Kayıt dışı ekonominin hızla yaygınlaştığı artık herkes tarafından kabul ediliyor. Bunun ilk sonucu çalışanların büyük kısmının en temel haklarından mahrum edilmesi yani sigortasız çalıştırılmaları.

Bir sigorta sicil numarası kazanmakla iş bitmiyor. Girdiğiniz her işyerinde sigortalılığınız devam etmesi de gerekiyor. Bunu sağlayacak olanlar yine yasaya göre işverenler.

Onların bu yasal zorunluluğu ne kadar yerine getirdikleri şüpheli. Çoğunlukla hiç bildirim yapılmıyor yapılırsa da bir kısa süreli bildirimler gönderiliyor.

Bir iş yerinde çalıştığınızın kayıtlara geçmemesi üç önemli kaybı getiriyor sağlık sigortasından yararlanamıyorsunuz kıdem tazminatı ve işsizlik ödeneği alamıyorsunuz.

Eksik bildirim ise doğal olarak emeklilik sigortasından yararlanma hakkınıza darbe vuruyor ve yeterli süreyi dolduramadığınız için kimi zaman sağlık sigortasından veya işsizlik ödeneğinden mahrum kalmanıza da neden olabiliyor..

Primlerinizin ve sigortalılığınızın denetlenmesi için gideceğiniz adres SSK ana sayfası üzerindeki
İnteraktif Uygulamalar başlığının altında bulunmaktadır.

Bu bölümdeki
Sigortalı Hizmet Dökümü başlığına gidilirse gerekli bilgileri almak için sanal makineye ulaşabiliriz.

Numaranızı girip sorgula dediğinizde sanal makine girilen numara ile kişiye ait kimlik bilgilerini içeren bir sayfa açıyor. Verilen bilgiler doğru ise numaranızın üzerini tıklayın ve bir süre bekleyin karşınıza ilk sigortaya yazıldığınız tarihten itibaren ödenmiş primlerinizin dönemler halinde listesini alacaksınız.

Böylece hangi tarihte ne kadar çalışmış göründüğünüz primlerinizin tam yatırılıp yatırılmadığı ve toplam ne kadar prim gününüz olduğunu tespit edebilirsiniz. Bu kısımdaki tek sorun çok sayıda iş değiştirenler işyerlerinin kimliğini öğrenemiyorlar çünkü yalnızca işyeri numarası veriliyor.