Seo fiyatları değişebilmekle beraber genel olarak firmaların çalışma kurallarına göre belirlenebilen bir olgudur. Seo, arama motoru optimizasyonu olarak geçmektedir.
İçeriğinden bahsedecek olursak hedeflenen amaç web sitelerinin Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. Yükselmek ve üst sıralarda yer almak, ziyaretçi trafiğini arttırarak daha fazla potansiyel kullanıcıya ulaşmak için bazı ücretli programlar da vardır fakat doğal bir şekilde çalışılan seo hizmeti, daha hesaplı ve daha kalıcı bir yükselme sağlar. Seo çalışmaları yürütülürken esas alınan kurallar zinciri, çalışmanın daha etkili olması adına dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır. Özellikle teknolojinin geldiği son nokta dolayısı ile iş alanları daha çaplı bir şekilde ayrılmış ve artık her için uzmanlık dalları sektörde yer almaya başlamıştır.


Seo uzmanı adı verilen iş alanında seo uzmanları, tamamen müşterilerin istek ve arzuları doğrultusunda ilerlerken kendi tecrübelerini de işin içine katarak yükselmeyi hedeflerler. İnsanlar tarafından en çok merak edilen ve dolayısıyla arama motorlarında en çok aranan anahtar kelimeleri yazı içerisinde kullanmak mühim bir noktadır. Bu nedenle seo hizmeti almadan önce mutlaka deneyimli uzmanlar araştırıp işe onlar ile beraber başlamak sizin ve web siteniz için olumlu bir etki yaratacaktır. Seo’nun ilerleyişinden bahsedecek olursak ilk olarak değineceğimiz önemli nokta, istenen hizmetin içeriği dahilindeki anahtar kelimelerin doğru analiz edilmesidir. Anahtar kelime analizleri için çeşitli ücretli veya ücretsiz programlar da yer almaktadır. Çoğu seo uzmanı anahar kelime analizi yaparken kendi tecrübeleri doğrultusunda ilerleyip ardından çeşitli programlardan yardım alarak en doğru anahtar kelimeyi bulup bu anahtar kelimeler üzerinden ilerlemektedirler.

Seo hizmeti yapılır iken geçerli anahtar kelimelerin analizi sonrasında ilerlenen diğer adım ise web site içerikleridir. Bir kurumun veya kişiliğin sanal kimliği olan web siteler sizi veya kurumunuzu en iyi şekilde tanıtmalı ve bilgi vermelidir. Site içerisindeki içeriklerin anahtar kelimelerden ziyade akıcı olmaları, ziyaretçilere doğru bilgiler vermeleri ve anlaşılır olmaları gerekir.. Bu hususlar anahtar kelimeler ile bir araya gelip bütünleştiğinde yükselmeniz büyük oranda mümkün olacaktır. Yapılmaması gereken bir diğer olgu ise kopya içerik eklemektir Seo uyumlu makale yazıları da site içerikleri gibi akıcı bir biçimde yazılmalıdır. Site içi veya site dışı seo çalışmalarında kopya içerik kullanmak arama motorlarının çalışmalarınızı çöp niteliğinde değerlendirmesine sebep olur. Kullanılan anahtar kelimelerin yazının bütünlüğünü bozmaması, anlam bütünlüğünü koruması bu anlamda çok önemlidir. Kısacası sadece yazmış olmak için yazmak size olumsuz olarak geri yansıyacaktır yani seo hizmetleri içerisinde yapılmaması gereken bir olgudur. Bu hususuları dikkate alarak bir seo çalışması gerçekleştirebilir ve forumlarda yazdığınız yazılara anahtar kelimelerinizi ekleyerek backlink verebilir, meta başlıklar ile birlikte site içi veya site dışı seo gerçekleştirebilir, web sitenizi en yüksek noktalara taşıyabilirsiniz.