Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Dava nasıl açılır??...
1 den 7´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu

Konu: Dava nasıl açılır??...

 1. #1

  Post Dava nasıl açılır??...  Dava, dava dilekçesiyle (arzuhal) açılır. Mahkemede dava açan tarafa davacı kendisine dava açılan kişiye de davalı denir. Bu taraflardan birisi olan kişinin dava ehliyetine sahip olması gerekir.; bu, kendiniz ya da vekiliniz (avukatınız) aracılığıyla davacı ya da davalı olarak bir davanın gerektirdiği işlemleri yapabilme yeteneği olarak tanımlanıyor.


  Örnek Dava Dilekçesi:

  SAKARYA ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE
  Davacı: Kader YILDIZ
  Adres : (Örneğin: Arabacı Alanı Mah. Demir Sk. No:289 Adapazarı/SAKARYA )
  Davalı : İhsan YILDIZ
  Adresi : (Örneğin: Arabacı Alanı Mah. Demir Sk. No:289 Adapazarı/SAKARYA)
  Talep Konusu: Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmaya, küçük kızım Ceren'in velayetinin tarafıma verilmesine, Ceren için aylık 150.000.000 (Yüzelli Milyon) TL, benim için 200.000.000 (İkiyüz Milyon) TL olmak üzere, aylık toplam 350.000.000 (Üçyüzelli Milyon) TL nafaka ödenmesine karar verilmesi talebidir.
  AÇIKLAMALAR:
  1. Davalı eşimle 27.09.1992 tarihinde evlendik. Bu evlilikten 29.08.1993 tarihinde kızımız Ceren dünyaya geldi.
  2. Son yıllarda eşimden kaynaklanan fikri ve ruhi anlaşmazlık giderek büyümüş, tüm çabalarıma rağmen evlilik birliğinin sürmesi imkânsız hale gelmiştir. Aramızdaki duygusal bağ koptuğu gibi, evliliğin devamını sağlayacak hiçbir neden kalmamıştır. Her bir araya gelişimiz ciddi tartışma ve kavgalara neden olmaktadır. Eşimin bana karşı olan soğukluğu, ilgisizliği, yükümlülüklerini yerine getiremeyişi nedeniyle,evliliğin devamı mümkün değildir.
  3. Müşterek çocuğumuz Ceren benim yanımdadır. Yaşının küçüklüğü, anne şefkatine olan ihtiyacı dikkate alınarak çocuğun velayetinin tarafıma verilmesini talep ediyorum.
  4. Eşimin ekonomik durumu iyidir. Ben ise çalışmamaktayım. Bu hususlar dikkate alınarak aylık 200.000.000 TL tarafıma, aylık 150.000.000 TL Ceren' e olmak üzere aylık toplam 350.000.000 TL nafaka talep etmekteyim.
  DELİLLER: Nüfus kaydı, tanıklar, her türlü delil.
  SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda sunulan nedenlerle boşanmamıza, çocuğumuz Ceren' in velayetinin tarafıma verilmesine, dava tarihinden itibaren Ceren için aylık 150.000.000 TL, benim için aylık 200.000.000 TL olmak üzere aylık 350.000.000 TL tedbir nafakası tayinine, bu nafakaların boşanma kararından sonra, iştirak ve yoksulluk nafakası olarak devamına, yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesine karar verilmesini arz ve talep ederim.
  Saygılarımla
  16.01.2003
  Davacı
  Kader YILDIZ
  Nüfus Kaydı: Nüfus kâğıdında yazılı bilgiler belirtilecek


  Dilekçenin mahkeme kalemine kaydı tarihinde dava açılmış sayılır. Dava açılırken belirli bir harç ödenir, iki türlü harç vardır: Başvurma harcı ile karar ve ilam harcı. Başvurma harçları zamanla artsa da, miktarı bellidir. Karar ve ilam harçları ise davanın değerine göre belirlenir. Eğer davacıysanız başvurma harcının ya da karar ve ilam harcının dörtte birini davayı açarken ödemek zorundasınız. Dilekçeyi veren ve başvuru harcını ödeyen davacı olarak aynı zamanda dilekçenin davalıya iletilmesi için gereken posta ücretini vermeyi de unutmamak gerekiyor.

  İDARİ MAHKEMELER

  Haksız yere başka bir yere atanan bir memursunuz; polisin kestiği trafik cezasını haksız buluyorsunuz; dükkânınıza ruhsat verilmemesi işleminin yasal olmadığını düşünüyorsunuz; arazinizin kamulaştırılmasına karşı çıkmak istiyorsunuz... Bu durumlarda idareye karşı idare Mahkemeleri'nde dava açabilirsiniz. Ancak dava yoluna gitmeden önce îdareye başvurarak işlemin kaldırılması, geri alınması, değiştirilmesi ya da yeni bir işlemin yapılması için haksız işlemin size yazılı olarak bildirildiği tarihten itibaren 60 gün içinde talepte bulunmayı ihmal etmeyin.  Davayı açmadan önce haksız uygulamayı kaldırmak için işlemi yapan ya da yapmaktan kaçınan makamın bir üstüne başvurmak gerekir. Kaymakamlık ise, valiliğe, valilik ise içişleri Bakanlığı'na gibi... Belediye gibi üst makamı olmayan kurumlar söz konusuysa, yine o makama başvurmak gerekiyor.


  İdari davalarda duruşma ender olarak yapılır. Mahkeme davayı dosya üzerinde görür. Dosyanızın tam olması ve kanıtların iddianızı kesin bir şekilde desteklemesi hem sizin talebinizin geçerlilik kazanması hem de mahkemenin uzamaması açısından yararlı olur.

  Bir idari işlemin hukuksal olarak ortadan kalkmasını istiyorsanız iptal davası açmalısınız. 60 gün içinde haksız işlemi yapan idari merciin bulunduğu yerdeki idare mahkemesine başvurmanız gerekiyor. Taşınmaz mallara ilişkin davalara bakacak yetkili mahkeme, bu taşınmaz malların bulunduğu yerin bağlı olduğu idare mahkemesidir.

  Dava açsanız bile idarenin yapmış olduğu işlem yürümeye devam eder. Dava açılması sizin haksız bulduğunuz işlemi otomatik olarak durdurmaz, işlem ancak mahkemenin vereceği YÜRÜTMENİN DURDURULMASI kararıyla sona erdirilir. Eğer menfaatinize: veren işlemin derhal durdurulmasını istiyorsanız, dava dilekçesi sağ üst köşesine "yürütmeyi durdurma istemlidir" ibaresini koymalısınız. Şunu unutmayın: Mahkemenin yürütmeyi durdurma karan vermesi için: a) dava konusu işlem açıkça hukuka aykırı olmalıdır; b) bu işlem yüzünden telafisi güç, hatta imkânsız bir zararın oluşmakta olduğu açıkça kanıtlanmalıdır.

  Bu kararın aleyhine 7 gün içinde Bölge idare Mahkemesi'ne itiraz edebilirsiniz. Bölge idare Mahkemesi'nin karan kesindir.

  Not:


  İdareye açılan davalar sürelidir. İdari işlemin size bildirildiği tarihten itibaren 60 gün içinde size herhangi bir yanıt gelmemişse, talebiniz reddedilmiş anlamına gelir. Dava açma süresi yeniden başlar.

 2. #2

  Standart tazminat davası

  aslında lise son öğrencisiyim 2 ay önce aldığım nike ayyakabılar (155 ytl parasaydım) kullanmaya başladığımda ayağımda ciddi buyon rahatsızlığına neden oldu peki alıdığım ayyakkabılar değiştirilmez ise tazminat davası açma imkanım ne derecede olur? peki açmam için bana neler gereklidir bana yardımcı olurmusunuz

 3. #3

  Standart

  ya ben boşanmak istiyorum ve ben ne yapacagımı bilmiyorum isteksiz bir evlilige zorladılar mutsuzum anlaşamıyoruz ve o benden boşanmıyor aile korkusundan ne yapmalıyım bu konuda bana yardımcı olun lütfen nasıl evlendigimi bile bilmiyorum kücük bir kasaba evliligimiz oldugu icin yaşım 19 tşk

 4. #4

  Standart

  mhb.. ben 16 yaşındayım. 12 yaşında bir kardeşim var. mersinde yaşıyıroyorum. annem bundan 8 gün önce vefaat etti. kemik ve miğde kanserinden. annem 40 yaşındaydı. geçen senelerde pek hastalanmazdı. bu sene çok fazla hastalandı. sürekli normal olmayan bi öksürürk vardı. sigarada kullanıyordu. aynı zamanda beli çok ağrıyordu. ocak-şubat gibi eveimizin yakınındaki özel yenişehir hastanesine gitti. önce sende romatizma var dediler ona göre ilaç yazdılar. kullandı ama etkisi olmadı. daha sonra ağrılarından dolayı tekrar aynı hastaneye gitti bu kez kaburgan kırılmış dediler ve ona göre ilaç yazdılar. daha sonra dayanamadı yine gitti ve bu kezde bel fıtığı dediler. fizik tedaviye gitmeye başladı. sonra dahada kötüledi bu seferde toros devlet hastanesine gitti. ordan hemen mersin üniversitesi tıp fakültesi hastanesine sevk ettiler ve derhal yoğum bakıma aldılar. kalbinin etrafında 1 litre kadar sıvı birikmişti onu aldılar 3 güne yakın yoğum bakımda kaldı. sonrada kardiyolojiye yatırdılar.4 günde orda yattı sonrada bişeyin yok diyerek çıkarttılar. annemin durumu aynı gidiyordu 3 hafta kadar evde inanılmaz acılarla yattı. daha sonra adana başkent yüreğir hastanesine götürdük.. kalbinin etrafında tekrar sıvı birikmiş onu aldılar 2 kez daha tekrarladı sonra ciğerlerinde birikmişti. daha sonrada teşhis konuldu ve bundan 10 gün sonra annemi kaybettik. ben yanişehir hastanesine ve mersin üniversitesi tıp fakültesi hastanesine dava açmak istiyorum. lütfen bana yardım edin..

 5. #5

  Standart

  merhaba. ben bir öğrtmen adayıyım. bu sene kpss e girdim ve atanacak puanı aldım ancak yök ve ösym sorulara sahip çıkamadığı için kpss eğitim bilimleri iptal oldu. bir sene boyunca dershaneye gittim psikolojik olarak çok yıprandım. şu an evliyim ve dersaneye gidecek gücüm yok ayrıca tekrar hazırlanacak psikoloji de kalmadı ayrıca tekrar sınava girsem aldığım kadar yüksek puan alacağım da kesin değil. yaklaşık 2 seneden beri kpss ile uğraşıyorum bütün emeklerim boşa gitti. sınavda kopya çekildiği iddiasıyla sınavı iptal ettiler ancak kopya çekenler hiçbir şekilde bulunmadı ve cezalandırılmadı tekrar kopya çekenlerle birlikte sınava girme durumuna düştüğüm için haksızlığa uğradığımı düşünüyorum ve yök ve ösym nin ihmalkarlığından dolayı dava açmak istiyorum. bu konuda yardımcı olursanız gerçekten çok mutlu olurum. şimdiden teşekkürler...

 6. #6

  Standart

  merhabalar ben 1998 yılında alman uyruklu bir bayan vatandaş ile evlendim ve o yıllardan beri görüşmüyorum adresini bilmiyorum şimdi bu bayandan boşanmam için ne yapmam lazım bilir kişilerin ilgilenmesini saygıyla arz ederim TEŞEKKÜRLER

 7. #7

Benzer Konular

 1. Babası Dava Açmaz
  By DJ ESRARENGİZ in forum Fıkralar
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 11-29-2006, 12:57 AM
 2. 8 bin kişiye dava!
  By USLANMAM in forum Güncel
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 10-18-2006, 02:00 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]