Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Hristiyanlar Birden Fazla Tanri`ya Mi Inanirlar?
1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Konu: Hristiyanlar Birden Fazla Tanri`ya Mi Inanirlar?

 1. #1

  Standart Hristiyanlar Birden Fazla Tanri`ya Mi Inanirlar?  Hristiyanlar Birden Fazla Tanrı'ya mı İnanırlar?

  Kur'an'ın sık sık Yahudi ve Hıristiyanların tek Tanrı'ya ibadet ettiklerini kabul ettiği bir gerçektir. Keza kimi Müslümanlarca da Yahudi ve Hıristiyanların bir tek Tanrı'ya tapındıkları kabul edilir. Bununla birlikte Kur'an yine de Hıristiyanların birden fazla Tanrı'ya ibadet eden ya da Tanrı yerine İsa Mesih'e tapınan kişiler olduklarını da ileri sürer.

  (Yine andolsun ki, 'Allah üçün üçüncüsüdür' diyenler de küfre batmıştır. Kur'an 5:73)

  (Allah şunu da söyledi: "Ey Meryem oğlu İsa! Allah'ın yanında beni ve annemi de iki Tanrı olarak kabul edin diye insanlara sen mi söyledin?" Kur'an 5:116)
  (Yemin olsunki, "Allah, Meryem oğlu Mesihtir" diyenler küfre batmışlardır. Kur'an 5:17)

  Bazı Müslümanların düşüncesine göre, Hıristiyanlar üç Tanrı'ya inanmakla veya Tanrıya şirk koşmak suretiyle veyahut Tanrı yerine bir şahıs ya da başka şey koymakla putperest ve çoktanrıcı olmaktalar. Kur'an'a göre, bir şeyi ya da kişiyi Tanrı'ya eş koşmak en büyük ve bağışlanmaz bir günahtır.

  Hakikaten, çoğu Müslüman'ın görüşü Hıristiyanların üçlüğe değil de üç tanrıya inandıkları ve üç ayrı tanrıya tapındıkları yönündedir.

  Tanrı, Meryem ve İsa ya da: Tanrı, İsa ve Kutsal Ruh. 1+1+1=3 yapmaz mı? Hıristiyanlar nasıl hesap yapıyorlar da 1+1+1=1 ediyor? Böylelikle Müslümanların gözünde Hıristiyanlar İslamın en temel inanışı olan, 'Tanrı tektir ve ondan başka Tanrı yoktur' ilkesine ters düşmektedirler.

  Dinsel bir tartışma ortamında, daha başından itibaren bir Hıristiyan, Müslüman arkadaşını Kutsal Kitap'ın da Tanrı'nın birliğine ve tapınılmaya layık tek Tanrı'nın yalnızca O olduğuna tanıklığı konusunda ikna edecektir. İşte Tevrat ve İncil'den bazı örnekler:

  'Senin Tanrın olan RAB benim....Önümde başka ilahların olmayacaktır' (Çıkış 20:23).
  'Tanrı'mız Rab birdir...' (Markos 12:29).

  İncil'in hiçbir yerinde Tanrı'nın "üçün üçüncüsü" ya da İsa ile Meryem'in Tanrı'nın yanı sıra diğer iki tanrı oldukları ileri sürülmez. İncil'de Hıristiyanlarca bir insan olan İsa Mesih'in Tanrılaştığı da savunulmaz. (Bu nokta ikinci kısımda açıklık kazanacaktır).

  Yine de bütün Müslümanların üzerinde hemfikir oldukları husus, yaşayan Tanrı'nın 1 sayısından daha büyük olduğudur; ne Müslümanlar ne de Hıristiyanlar Tanrı'yı 1 sayısı ile eşitlemekten de, 1 rakamını Tanrı ile bağlantılı düşünmekten de hoşlanmazlar. Müslümanlar şayet Tanrısallığın yanlış bir matematik formülle, yani (1+1+1=3) ifade edildiğinde ısrar ederlerse, (1x1x1)= kaç yapacaktır? Aynen herhangi bir bireyin 1 sayısından fazla olması gibi, Tanrı da 1 sayısından da herhangi bir sayıdan da fazladır. İncil'in sözleriyle:

  'Sen Tanrı'nın bir olduğuna inanıyorsun, iyi ediyorsun! Cinler bile buna inanıyor ve titriyorlar' (Yakup 2:19).
  .
  Cinler, Tanrı'nın bir olduğuna inanırlar. Bu, Tanrıya itaat etmede onlara yardımcı olur mu? Gerçekten, Tanrı'nın hakiki hizmetkarları olmak için Tanrı'nın birliğini ve yalnızca O'nun Tanrı'lığını itiraf etmemiz gerekir. Ama daha da ötesi, Tanrı'nın kim olduğunu anlamalıyız. Büyük bir merhametle bizler için ne yaptığını, bizden beklentisinin ne olduğunu ve O'na hizmet için yapmamız gerekenleri de anlamalıyız. Müslümanlar da Hıristiyanlar da bu tek Tanrı'nın kendini tanıtışı ve Onunla kuracakları ilişkinin nasıl olması gerektiği üzerine bilgi edinmelidirler.
  anırlar?

 2. #2

  Standart

  havari dostum tanrı tekmidir? tektir! kimdir haşa ALLAH C.C. TANRIYSA HZ.İSA DA TANRI MI? ÇÜNKÜ SİZLER RABBİMİZ İSA MESİH DERSİNİZ BU DA İKİ TANE TANRI DER!

  1.OYSA ( HAŞA) TANRI DEDİĞİN HZ.İSA NIN NASI TANRISI OLUYOR:

  benim Tanrım'ın ve sizin Tanrınız'ın yanına çıkıyorum." (Yuhanna, 20/17)

  2. TANRI DEDİĞİNİ HZ.İSA ALEYHİSSELAMDAN ÜSTÜN VARLIK VAR MIDIR?

  ALLAH C.C. BENDEN ÜSTÜNDÜR (Yuhanna, 14/2

  3. TANRI KENDİNDEN BAŞKA BİRİSİNE TAPIN KULLUK EDİN DER Mİ?

  İsa ona şu karşılığı verdi: "Allah'ın Rab'be tapacak, yalnız O'na kulluk edeceksin' diye yazılmıştır." (Luka, 4/

 3. #3

  Standart

  peki size İncil'i kim gönderdi
  (haşa)sizin deyimizle 3 Tanrı birleşip bir ortak fikir çıkarıp size mi indirdiler

  Yoksa (haşa)Baba diye bahsettiğiniz yer ve göğün gerçek yaratıcısı olan Allah mı gönderdi de siz mi değiştirdiniz

  Cebrail(sizin değiminizle Kutsal Ruh)peygamberlere vahiy göndermekle yükümlüdür hiç kuşkunuz olmasın ki Cebrail aleyhisselam bir kitabı kararlaştırmamaktadır
  Cebrail sadece vahiyleri verir

  Acaba sizin dininiz eşitlik dinimidir size soruyorum eşitlik diniyse Ebrehe neden altından yaptırdığı kiliseye kimse gelmeyince Kabe'yi yıkmak için ordular saldı?

  Ve madem Kâbe Allah'a ibadet etmek için en önemli yer değilse neden Ebrehe'nin ordusuna sürü sürü kuşlar indi?


  Rab'binin fil sahiplerine ne ettiğini görmedin mi?
  Onların tuzakların boşa çıkarmadı mı?
  Onların üstüne sürü sürü kuşlar gönderdi
  Onlara çamurdan sertleştirilmiş taşlar atıyorlardı
  Sonunda onları yenilmiş ekin gibi yaptı
  (Fil Suresi)

  ilk Kabe'yi Hz. Adem inşaa etti
  bu Kabe'ye saldırı yapıldı Ebrehe tarafından
  O zaman yurt dışında hristiyanlar ne hakla çocuklara Adam(okunuşu Edım)
  yani Adem adını koyuyorlar?  Eğer Hz İsa (haşa)Allah'ın oğlu ise diğer peygamberler nedir? kimdir?
  size göre değersizlerdir değil mi
  eğer Hz İsa (haşa) Rab ise diğer peygamberler nedir dininizin peygamberi Hz İsa ise tabi size göre (haşa) "Allah'ın oğlu ve bir Rab'dir" diğer peygamberlerin değeri nedir?

  Bizim dinimizde Hz.Muhammed'e vahiy gönderildiği gibi Hz.İsa'ya Hz.Musa'ya Hz.Davut'a Hz.Lut'a ve diğer peygamberlere de vahiy gönderildiğine inanırız

  yani bir tek kendi dinimizin vahiyleri Hz.Muhammed'e gönderildiği için onu asla bir yaratıcı saymayız

  bilmem anlatabildim mi

 4. #4

  Standart

  Alıntı hakgeldi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  havari dostum tanrı tekmidir? tektir! kimdir haşa ALLAH C.C. TANRIYSA HZ.İSA DA TANRI MI? ÇÜNKÜ SİZLER RABBİMİZ İSA MESİH DERSİNİZ BU DA İKİ TANE TANRI DER!

  1.OYSA ( HAŞA) TANRI DEDİĞİN HZ.İSA NIN NASI TANRISI OLUYOR:

  benim Tanrım'ın ve sizin Tanrınız'ın yanına çıkıyorum." (Yuhanna, 20/17)

  2. TANRI DEDİĞİNİ HZ.İSA ALEYHİSSELAMDAN ÜSTÜN VARLIK VAR MIDIR?

  ALLAH C.C. BENDEN ÜSTÜNDÜR (Yuhanna, 14/2

  3. TANRI KENDİNDEN BAŞKA BİRİSİNE TAPIN KULLUK EDİN DER Mİ?

  İsa ona şu karşılığı verdi: "Allah'ın Rab'be tapacak, yalnız O'na kulluk edeceksin' diye yazılmıştır." (Luka, 4/
  Birilerinden duyup inandığınız fikri, kendi öne sürdüğünüz kanıtlarla çürütüyorsunuz farkında mısınız?

  Bu konuyu açıklamak için alıntı yaptığım çok güzel bir makaleyi okumanızı yavsiye ederim...

  evet müslümanların en çok tartıştıkları konu belkide TEK Tanrı oldugunu iddia ederken nasıl olurda Tanrı'yı 3'e ayırırlar. Baba+Oğul+Kutsal Ruh=(?)3 tanrı?????

  daha öncede çok kez yazdığım gibi ÜÇLÜ BİRLİK'İN ÖZETİ
  BABA=TANRI'NIN ÖZÜ
  OĞUL=TANRI'NIN SÖZÜ
  KUTSAL RUH=TANRI'NIN RUHU
  1+1+1 değil 1x1x1
  Hristiyanlar hiçbir zaman 3 Tanrı var dememiştir. İncil'de geçen Baba ve Oğul kelimeleri Müslümanlar tarafından yanlış anlaşılır. Hristiynların Üç Tanrı inandığı söylentisi Müslümanlar tarafından ortaya atılmıştır. Hristiyanlık Tanrı'nın 3 tane olduğundan değil 3 yönlü olduğundan söz eder. Baba, Oğul ya da Kutsal Ruh'u birbirinden ayıran onları ayrı düşünen Hristiyanlıktan çıkar çünkü en önemli kurala Tanrı'nın birliğine karşı gelmiştir. Aslında Üçlü Birlik'i açıklamak zor ama şu şekilde de bir örnek verilebilir. Mesela bir insan olarak biz üç yönlüyüzdür. Her insanın bir bedeni, bir ruhu ve bir canı vardır. Eeeee? Şimdi herkes aslında 3 insan mı oldu? Hristiyanlar da Baba, Oğul ve Kutsal Ruh'tan bahsederken 3 tane mi Tanrı var derler? Tek Tanrı'lı bir dinde böyle bir şey olası mıdır? Hayır Tanrı'nın 3 yönünden bahsederler. Bunların hiçbiri birbirinden üstün değil, hepsi aynı derece de önemlidir. Öz-söz ve ruh vardır ortada.
  ÜÇLÜ BİRLİK elbette kendi içinde tutarlıdır. Ancak anlaşılmaz ve bilinmez noktaları da elbette var ama bu da Tanrı'nın bilinmezliğidir. Hiçbir kul Tanrı'yı tam olarak tanımlayamaz insan zekası Tanrı'yı yüzde yüz anlayamaz. En inançlı Hristiyan dahi Üçlü Birlik'i tam olarak açıklayamaz size. Ama bu Üçlemenin eksikliği ya da yanlışlığı değil insan zekasının Tanrı'nın sonsuzluğu, yüceliği karşısındaki yetersizliğidir. İnanan insanlar olarak hepimiz hesap vericez elbette, böyle ciddi konularda bilmeksizin yorum yapmak ciddi bir sorundur. Tanrı'nın sözleriyle alay etmek bağışlanmayacak tek suçtur.

  Tanrı'nın Oğlu sıfatına gelince... Bu bir ünvandır. Tanrı'nın oğlu demek Tanrı'nın sözü, Tanrı'nın kelamı demektir. Tanrı'nın sözü de bir insanın bedeninde dünyaya gelmiştir(İsa Mesih). Hristiyanların İsa için Tanrı-insan demelerinin nedeni budur. Yoksa arada dünyevi türden bir Baba-Oğul ilişkisi söz konusu değildir. Söz eğer Tanrı'nın sözüyse Tanrı'dan bir parçadır yani söz de Tanrıdır. Söz de İsa'nın içindedir. Bu şekilde de İsa Hristiyanlık'ta %100 Tanrı %100 insan olarak geçer. İsa'nın Tanrısallığı içindeki sözü yok sayıp Tanrı'ya hakaret etmemek içindir. Bir insan(İSA) Tanrı olmadı Tanrı sözünü bir insanın bedenine koydu.

  Peki neden böyle bir şeye gerek olsun?

  Tanrı'nın sözlerini emirlerini ve yasasını hiçkimse tam olarak açıklayamaz insanlığa, hiç bir kul hiç bir peygamber... Bu yüzden Hristiyan inanışına göre Tanrı sözü(OĞUL) İsa'nın içine koymuş sözünü İsa'yla beraber dünyaya göndermiştir. Hristiyanların Oğul başlangıçtan beri vardı yaratılmadı demesi bundandır. Evet Oğul yaratılmamıştır. Çünkü Oğul Tanrı'dır. O Tanrı'nın sözüdür. Hep vardı ve var olacak ezelden ebediyete. burada yaratılan İsa'nın bedenidir, söz değil...

  Kur'an'da da İsa Kelamullah(Allah'ın kelimesi) olarak geçer.

  İsa'nın doğumu ve Adem'in doğumu aynı Adem de oğul olsun o zaman...

  Bu da Müslümanların çokça söylediği bir şeydir. Ancak Oğul'un akrabalık ilişkisi anlamında olmadığı çok açıktır. Bundan kesinlikle emin olun ki Oğul Söz-Kelam dışında bir şey değil. Tanrı çocuk edinmedi(HAŞA) Bu Hristiyanlıkta da küfürdür.

 5. #5

  Standart

  Hristiyanlıgı kirletmeye calısan pek cok kişi var.

  Nasıl müslümanım diyip camilerini bombalayanlar gibi (:

  Herkesin dini kendinedir.
  Böyle boş kandırmaca laflar hic hoş degil (:

 6. #6
  Episkopal
  Guest

  Standart

  İslamı Hristiyan'lar değerlendirince kızmazmısınız ?
  O halde siz neden Hristiyan'lığı değerlendiriyorsunuz ?

  Biz kendimizi biliyoruz arkadaşlar İsa'da demiştir,Tanrımız Rab tek Rab'dir.
  Hiç mantık değil diyorsunuz ancak Tanrı mantığınıza sığsaydı Tanrı'dan ne farkınız kalırdı ?

Benzer Konular

 1. Birden Fazla Msn Açma Programı
  By ABYSS in forum İnternet
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 07-07-2007, 08:40 PM
 2. konuyu birden fazla yere açimmi
  By JOE-BAR in forum UslanmaM Yardım
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 06-01-2007, 07:29 PM
 3. XP de birden fazla DOS vardi biliyor muydunuz?
  By BoDyGuArD in forum Donanım
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 02-28-2007, 12:30 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]