaylı yoldan büyük bir şekilde etkilemektedir. Boğucu ve sıkıcı bir mekan doğru ışık açı kullanımlarıyla daha ferah hale getirilirken ferah bir mekanda yanlış ışık açılarının kullanılması sonucu daha boğucu bir hal alabilir. Aydınlatmada kullanılan ışıkların doğaya katkı sağlayan LED ışıklar olması gerekmektedir. LED ışıklar elektriği daha iyi iletir ve aynı zamanda çevre, dolayısıyla doğa dostu ürünlerdir. Son dönemlerde büyük mekanlarda da LED ışığın kullanımına rastlamak mümkündür.

Maslak elektrikçi genellikle bu bakımdan yaygın bir semttir. Elektrik tesisatlarında sorunlar çıkabilmektedir. Bu sorunlar genel olarak altyapı veya elektrik kaçağından kaynaklı sorunlardır. Bu sorunları çözmek için büyük bir profesyonellik gerekmektedir. Her elektrikçi firma sanılanın aksine her problem ile başa çıkabilecek profesyonellik ve materyale sahip değildir. Bu nedenle çeşitli can veya mal kaybına sebep olabilirler. Elektrikçi firma seçimi yaparken bazı gerçekler göz önünde bulundurulmalı ve ona göre bir seçim yapılmalıdır. Her ayda bir kez elektrik ile alakalı kontrollerin yapılması kalıcı veya geçici hasarların oluşmaması bakımından oldukça önemli bir detaydır.